Ostatní země lákají čínské těžaře po zákazu těžby kryptoměn v jejich zemi
V návaznosti na zákaz těžby v S'-čchuanu, který ukončil více než 90 % těžby kryptoměn v zemi, čínští těžaři přesouvají své operace do jiných, krypto přátelštějších zemí, jako jsou USA, Kazachstán, Kanada a Rusko.
Těžba byla zastavena, těžaři hromadně odcházejí ze země
Minulý pátek došlo v čínské čtvrti S'-čchuan, která bývala centrem těžby kryptoměn, k úplnému odstavení všech těžebních operací. To byl poslední hřebík do rakve pro těžbu kryptoměn v zemi, protože vláda už nějakou dobu ukládala podobné zákazy v jiných okresech. Většina těžařů tak byla po zprávách o posledním zákazu zanechána na holičkách.
Pro venkovské a málo rozvinuté oblasti S'-čchuanu zdejší velké množství přehrad znamenalo, že místní elektrárny vyráběly přebytečnou vodní energii. Výsledkem bylo, že se v této oblasti vyrojily kryptoměnové těžební továrny. Těžaři pracující v těchto závodech věřili, že celonárodní zákrok proti těžbě kryptoměn by je neovlivnil, protože využívali přebytečnou elektřinu na vodní energii.
Jeden z těžařů řekl:
"Právě jsme dali všechno vybavení do provozu a brzy přijde období dešťů. Náhle na nás udeřila politika a nezbývá nám tak žádný čas na odchod. Teď musíme prodat většinu těžebního hardwaru, abychom pokryli alespoň některé ztráty.“
Čínští těžaři odcházejí do zámoří, aby zřídili nové provozní základny
Během tak přísných předpisů a omezení čínští těžaři uvažují o přemístění do jiných zemí, aby spustili nové operace. Podle předního čínského krypto novináře Colina Wu si velcí těžaři a pooly vybírají zámořské lokality, zejména ve Spojených státech, Kazachstánu, Kanadě a Rusku.
Čínská těžební společnost SOS Limited uzavřela partnerství se společností Niagara Development LLC se sídlem v USA a založila ve Wisconsinu společný podnik, který by se zabýval těžbou kryptoměn.
V tiskové zprávě vydané v pondělí společnost uvedla:
„V reakci na vývoj zákonů a předpisů souvisejících s čínským blockchainovým podnikáním začala společnost SOS převádět své obchodní aktivity v oblasti těžby Bitcoinu do USA.“
Zprávy také potvrdila čínská logistická firma přepravující 200 jednotek Bitcoinového těžebního stroje Antminers S19 (který váží kolem 3000 kg nebo 6600 liber) do amerického Marylandu.
Texas a Miami se také snaží nalákat čínské krypto těžaře, aby si v jejich státech založili podniky.
Ostatní země vítají čínské těžaře kryptoměn
Stejně tak má Středoasijská země Kazachstán zájem přenést k sobě operace těžby kryptoměn z Číny. Arman Batayev, zástupce ředitele investičního oddělení AIFC Business Connect Ltd., subjektu v kazašském finančním centru Astana International Financial Center (AIFC), tweetoval:
"Děkuji všem! To byl šílený týden. KZ celkově měl volnou kapacitu 200 MWt a vše bylo rezervováno během několika týdnů. Další expanze bude vyžadovat nové elektrárny.“
Jihoamerický národ Paraguay také dychtí přijmout čínské těžaře. Kongresman Carlos Rejala retweetnul video čínských těžařů, kteří vypínali hardware, a řekl: „Čekám na vás všechny v Paraguay“. Podle zpráv plánuje předložit návrh zákona, který by přilákal mezinárodní těžební společnosti a další kryptoměnové podniky.
Mohou jiné země zastoupit čínskou úlohu?
Krypto novinář Colin Wu není přesvědčen, že by tyto ostatní národy byly schopny splnit všechny požadavky těchto volných čínských těžařů. V komentáři k situaci dále řekl:
"Zdá se, že existuje 25% represivní clo na zboží z Číny a náklady na infrastrukturu v USA jsou 5 až 6krát vyšší než v Číně. Kazachstán a Rusko mají nevhodné prostřední k podnikání a jsou náchylné k politickým rizikům. Vodní elektrárny v Kanadě a severský region jsou nedostatečné.“
Domnívá se, že tento krok by fungoval pouze jako dlouhodobý plán pro institucionální těžaře, nikoli pro jednotlivce.
Co skýtá budoucnost „bez Číny“?
V krátkodobém horizontu bude bezpochyby čínský zásah proti kryptoměnám jedním z největších úderů pro celý kryptotrh. Obchodníci, zejména ti, kteří se nacházejí v Číně, se hrnou, aby se zbavili jejich Bitcoinu ve strachu z opatření.
Podle Élie Le Rest, partnera ve společnosti ExoAlpha zabývající se správou digitálních aktiv, čínští účastníci trhu během uplynulého měsíce trhy neustále shazovali. Na straně nabídky jsou odstavené těžební farmy a čínští těžaři jsou nuceni přemístit svá zařízení. Hashrate Bitcoinu klesl třikrát v řadě a dosáhl tak šestiměsíčního minima.
Mnoho investorů se však domnívá, že „současná bolest je budoucím ziskem“. Zaprvé, těžba opouštějící Čínu pomůže decentralizovanému směřování. V dubnu 2021 došlo na těžební farmě v provincii Sin-ťiang k výbuchu, který narušil těžební aktivity Bitcoinu a následkem toho jeho hash klesl téměř o 30 %.
Velká část společností dlouhodobě zvyšuje investice do těžby Bitcoinu, aby čelily dominanci Číny v těžbě. Těžařská činnost rozšířená do dalších zemí proto pomůže rozložit rizika a zvedne úroveň zabezpečení na síti.
Spousta lidí navíc věří, že Čína zakazující krypto může být jednou z nejlepších zpráv vůbec. Tvrdí totiž, že přiškrcení aktivit Číny na trhu a ochladnutí sentimentu způsobí, že trh už nebude reagovat na špatné zprávy z Číny tak silně jako dříve.
Kromě Číny je další postavou, která má nad tržním sentimentem velkou moc, Elon Musk, jehož projevy způsobily v posledních několika měsících otřesy napříč kryptotrhem. Cena Bitcoinu se zhroutila poté, co oznámil, že Tesla přestane přijímat Bitcoin. Muskův vliv na trh však pomalu slábne, protože investoři začínají ignorovat jeho neustálé tweety. To stejné by mohlo platit i pro Čínu.
Rovnoměrnější rozložení těžby Bitcoinu a využívání obnovitelných zdrojů ve větší míře - co víc jsme si mohli přát?
CryptoKingdom.cz
Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.
Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.
Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?