Narušené sezónní vlivy a statistické změny přechodně zvolní inflaci v eurozóně
V eurozóně bude tento týden nejsledovanějším údajem červnová inflace, která měla meziměsíčně mírně zvolnit na 0,2 % z 0,3 % (meziročně na 1,9 % z 2,0 %). V USA bude pak koncem týdne zveřejněna statistika z trhu práce. Obě události budou trhy sledovat již kvůli jejich relevanci pro tamní centrální banky. V českém kalendáři je průzkum mezi nákupními manažery PMI a údaje o státním rozpočtu za červen. Dále dorazí finální zveřejnění HDP v prvním čtvrtletí. Nečekají se revize, měl by tudíž být potvrzen překvapivě mírný mezikvartální pokles o 0,3 % (o 2,1 % r/r).
Rozjezd do nového týdne bude pouze pozvolný. Kromě indikátoru aktivity v průmyslu od Dallaského Fedu dnešek nic nenabízí. O to pestřejší bude ale zítřejší ekonomický kalendář. Z Německa dorazí červnová inflace, která tak bude vodítkem pro celkový výsledek eurozóny, jež je na řadě následující den. Inflace v Německu v červnu patrně dosáhla na 2,4 % z předchozích 2,5 %. V eurozóně počítáme také se zpomalením o 0,1pb na 1,9 % z 2,0 %. Mělo by se ale jednat o přechodné zvolnění tempa, a ne o nastolení klesajícího trendu. Za slabší červnovou dynamikou stojí především změny ve spotřebitelském koši – v reakci na pandemii statistici snížili podíl služeb souvisejících s cestováním či kulturou na výpočtu celkových cenových změn. To znamená, že postcovidové zdražení v těchto kategoriích se do inflace letos propíše méně než obvykle. Dále inflaci ovlivní narušené sezonní faktory z minulého léta. Ty přispějí během června a července k nižší inflaci, v srpnu a září ale již začnou působit proinflačně.
V týdnu dorazí také další várka „měkkých indikátorů“. V eurozóně bude zveřejněn ekonomický sentiment a inflační očekávání. Díky rozvolňování protipandemických opatření a postupující proočkovanosti by důvěra v ekonomiku měla vzrůst. V USA vyjde údaj o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP) a naznačí tak, zda od měsíční statistiky z trhu práce čekat spíše pozitivní nebo negativní překvapení.
Ve čtvrtek je na řadě tuzemský PMI indikátor za červen. Očekáváme mírné zlepšení na 62,1 z 61,8 bodů. Nárůst by měl reflektovat probíhající oživení ekonomické aktivity doma i v zahraničí a solidní tempo poptávky. V souladu s výsledkem konjunkturálního průzkumu od ČSÚ patrně i PMI poukáže na růst objemu výroby a tím pádem nabírání nových zaměstnanců. Se svižným tempem poptávky se snižuje stav zásob hotových výrobků. To by mohlo firmy opět přimět k předzásobování výrobního materiálu, čímž by přiživily aktuálně již vysoké cenové tlaky na nabídkové straně.
Závěrem týdne dorazí zmiňovaná statistika z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti dle očekávání analytiků klesla na 5,7 % z 5,8 %. S tím, jak ekonomika nabírá tempo a restrikce upadají pravděpodobně došlo k růstu zaměstnanosti. Nejvíce pak v pandemií zasažených odvětvích – ve službách. Týdenní statistika monitorující počet lidí čerpajících podporu v nezaměstnanosti v posledních týdnech (i přes občasné zádrhely) klesá. Aktuálně připadá na jedno volné pracovní místo zhruba jeden uchazeč.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory