ČNB nezvýší sazby jako první, po dnešním zasedání to budou Maďaři (Ranní zpráva z finančního trhu)
Již zítra podle nás ČNB rozhodne o prvním zvýšení úrokových sazeb v pocovidové době. Nebude však první centrální bankou, která se k tomuto kroku odhodlá. Prvenství ji na dnešním jednání vyfouknou maďarští kolegové. Klíčová sazba tamní centrální banky půjde podle nás dnes nahoru o 30 bb na 0,90 %. Z eurozóny se dočkáme dalšího zlepšení spotřebitelské důvěry, i když prostor se pomalu začíná vyčerpávat. Ze Spojených států nás dnes bude zajímat zejména vystoupení centrálních bankéřů.
Spotřebitelská důvěra v eurozóně se blíží svému stropu
Spotřebitelská důvěra v eurozóně zaznamená za červen další zvýšení, to již ale nebude tak markantní. Prostor se podle nás pomalu vyčerpává. Po zlepšení covidové situace a následném rozvolnění se důvěra spotřebitelů vrátila na předcovidové úrovně. Z historického pohledu se nachází jednu směrodatnou odchylku nad svým dlouhodobým průměrem. Během léta předpokládáme, že vlády postupně začnou redukovat peněžní podporu firmám i domácnostem a opouštět dluhová moratoria tam, kde byla zavedena. Očekáváme pro eurozónu ve druhé polovině roku zvýšení nezaměstnanosti, což důvěru spotřebitelů podporovat nebude. Ve Spojených státech se dnes dočkáme méně významných ukazatelů (Fed index z Richmondu, prodeje stávajících nemovitostí), pozornost tak bude po minulém týdnu zaměřena především na vystoupení členů Fedu (Mester, Daly). Nastolení diskuse o tom, kdy se začne extrémně uvolněná měnová politika vracet k normálu, bude podle nás v létě hlavním hybatelem finančních trhů.
Maďarská centrální banka (MNB) se ke zpřísnění měnové politiky odhodlá již dnes. V souladu s tržním očekáváním předpokládáme zvýšení klíčové úrokové sazby o 30 bb na 0,90 %. S aktuální mírou inflace převyšující 5 % se bude jednat o počátek trendu zvyšujících se sazeb. Do koce roku 2022 bude podle našich předpokladů sazba MNB výše o 165 bb. Z pohledu maďarské měny předpokládáme její posilování směrem k 325 HUF/EUR v polovině roku 2022.
Do dnešního obchodního dne vstupují investoři optimisticky. Po včerejším vzestupu amerických akciových indexů zamířily dnes ještě výše jejich asijské protějšky a v zeleném se pohybují i evropské a americké futures. Tato konstelace by pro dnešek měla nahrávat euru, respektive středoevropským měnám.
Koruna na úvod týdne opatrně mířila k 25,50 CZK/EUR
Počátek nového týdne pomalu dával zapomenout na šok, který minulou středu připravila finančním trhům americká centrální banka. Tamní centrální bankéři připustili počátek diskuse nad tím, kdy a jak bude třeba začít vracet nastavení měnové politiky k normálu. Vzestup dolarových sazeb pomohl zeleným bankovkám. Včerejšek znamenal pomalé korigování předchozích dolarových zisků, euro se vůči dolaru vracelo směrem k 1,19 USD/EUR. Šéf Fedu J. Powell zopakoval, že inflace vystřelila, ale měla by se postupně vracet zpět k 2% cíli s tím, jak budou problémy na nabídkové straně ustupovat. Jeho kolega J. Williams z New Yorsku též potvrdil, že inflační vzestup nadále vnímá jako dočasný. Prezident dallaského Fedu R. Kaplan naopak preferuje začátek procesu omezování nákupu aktiv raději dříve než později. Že je debata na toto téma na místě, potvrdil i J. Bullard, který vede Fed v St. Louis.
Ruku v ruce se zotavováním eura byla včera podpora cítit i na středoevropských měnách. Před dnešním zasedáním maďarské centrální banky, kde se zřejmě dočkáme zvýšení sazeb, si o více než půl procenta polepšil maďarský forint, polský zlotý zůstal v těsném závěsu. K zisku 0,50 % mu dopomohla i včera publikovaná data za květen v podobě vyšších cen průmyslových výrobců i lepší meziměsíční dynamiky průmyslové produkce.
Zisky české měny byly včera minimální, když se kurz na mezibankovním trhu držel mezi 25,52-59 CZK/EUR; v závěru seance se kurzu tlačil směrem k 25,50 CZK/EUR. Faktem je, že na posílení dolaru koruna ve druhé polovině minulého týdne nijak výrazně negativně nereagovala, tudíž ani včerejší korekce nebyla výrazná. I naše měna se těší na vyšší úrokové sazby, trh i analytici (včetně nás) v podstatě počítají s tím, že na zítřejším zasedání ČNB se pro vyšší sazby najde v bankovní radě potřebná většina.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun