Americký trh práce pokračuje v zotavení
ČNB dnes zveřejní zápis z měnového jednání z 23. června, na kterém bankovní rada banky rozhodla navýšit základní úrokovou sazbu z 0,25 % na 0,5 %. S tímto rozhodnutím souhlasili čtyři členové, dva se vyslovili pro stabilitu sazeb a jeden dokonce hlasoval ve prospěch navýšení sazby z 0,25 % na 0,75 %. Dnešní zápis odhalí, kdo se vyslovil pro zvýšení sazby o 0,5bb, současně se pravděpodobně dozvíme také detailnější odůvodnění hlasování jednotlivých členů. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci zněl relativně optimisticky a zmínil, že rizika pandemie se oproti minulému zasedání výrazně snížila. Zajímavé bude, zda se na toto téma vyjádřili i ostatní bankéři, případně zda byly explicitně debatovány názory ohledně dalšího zvyšování sazeb ve druhé polovině roku.
Po zbytek dne už tuzemský kalendář nic nenabízí a z hlediska ekonomických dat bude klid i ve zbytku Evropy. Dopoledne dorazí pouze index cen výrobců PPI v eurozóně. Vzhledem k výsledkům šetření mezi nákupními manažery PMI lze opět počítat se svižným tempem zdražení. Dle RBI ceny v květnu meziměsíčně přidaly 1,2 % (meziročně o 9,6 %), přičemž v dubnu dosáhly meziročně na 7,6 %, nejvýš od roku 2008. Naši vídeňští kolegové podrobněji analyzovali statistiku PPI. Růst výrobních cen je v různých kategoriích rozlišný. Nejvíce zdražují ceny meziproduktů (poblíž 7 % r/r), které se loni také nejvíce propadaly, zatímco ceny zboží dlouho(krátko-)dobé spotřeby a výrobky investiční povahy zdražují méně razantně (cca 2 % r/r). Takový vývoj je velmi podobný i u cen českých výrobců. Ceny meziproduktů byly v dubnu meziročně vyšší o 8,1 %, v květnu o 10,1 %, zatímco ostatní kategorie zdražovaly méně výrazněji.
Zbytek dne zaplní data z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti v červnu patrně poklesla z 5,8 % na 5,6 %. Zaměstnanost měla oproti květnu dále vzrůst, především v sektoru služeb. Tento vývoj již potvrdil report ADP. Zlepšení hlásí také týdenní data o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Obě statistiky se od loňského jara již výrazně snížily, stále však zůstávají nad předcovidovou hodnotou. Nicméně fakt, že pokles žádostí ubral na tempu, by neměl být nijak znepokojivý. Velká část pracovních míst byla s příchodem pandemie dočasně pozastavena a s rozvolňováním restrikcí lidé mohli znovu nastoupit do zaměstnání, což vysvětluje výrazné navýšení počtu žádostí následované rychlým poklesem. Zbývají pak převážně lidé, jejichž pracovní místo bylo zrušeno trvale a aktuálně se snaží najít uplatnění na pracovním trhu. Mnohdy i v jiném odvětví. Takový proces je přirozeně delší nežli pouhý návrat do dočasně pozastaveného pracovního poměru. Aktuálně tak trh práce nadále absorbuje covidový šok a pozvolna se zotavuje.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory