Mexická vláda spojuje síly s firmami, chystá investice do dopravy a energetiky
I Mexiko čelí v důsledku pandemie covid-19 hospodářské krizi a dosavadní ekonomická opatření vlády se nesla zejména v duchu úspor a krácení veřejných investic. Nový investiční plán o objemu 13,7 miliardy amerických dolarů (zhruba 1 % HDP země), který mexická vláda připravila ve spolupráci se soukromým sektorem, má tuto situaci změnit. O realizaci aktuálních 39 projektů v oblasti dopravní infrastruktury a energetiky se mohou ucházet i zahraniční firmy.
Most v Guadalajaře. Ilustrační foto: Shutterstock
Přijatý plán je prvním z investičních záměrů, které chce vláda v příštích letech ve spolupráci se soukromým sektorem realizovat. Vláda věří, že v roce 2022 by investice mohly dosáhnout až 22 % HDP. Aktuální projekty plánované na nadcházející dva roky (detailně na webu Velvyslanectví ČR v Mexiku) by měly přispět ke vzniku 185 tisíc pracovních míst.
Největší část prostředků bude směřovat do rozvoje dopravní infrastruktury, na kterou bylo vyčleněno 7,28 miliardy USD. Ty by měly financovat 28 hlavních projektů zahrnujících výstavbu nových úseků dálnic, obchvatů a křižovatek. V první fázi se bude jednat zejména o rozšíření dálnice Tuxtla Gutiérrez společností Aldesa, dálnice Tepic-Villa Unión společností Ideal a dálnice Monterrey-Laredo společností Pinfra. Dalším velkým projektem je výstavba železnice mezi hlavním městem Mexico City a Querétarem (2,35 miliardy USD).
PARTNERSTVÍ SOUKROMÉHO A VEŘEJNÉHO SEKTORU
V oblasti energetiky dosahují investice 4,6 miliardy USD, projekty se mají projekty realizovat v rámci čtyř „strategických“ partnerství soukromého a veřejného sektoru (PPP). Největším projektem (2,5 miliardy USD) je výstavba koksovací jednotky ropné rafinérie ve středomexické Tule. Mezi dalšími energetickými projekty je plánována například výstavba zkapalňovací jednotky v rafinérii Salina Cruz za 1,16 miliardy USD či renovace koksovací jednotky v rafinérii Cadereyta za 0,71 miliardy USD.
V oblasti ochrany životního prostředí, na kterou se počítá s 92 miliony USD, se plán zaměřuje na dva hlavní projekty: integrální řešení nakládání s komunálním odpadem v centrální aglomeraci Naucalpan (75,5 milionu USD) a výstavba systému zásobování vodou pro mezinárodní letiště v hlavním městě AICM (23 milionů USD).
Zuzana Stiborová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Mexiku
Kateřina Janíková, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Mexiku
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?