Makroekonomika  |  24.06.2021 09:57:44

Ranní okénko - Indikátory Ifo nastíní stav ekonomické aktivity v Německu

Aktuální hodnoty měny/komodity 
    Aktuál 
EUR/CZK  25,34
USD/CZK  21,23
EUR/USD    1,194
USD/PLN  3,793
Ropa Brent  USD/barel  75,5
Zlato  USD/unce  1776
Aktualizováno  9:10  Zdroj: Thomson Reuters 
Dnes máme v ekonomickém kalendáři především data z USA. Dorazí finální odhad HPD za Q1, který by měl potvrdit mezikvartální růst o 1,6 %. V Q2 dle konsensu trhu HDP vzrostlo o 2,5 % a svižný růst by se měl udržet i po zbytek roku. Za celý letošní rok by výkon americké ekonomiky měl dosáhnout 6,6 %. Pro srovnání: v eurozóně počítáme s růstem o 4,3 %. Nutno ale podotknout, že americká ekonomika je s rozvolňováním restrikcí napřed, a navíc popoháněná masivním fiskálním stimulem. Dále budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v poslední době hlásily sílící poptávku po elektronice a komponentách k jejich výrobě, a také po plechu reflektující oživující poptávku po automobilech. Na závěr dorazí týdenní statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která posledně přerušila zlepšující se trend. 

Jedna důležitá zpráva zazní i z Německa, kde Ifo institut vydá trhem sledované Ifo indexy. Stejně jako včerejší indikátory PMI, i Ifo by měl hlásit zlepšující se náladu. Ifo index bývá tradičně dobrou indikací o stavu německé ekonomiky. Očekáváme, že se mezera mezi indexem očekávání a indexem měřícím aktuální stav bude pozvolna uzavírat s tím, jak dochází k rušení některých vládních protipandemických nařízení. K solidnímu výkonu průmyslu se tak začne postupně přidávat i sektor služeb.  

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA naposledy zaskočil vyšším než očekáváným nárůstem. Nicméně týdenní statistiky z trhu práce bývají rozkolísané, a tak jeden zádrhel nemusí nic znamenat. Výhledově by žádostí mělo ubývat nejen kvůli tomu, že s otevíráním ekonomiky je více pracovních příležitostí, ale také proto, že postupné odvolávání během pandemie zvýšené státní podpory sníží atraktivitu čerpání benefitů v nezaměstnanosti. Vyšší počet lidí v pracovním poměru by se následně měl pozitivně propsat do měsíčních statistik osobních příjmů. 

Pohled zpět:

Červnové PMI indikátory rostly napříč regiony. V souladu s očekáváními se dostavilo zlepšení u PMI ve službách, a to spíše v Evropě, v USA se naopak dostavil silnější než očekávaný pokles. Průzkum pro eurozónu odhalil, že se aktivita dostala na nejvyšší úroveň za posledních 15 let. To je obecně dobrou zprávou, z hlediska inflačního vývoje ale o něco méně. Znamená to totiž další posílení poptávky, se kterou již teď nabídka nestíhá udržet krok. Výsledkem je pokračující tlak na ceny. To je v eurozóně s dlouhodobě nízkou inflací menší problém, nicméně v zemích CEE regionu, jako například v Česku, se jedná o větší komplikaci. 

PMI však byly včera zastíněny měnověpolitickým zasedáním ČNB. Hlavní úroková sazba byla, jak se většinově čekalo, posunuta z 0,25 na 0,5 %. Pro zvýšení sazeb hlasovalo 4/7 členů, přičemž jeden z nich navrhoval zvýšení sazby na 0,75 %. Zbylí dva členi se vyslovili pro stabilitu sazeb. Následná tisková konference vyzněla možná až překvapivě optimisticky a ve druhé polovině roku tak můžeme očekávat další 1-2 zvýšení, podle toho, jak se bude vyvíjet pandemie. ČNB ovšem sleduje i vývoj v ekonomice, především pak inflaci. Právě sílící inflační vývoj v externím prostředí (který podtrhly i PMI indikátory) označil včera Rusnok na tiskové konferenci za jeden z důvodů, proč ČNB vidí rizika aktuálního odhadu inflace na 2,7 % ve vyšším růstu

Na otázku, proč se ČNB rozhodla pro hike již v červnu, a ne v srpnu, Rusnok odpověděl, že se výrazně snížila pravděpodobnost návratu plošných zákazů. Dodal, že příjmy obyvatelstva nebyly nijak výrazně ovlivněny a zmínil také silný trh práce. Takovémuto vývoji odpovídají vyšší sazby, ke kterým se bankéři budou chtít posouvat. Cyklus růstu úrokových sazeb bude podle našeho názoru podobně pozvolný jako v roce 2017, ale v příštím roce vzhledem i k rozvolněné rozpočtové politice, dynamickému růstu ekonomiky a inflaci nad 2% cílem, o něco agresivnější. Na konci příštího roku očekáváme sazby na 1,75 %, na konci 2023 2,25 %. Více zde: https://bit.ly/3xIImoA  

Dnešní makroekonomické ukazatele:

Čas Země Údálost  RB/RBI Trh Předchozí
10:00 SRN Ifo index očekávání (červen, v b.)  103 103,6 102,9
10:00 SRN Ifo index aktuální situace (červen, v b.)  98 97,9 95,7
14:30 USA Objednávky zboží dloud. spotřeby (květen, v % m/m)  - 0,9 0,8
14:30 USA Počet nových žád. o podp. v nezam. (19. červen, v tis.)  - 380 412
     

Co bude:

ČT: SRN Ifo index, USA HDP Q1 konečné údaje, USA počet žád. o podp. v nezam., USA objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

 

Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s. 


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Po 15:24  Důvěra v českou ekonomiku se v závěru roku lehce zhoršila (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Po 14:56  Kanadský PPI vyšší, než se očekávalo X-Trade Brokers (XTB)
Po 14:13  Co stojí za pádem brazilského realu? X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688