ČR je mezi prvními zeměmi v EU v národním hodnocení rizik praní peněz
Finanční analytický úřad (FAÚ) předkládá prostřednictvím Ministerstva financí vládě ke schválení Zprávu o druhém kole procesu národního hodnocení rizik v oblasti praní peněz a financování terorismu (NRA). Česká republika je mezi prvními zeměmi, které již zvládly druhé kolo zpracovat.
Nejvýznamnější, tzv. top AML hrozby jsou podle předkládané zprávy podvodná jednání a daňová trestná činnost s navazující praním peněz, praní zahraničních výnosů či hospodářská trestná činnost související s klientelismem. Riziko financování terorismu představuje velmi závažnou hrozbu, nicméně vzhledem k jeho nízké četnosti jej celkově hodnotíme jako střední.
Druhé kolo procesu navíc reflektuje doporučení hodnotícího výboru Moneyval a výstupy z nadnárodního hodnocení rizik (SNRA), které provádí Evropská komise. Rozsáhlý proces zahrnoval šest desítek dílčích procesů, které pokrývají všechna relevantní témata prevence a boje proti praní peněz (AML) a financování terorismu (CFT). Rozsah jde od identifikace klienta ze strany povinné osoby (např. banky) až po odsouzení případného pachatele za posuzovanou trestnou činnost.
„Jsem přesvědčen, že díky dvěma a půl letem trvajícímu procesu národního hodnocení rizik praní peněz a financování terorismu napříč orgány státní správy významně přispíváme k lepšímu porozumění rizikům v této oblasti a tím pádem i k jejich efektivnímu zmírňování odpovídajícími opatřeními,“ uvedl Libor Kazda, ředitel Finančního analytického úřadu a dodává: „Na národní úrovni je tento proces základem pro tvorbu národní strategie proti praní špinavých peněz. Aplikace rizikově orientovaného přístupu má přitom přispět k efektivnější alokaci finančních i lidských zdrojů jak na straně zainteresovaných státních orgánů, tak u spolupracujícího soukromého sektoru.“
V rámci navazujícího Akčního plánu se FAÚ prioritně zaměří zejména na zmírňování zranitelností v oblastech soukromého sektoru, jako jsou platební služby, úschova cenností, obchod s nemovitostmi, poskytování služeb pro právnické osoby a státní fondy, insolvenční řízení a obchody s virtuálními aktivy, s hotovostí či se zlatem. Ve státní sféře se zmírňování zranitelností zaměří zejména na oblasti posílení efektivity trestního stíhání, posílení efektivity odčerpávání nelegálních výnosů, posílení vypovídací hodnoty statistik v oblasti trestního stíhání a posílení efektivity kontroly převozů hotovosti.
Na zpracování se podílely vedle hlavního koordinátora v podobě FAÚ také Ministerstvo financí, Generální finanční ředitelství (GFŘ) a Generální ředitelství cel (GŘC). Zapojily se také kontaktní osoby z Policie ČR, Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), Nejvyššího soudu, České národní banky (ČNB), České obchodní inspekce, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zpravodajských služeb a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Dílčím způsobem spolupracovali i ministerstva spravedlnosti (MSP), vnitra (MV), zahraničních věcí, pro místní rozvoj, kultury, průmyslu a obchodu. Procesu se účastnili také zástupci povinných osob a vybraných neziskových organizací v počtu téměř sto padesát kontaktních osob. Jednotlivé kapitoly zprávy byly zpracovány FAÚ a dále Policií ČR, NSZ, MSP, MV, ČNB, GŘC a GFŘ.
Mezi hlavní úkoly Finančního analytického patří příjem a analýza oznámení o podezřelých obchodech od povinných osob a dalších podnětů, kontrolní činnost a vedení řízení o přestupcích a správních deliktech, právní agenda spojená s přípravou předpisů v oblasti boje proti praní špinavých peněz, financování terorismu a mezinárodních sankcí a spolupráce s více než 150 partnerskými zpravodajskými jednotkami z celého světa.
Ministerstvo financí
Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.
Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun