Zatímco jsme si v ČR mohli užít díky státním svátkům prodlouženého víkendu, finanční trhy dostaly další sadu nových ekonomických dat. - Ranní glosa: Evropský PMI na patnáctiletém maximu
Zatímco jsme si v ČR mohli užít díky státním svátkům prodlouženého víkendu, finanční trhy dostaly další sadu nových ekonomických dat.
Zatímco jsme si v ČR mohli užít díky státním svátkům prodlouženého víkendu, finanční trhy dostaly další sadu nových ekonomických dat. Týden odstartovaly nové zakázky německého průmyslu za květen, které nedopadly zrovna povzbudivě. Zatímco ty domácí pokračovaly v růstu, zahraniční objednávky byly tentokrát slabší. A to jak v případě zemí EU, tak zejména těch neunijních. Výrazný pokles zakázek zaznamenal i německý automobilový a elektrotechnický průmysl, které se navíc potýkají s přetrvávajícím globálním nedostatkem komponent. V každém případě dělat nějaké dramatické závěry z tohoto jednoho čísla je předčasné. Spíše to vypadá na korekci silného dubnového výsledku než na nový signál obratu dosavadního trendu. Ostatně již dříve zveřejněné indexy nákupních manažerů (PMI) dávaly tušit, že se situace v důsledku nefunkčních dodavatelských řetězců v německém průmyslu komplikuje. Zajímavé pak nepochybně bude srovnání s vývojem tuzemského průmyslu, jehož výsledky přijdou na řadu už dnes v devět hodin. Zatímco květnové německé zakázky v pondělí zaostaly za očekáváním, příjemně překvapil červnový souhrnný index nákupních manažerů za eurozónu, který skončil na patnáctiletém maximu (ten německý alespoň na desetiletém). K tomuto výbornému výsledku přispěl jak průmysl, tak služby rozjíždějící se po vlně lockdownů. Nezbývá než věřit, že tento příznivý vývoj už příliš nezkomplikuje aktuální šíření delta varianty koronaviru. Z domácí ekonomiky nás tento týden čekají už zmíněné výsledky průmyslu, které ukážou, jak se místnímu největšímu odvětví daří vypořádávat se s nedostatkem komponent, pracovníků a rovněž i rychle rostoucími cenami vstupů. Samozřejmě spíše než meziroční skok v produkci ovlivněný nízkým srovnávacím základem, bude zajímavější sledovat trend výroby a nových zakázek, zvláště v automobilovém průmyslu, kde aktuálně dochází k omezování produkce v důsledku nedostatku čipů. Současně s průmyslem budou zveřejněna i květnová čísla ze stavebnictví. Zítra pak přijde na řadu maloobchod, jehož výsledky už pozitivně ovlivnil konec lockdownu. Celkově by česká čísla měla vyznívat pozitivně, a měla by tak indikovat silné oživení ekonomiky už ve druhém čtvrtletí roku.Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?