Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  13.06.2021 20:21:33

Jsou kryptoměny obětí vlastního úspěchu?

 

Něco z historie

Za vůbec první kryptoměnu je považován bitcoin. Vytvořil jej Satoshi Nakamoto. Kdo se však za tímto pseudonymem skrývá, dodnes není známo. Bitcoin byl založen v roce 2008, ale k první bitcoinové transakci došlo až v roce 2009. Teprve s dvouletým zpožděním na bitcoin navázaly další kryptoměny jako namecoin (NMC) a litecoin (LTC). Od té doby se kryptoměnová rodina rozrostla na zhruba 6000 členů.

Co je však méně známo, že dlouho před bitcoinem vzniknul jiný projekt, který fungoval v určitých aspektech na podobném principu. Již v roce 1996 pánové Douglas Jackson a Barry K. Downey založili digitální měnu e-gold. Jednalo se o elektronický platební systém tzv. virtuální zlato, jehož finanční aktiva byla kryta skutečným zlatem. Celý systém spravovala společnost Gold & Silver Reserve Inc. Ta ve svých trezorech před nuceným zánikem shromažďovala takřka 4 tuny zlata, přičemž měla kolem 5 mil. účtů. Pro představu, Česká národní banka ke konci loňského roku spravovala 9,48 tun zlata. Na druhou stranu maďarská centrální banka své zlaté rezervy ztrojnásobila na 94,5 tun. 

Ilustrační fotografie | zdroj 123RF

Společné rysy

Za likvidací projektu e-gold stálo zostření boje proti terorismu v USA a přijetí tzv. vlasteneckého zákona (Patriot Act). Tato norma s drobnými úpravami platí dodnes. Zostřený boj proti praní špinavých peněz znamenal zabavení zlata, které sloužilo jako krytí, finanční postih provozovatelům celého systému a v roce 2008 soudní likvidaci společnosti Gold & Silver Inc. V odůvodnění zásahu proti e-gold se uvádí, že představoval nelegální paralelní měnu k americkému dolaru.

Na příkladu e-gold je jasně vidět, jak je pro kryptoměny důležitá decentralizace a to, že systém peer-to-peer je takřka nemožné pozměnit, či upravit. Přesto však kryptoměny u centrálních autorit budí vášně. I dnes se zostřuje boj proti kryptoměnám pod záštitou boje proti praní špinavých peněž, navíc se ale přidává argument boje za čistší planetu. Faktem však zůstává, že největší obavy mají z vytvoření paralelní měny, na kterou nebudou mít žádný, nebo jen pramalý vliv.

Čína jako lídr v boji proti kryptoměnám

V těchto dnech můžeme v Číně sledovat další zostření boje proti tamnímu kryptoměnovému odvětví. Úřady provincií na severozápadě Číny Čching-chaj a Sin-ťiang nařídily uzavřít projekty na těžbu kryptoměn. Zároveň stávajícím minerům nařídily ukončit činnost. Okres Sin-ťiang je největším centrem těžby bitcoinů v Číně. Připadá na něj přibližně třetina celkového výpočetního výkonu. Provincie Čching-chaj pak zaujímá podle Cambridgeské univerzity deváté místo. 

V sobotu se k tomuto tažení přidaly provincie z jihozápadu Číny. Tentokrát pod heslem zneužívání elektřiny těžaři bitcoinů. Tento boj se vede v provincii Jün-nan, čtvrtém největším centru těžby kryptoměn. Energetický úřad v provincii Yunnan nařídil prošetřit zpronevěru a neoprávněné využívání elektřiny těžaři. Viníkům pak slibuje tresty. 

Ilustrační fotografie | zdroj 123RF

Když si to shrneme, tak restrikce už míří na největší těžařské centrum Sin-ťiang, druhé největší centrum v Sečuánu a třetí největší těžební centrum ve Vnitřním Mongolsku. Pozadu nezůstaly ani provincie a okresy na dalších místech (Jün-nan, Yunnan, atd.). Lze se tak domnívat, že nad kryptotrhem v Číně se pomalu opravdu zavírá opona. Hledání nových destinací tak nabírá na obrátkách, přičemž v hledáčku jsou lokality jako Severní Amerika, Evropa, střední Asie i Blízký východ.

Rostoucí obliba kryptoměn je zároveň jejich Achillovou patou

Čím dál více států se snaží bojovat proti rostoucí oblibě kryptoměn. Některé státy nechtějí podnikání s kryptoměnami přímo omezovat, ale chtějí uživatelům nabídnout alternativu v podobě své digitální měny. Jiné státy jako třeba Čína chtějí ze svého území neregulované kryptoměny vymýtit úplně, aby na jejich místo nasadily svou kryptoměnu, kterou však budou moci kontrolovat a tím pádem zostří dohled nad svými obyvateli. 

Ale jsou i státy, které jdou kryptoměnám vstříc. První vlaštovkou se stal Salvador, který přijal bitcoin jako oficiální měnu. Možnosti zavedení bitcoinu jako zákonného platidla zkoumá také Paraguay. Pro platby v bitcoinech se vyslovil také starosta města Miami, ve kterém se minulý víkend konal kongres Bitcoin 2021. 



Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

Pá 19:06  Bitcoinové ticho před bouří Martin Stránský (WBTCB)
07.01.2025  Obtížnost těžby Bitcoinu je na historickém maximu Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
27.12.2024  Bitcoin zažil mimořádný rok a čeká ho další růst Martin Stránský (WBTCB)
18.12.2024  7 důležitých čísel pro zájemce a držitele bitcoinů Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688