Struktura mezd zaměstnanců v Olomouckém kraji v roce 2020 - průměrná mzda překonala hodnotu 35 tisíc Kč
10. 6. 2021
Podle výsledků strukturální statistiky mezd zaměstnanců překonala průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnance v Olomouckém kraji v roce 2020 hodnotu 35 tisíc Kč. Meziročně vzrostla o více než 7 % podobně jako medián mezd, který v kraji přesáhl částku 31,7 tisíc Kč.
Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) publikuje již řadu let výsledky strukturální statistiky mezd zaměstnanců. Strukturální mzdová statistika v současnosti vzniká jako sloučení výsledných databází výběrového šetření Informační systém o průměrném výdělku MPSV (ISPV), které pokrývá mzdovou sféru, a administrativního zdroje Informační systém o platu a služebním příjmu (ISP) Ministerstva financí, který plošně pokrývá platovou sféru. V rámci tohoto šetření jsou přímo sledovány mzdy jednotlivých zaměstnanců, a proto je možné získat podrobné údaje o mzdách podle krajů, pohlaví, zaměstnání atd.
Podle výsledků tohoto šetření dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda v Olomouckém kraji v roce 2020 hodnoty 35 005 Kč. Oproti výsledkům v předchozím roce se zvýšila o 2 337 Kč, tj. o 7,2 %. Vyšší růst byl zjištěn u průměrné mzdy vyplácené ženám, která se meziročně zvýšila o 9,6 % (o 2 831 Kč více) na částku 32 444 Kč. U mužů byl zaznamenán nárůst o 5,4 % (o 1 904 Kč více) na 37 130 Kč. Rozdíl v hodnotě průměrné mzdy mužů a žen činil 4 686 Kč a byl druhý nejnižší mezi 14 kraji.
Z uvedené průměrné hrubé měsíční mzdy v kraji připadalo na základní složku mzdy 67,5 %, prémie a odměny tvořily 13,7 %, náhrady mzdy 12,6 % a zbývajících 6,2 % představovaly příplatky za práci přesčas, odměny za pohotovost a ostatní příplatky.
V mezikrajském srovnání byla průměrná hrubá měsíční mzda v Olomouckém kraji čtvrtá nejnižší, nižší byla vypočtena v krajích Pardubickém, Zlínském a Karlovarském. Průměrná mzda mužů byla v pořadí krajů 3. nejnižší a mzda žen 7. nejnižší. Ve všech krajích se mzda zvýšila, tempo růstu v Olomouckém kraji bylo druhé nejvyšší po Ústeckém kraji (růst o 7,7 %).
Dalším ukazatelem ze strukturální statistiky je medián mezd, tj. prostřední hodnota mzdy zaměstnanců (právě stejný počet mezd je vyšších i nižších než medián). Medián mezd v Olomouckém kraji činil 31 708 Kč. Meziročně se zvýšil o 2 095 Kč (tj. o 7,1 %). Stejně jako u průměrné mzdy rychleji rostl medián mezd na straně žen o 9,3 % a dosáhl hodnoty 29 348 Kč. Medián mezd mužů vzrostl o 5,0 % na částku 33 239 Kč.
V mezikrajském porovnání byl celkový krajský medián mezd 5. nejnižší, medián žen 6. nejnižší a nižší medián mezd mužů byl zjištěn pouze v Karlovarském kraji. V kraji byl druhý nejnižší rozdíl mezi hodnotou mediánu mezd mužů a žen, který dosáhl 3 891 Kč.
Ze strukturálního šetření máme údaje i o průměrných hrubých měsíčních mzdách podle zaměstnání, které vychází z klasifikace zaměstnání (CZ-ISCO). Ve srovnání s ostatními kraji nepatří mzdy vyplácené v Olomouckém kraji mezi nejvyšší.
Meziročně v kraji vzrostla mzda pracovníkům ve všech třídách zaměstnání. Jediná hodnota průměrné mzdy podle hlavních tříd zaměstnání v kraji, která překročila hodnotu republikové průměrné mzdy, byla mzda ve třídě pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Kraj v této třídě zaznamenal nejvyšší meziroční zvýšení o 10,0 % na částku 22 645 Kč, která však byla v pořadí krajů 6. nejnižší. Absolutně nejvíc si meziročně polepšili v tzv. manažerských pozicích, jejichž hrubá měsíční mzda v kraji přesáhla 70 tis. Kč, což bylo téměř o 4 tis. více než v minulém roce. Přesto se jednalo o 5. nejnižší mzdu v této třídě v porovnání s ostatními kraji. Podobně na tom byla i mzda ve třídě specialisté, která i přes vysoký meziroční nárůst byla 4. nejnižší mezi 14 kraji ČR. Vůbec nejnižší mzdu mezi kraji pobírali montéři a obsluha strojů a zařízení pracující v kraji. Druhou nejnižší mzdu v mezikrajském srovnání dostávali zaměstnaní ve třídách techničtí a odborní pracovníci a také pracovníci ve službách a prodeji. Pouze mzda úředníků a řemeslníků a opravářů se podle pořadí krajů pohybovala ve středu tabulky.
Více informací naleznete na internetových stránkách ČSÚ v publikaci Struktura mezd zaměstnanců – 2020. Podrobné výsledky za jednotlivé kraje (pod názvem Regionální statistika ceny práce) můžete nalézt na internetových stránkách MPSV - https://www.mpsv.cz/web/cz/statistika-vydelku.
Kontakt:
Jarmila Benešová
Oddělení informačních služeb
E-mail: jarmila.benesova@czso.cz
__________________________
*) Do hrubých mezd se ve strukturální statistice počítají všechny mzdy za práci včetně prémií, odměn a dalších platů, dále veškeré náhrady mzdy za neodpracovanou dobu (dovolenou, svátky, překážky v práci apod.) a odměny za pracovní pohotovost za celý rok. Průměrná mzda zaměstnance v daném roce je vypočtena poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které mzdu či náhradu mzdy skutečně pobíral, odečtena je doba nemocí a dalších neplacených nepřítomností v práci za daný rok. Vypočtená průměrná hrubá měsíční mzda (v Kč) tak co nejpřesněji vypovídá o srovnatelných mzdových úrovních v různých zaměstnáních (pracovních místech) při přesně zjištěném objemu placené doby.
Takto vypočtená průměrná mzda však není a nemůže být shodná s průměrnou mzdou zjišťovanou z podnikového výkaznictví ČSÚ, kde je celkový objem mzdových prostředků poměřován evidenčním počtem zaměstnanců podniku, v němž jsou však zahrnuti i zaměstnanci nemocní nebo s neplacenou nepřítomností kratší než 4 týdny. Další rozdíly mezi mzdovou úrovní ve srovnání s jinými statistickými zdroji mohou plynout (kromě vlivu neplacených absencí a odlišného základního souboru šetření) z faktu, že do výsledků strukturální statistiky se nezahrnují zaměstnanci s týdenním úvazkem kratším než 30 hodin.
Přílohy
-
Struktura mezd zaměstnanců v Olomouckém kraji v roce 2020 - komentář
-
Průměrné hrubé měsíční mzdy podle hlavních tříd CZ-ISCO a podle krajů v roce 2020
-
Graf - Medián mezd celkem a podle pohlaví v Olomouckém kraji
-
Graf - Průměrná hrubá měsíční mzda a medián měsíčních mezd podle krajů v roce 2020
-
Graf - Průměrné mzdy podle hlavních tříc zaměstnání v kraji a v ČR v roce 2020
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Mzda, mzdy - Aktuální informace ke mzdám a platům
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Kalkulačka ceny plynu 2020
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Pavla Berdár, Delta Green
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku