Jsou kryptoměny obětí vlastního úspěchu?
Něco z historie
Za vůbec první kryptoměnu je považován bitcoin. Vytvořil jej Satoshi Nakamoto. Kdo se však za tímto pseudonymem skrývá, dodnes není známo. Bitcoin byl založen v roce 2008, ale k první bitcoinové transakci došlo až v roce 2009. Teprve s dvouletým zpožděním na bitcoin navázaly další kryptoměny jako namecoin (NMC) a litecoin (LTC). Od té doby se kryptoměnová rodina rozrostla na zhruba 6000 členů.
Co je však méně známo, že dlouho před bitcoinem vzniknul jiný projekt, který fungoval v určitých aspektech na podobném principu. Již v roce 1996 pánové Douglas Jackson a Barry K. Downey založili digitální měnu e-gold. Jednalo se o elektronický platební systém tzv. virtuální zlato, jehož finanční aktiva byla kryta skutečným zlatem. Celý systém spravovala společnost Gold & Silver Reserve Inc. Ta ve svých trezorech před nuceným zánikem shromažďovala takřka 4 tuny zlata, přičemž měla kolem 5 mil. účtů. Pro představu, Česká národní banka ke konci loňského roku spravovala 9,48 tun zlata. Na druhou stranu maďarská centrální banka své zlaté rezervy ztrojnásobila na 94,5 tun.
Ilustrační fotografie | zdroj 123RF
Společné rysy
Za likvidací projektu e-gold stálo zostření boje proti terorismu v USA a přijetí tzv. vlasteneckého zákona (Patriot Act). Tato norma s drobnými úpravami platí dodnes. Zostřený boj proti praní špinavých peněz znamenal zabavení zlata, které sloužilo jako krytí, finanční postih provozovatelům celého systému a v roce 2008 soudní likvidaci společnosti Gold & Silver Inc. V odůvodnění zásahu proti e-gold se uvádí, že představoval nelegální paralelní měnu k americkému dolaru.
Na příkladu e-gold je jasně vidět, jak je pro kryptoměny důležitá decentralizace a to, že systém peer-to-peer je takřka nemožné pozměnit, či upravit. Přesto však kryptoměny u centrálních autorit budí vášně. I dnes se zostřuje boj proti kryptoměnám pod záštitou boje proti praní špinavých peněž, navíc se ale přidává argument boje za čistší planetu. Faktem však zůstává, že největší obavy mají z vytvoření paralelní měny, na kterou nebudou mít žádný, nebo jen pramalý vliv.
Čína jako lídr v boji proti kryptoměnám
V těchto dnech můžeme v Číně sledovat další zostření boje proti tamnímu kryptoměnovému odvětví. Úřady provincií na severozápadě Číny Čching-chaj a Sin-ťiang nařídily uzavřít projekty na těžbu kryptoměn. Zároveň stávajícím minerům nařídily ukončit činnost. Okres Sin-ťiang je největším centrem těžby bitcoinů v Číně. Připadá na něj přibližně třetina celkového výpočetního výkonu. Provincie Čching-chaj pak zaujímá podle Cambridgeské univerzity deváté místo.
V sobotu se k tomuto tažení přidaly provincie z jihozápadu Číny. Tentokrát pod heslem zneužívání elektřiny těžaři bitcoinů. Tento boj se vede v provincii Jün-nan, čtvrtém největším centru těžby kryptoměn. Energetický úřad v provincii Yunnan nařídil prošetřit zpronevěru a neoprávněné využívání elektřiny těžaři. Viníkům pak slibuje tresty.
Ilustrační fotografie | zdroj 123RF
Když si to shrneme, tak restrikce už míří na největší těžařské centrum Sin-ťiang, druhé největší centrum v Sečuánu a třetí největší těžební centrum ve Vnitřním Mongolsku. Pozadu nezůstaly ani provincie a okresy na dalších místech (Jün-nan, Yunnan, atd.). Lze se tak domnívat, že nad kryptotrhem v Číně se pomalu opravdu zavírá opona. Hledání nových destinací tak nabírá na obrátkách, přičemž v hledáčku jsou lokality jako Severní Amerika, Evropa, střední Asie i Blízký východ.
Rostoucí obliba kryptoměn je zároveň jejich Achillovou patou
Čím dál více států se snaží bojovat proti rostoucí oblibě kryptoměn. Některé státy nechtějí podnikání s kryptoměnami přímo omezovat, ale chtějí uživatelům nabídnout alternativu v podobě své digitální měny. Jiné státy jako třeba Čína chtějí ze svého území neregulované kryptoměny vymýtit úplně, aby na jejich místo nasadily svou kryptoměnu, kterou však budou moci kontrolovat a tím pádem zostří dohled nad svými obyvateli.
Ale jsou i státy, které jdou kryptoměnám vstříc. První vlaštovkou se stal Salvador, který přijal bitcoin jako oficiální měnu. Možnosti zavedení bitcoinu jako zákonného platidla zkoumá také Paraguay. Pro platby v bitcoinech se vyslovil také starosta města Miami, ve kterém se minulý víkend konal kongres Bitcoin 2021.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 dny - měna USD
- Dogecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Dogecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Dogecoin - 2 dny - měna USD
- Litecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Litecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Litecoin - 2 dny - měna USD
- Cardano - aktuální a historické ceny kryptoměny Cardano, graf vývoje ceny kryptoměny Cardano - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 1 rok - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 5 dnů - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 3 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 1 den - měna USD
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti