Struktura mezd zaměstnanců v Praze 2023: Medián mzdy byl na úrovni 46 429 Kč, průměrná mzda 57 275 Kč
1. 8. 2024
Medián hrubé mzdy v Praze byl v roce 2023 na úrovni 46 429 Kč za měsíc. Zatímco muži dosáhli na medián ve výši 50 534 Kč, ženy měly pouze 43 191 Kč za měsíc. V Praze byla průměrná hrubá měsíční mzda v roce 2023 celkem 57 275 Kč, ženy měly o 22 % nižší průměrnou mzdu (50 011 Kč), než muži (63 886 Kč). Nejvyšší průměrnou mzdu měli v Praze řídící pracovníci (129 748 Kč). Jejich mzda byla 2,3 krát vyšší než byl průměr pražských zaměstnanců. Nejnižší mzdu pak pobírali pomocní a nekvalifikovaní pracovníci a jejich mzda (25 971 Kč) bylo o více než polovinu nižší než pražský průměr (o 55 %).
Z údajů strukturální mzdové statistiky plyne, že v roce 2023 dosáhli zaměstnanci v Praze na medián mezd ve výši 46 429 Kč. Průměr mezd zaměstnanců byl ve stejném období 57 275 Kč a byl tak o 23 % vyšší než medián.
Pražská průměrná mzda byla tak vyšší než pražská mediánová mzda, a to mnohem výrazněji než v ostatních krajích, kde se rozdíl mezi průměrem a mediánem pohyboval od 10 do 14 %. Praha je tedy krajem s vyšší diferenciací mezd, čemuž napovídá také hodnota variačního koeficientu (více zde ). Výraznější rozdíly mezi průměrem a mediánem byly ještě ve dvou krajích – Středočeském a Jihomoravském, jejichž mzdy patří v rámci Česka k těm vyšším.
Obrázek 1: Medián hrubých mezd, průměrná hrubá mzda a rozdíly mezi nimi v krajích Česka v roce 2023
Stejně jako průměrná mzda, i mediánová mzda mužů je vyšší, než mediánová mzda žen. Medián mezd mužů byl v Praze vyšší o 17 % než mzdový medián žen. V Česku byl o 15 % vyšší.
Obrázek 2: Medián hrubých mezd žen a jeho meziroční růst v Praze a ČR
Medián mezd žen rostl v Praze v letech 2013 až 2023 průměrným meziročním tempem 5 %. Rozdíly mezi jednotlivými lety byly však výrazné. Nejvyšší meziroční růst byl v období 2017 až 2019, kdy medián rostl o 7 až 10 % ročně. Naopak nízký byl růst v letech 2013 až 2015 a to na úrovni 1 až 3 %.
Obrázek 3 Medián hrubých mezd mužů a jeho meziroční růst v Praze a ČR
Meziroční růst mediánu mezd mužů v Praze se v období 2013 až 2023 pohyboval od 1 do 9 %. Průměrné meziroční tempo růstu byl 5 %. Také u mužů platilo, že nejvyšší meziroční růst mediánu mezd byl v letech 2017 až 2019 (6 až 9 %) a nejnižší v letech 2013-2015 (1 až 4 %).
Průměrná hrubá měsíční mzda v jednotlivých skupinách zaměstnání (podle CZ-ISCO)
Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze dosáhla podle údajů ze strukturální mzdové statistiky na hodnotu 57 275 Kč a přesáhla republikový průměr o 25 %. Mediánová mzda zaměstnanců v Praze (46 429 Kč) přesáhla republikový průměr výrazně méně (o 17 %). Průměr je více ovlivněn vysokými výdělky, dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je průměr. Pokud chceme získat přesnější informaci o mzdové úrovni zaměstnanců, je medián mezd vhodnějším ukazatelem.
Ze strukturální mzdové statistiky máme za kraje k dispozici zajímavé informace o průměrné hrubé mzdě za jednotlivé skupiny zaměstnání (tzv. hlavní třídy zaměstnání) podle klasifikace zaměstnání CZ-ISCO. Můžeme tak sledovat diferenciaci hrubé mzdy na úrovni jednotlivých skupin zaměstnání a podívat se na to, jaké mzdy mají řemeslníci, pracovníci ve službách a obchodě nebo pomocní pracovníci.
Obrázek 4: Průměrná hrubá mzda v Praze v roce 2023 podle klasifikace zaměstnání (CZ-ISCO)
Na nejvyšší mzdu dosáhli v roce 2023 v Praze řídící pracovníci. Jejich průměrná hrubá mzda byla 129 748 Kč za měsíc. Průměrnou mzdu v Praze tak přesáhli 2,3 krát. Řídící pracovníci v Česku dosáhli na mzdu 102 316 Kč a jejich mzda tak převýšila průměr ČR téměř stejně (2,2 krát). Mezi řídící pracovníky jsou podle klasifikace zaměstnání CZ-ISCO zařazeni například ředitelé a manažeři na nejvyšších pozicích, primáři ve zdravotnictví nebo hlavní stavbyvedoucí.
U skupiny specialistů byla průměrná hrubá měsíční mzda v Praze na úrovni 77 290 Kč a byla o 35 % vyšší než pražský průměr. V Česku měla tato skupina mzdu ve výši 66 207 Kč a tudíž o 44 % vyšší, než byl průměr v republice. Specialisté v ČR jsou tak oproti průměru zaplaceni relativně více než specialisté v Praze. Mezi zaměstnance pracující v této skupině patří například stavební inženýři, astronomové a fyzici, vývojáři softwaru, praktičtí lékaři nebo učitelé na vysokých školách.
Třetí nejvyšší mzdu v Praze pak měli zaměstnanci pracující jako techničtí a odborní pracovníci – 54 563 Kč a byla o 5 % pod pražským průměrem. V ČR byla tato skupina zaplacena relativně lépe: průměrnou mzdu měla sice ve výši 49 200 Kč, ale přesáhla průměr ČR o 7 %. Mezi tuto skupinu zaměstnanců patří třeba stavební technici, mistři ve strojírenství, technici provozu ICT nebo také realitní makléři.
Čtvrtou nejvyšší mzdu měli v Praze úředníci (41 166 Kč). V Česku to však byli řemeslníci a opraváři s 38 890 Kč průměrné hrubé mzdy měsíčně. Řemeslníci a opraváři v Česku měli mzdu o 15 % nižší, než byl průměr ČR. Úředníci v Praze dosáhli na mzdu, která byla dokonce o 28 % nižší než průměr v Praze. Do skupiny úředníci jsou zařazeni jak úředníci státu, tak také účetní, pracovníci v zákaznických centrech nebo administrativní pracovníci v dopravě a přepravě.
Na pátou nejvyšší mzdu dosáhli v Praze zaměstnanci pracující jako obsluha strojů a zařízení a montéři. Kromě klasické obsluhy strojů sem patří například řidiči kamionů nebo strojvedoucí. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla v uplynulém roce na 40 315 Kč. O 30 % nedosáhli na pražský průměr. To v Česku zaměstnanci, kteří obsluhují stroje a patří do skupiny montérů měli mzdu ve výši 37 186 Kč. A oproti republikovému průměru měli mzdu o 19 % nižší.
Na hranici 40 tisíc Kč průměrné hrubé mzdy na měsíc pak v Praze nedosáhli řemeslníci a opraváři, kteří měli v průměru 39 765 Kč. Jejich mzda byla o 31 % nižší než pražský průměr. Mezi tuto skupinu zaměstnanců patří například zedníci, tesaři, instalatéři nebo mechanici osobních automobilů.
Pracovníci ve službách a prodeji pak měli v roce 2023 průměrnou mzdu ve výši 33 777 Kč, což bylo o 41 % níže než byl průměr pražských zaměstnanců. V ČR byla mzda u této skupiny zaměstnanců o málo nižší než pražská – 32 275 Kč a byla o 30 % níže než průměr republiky. Do této skupiny jsou zahrnuty osoby pracující jako kuchaři, číšníci a servírky, prodavači v prodejnách, pracovníci a ošetřovatelé v sociálních službách, pracovníci ostrahy a další.
Nejnižší mzdu ze všech 10 skupin zaměstnání pobírali v Praze i v ČR pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. V Praze dosáhli na 25 971 Kč, což bylo ještě níže, než měli tito zaměstnanci v Česku celkem (26 499 Kč). Tato skupina pracujících se rekrutuje z řad uklízečů a uklízeček, dělníků, pracovníku odvozu a recyklace odpadu nebo pomocných dělníků ve výrobě. Jejich mzda byla v Praze nižší oproti průměrné mzdě pražských zaměstnanců o více jak polovinu (55 %). V ČR byla mzda pomocných pracovníků nižší o 42 %.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Údaje ze strukturální mzdové statistiky vychází z databází výběrového šetření Informační systém o průměrném výdělku MPSV (ISPV), které pokrývá mzdovou sféru, a z administrativního zdroje Informační systém o platu a služebním příjmu (ISP) Ministerstva financí, který plošně pokrývá platovou sféru. Průměrná mzda zaměstnance v daném roce je vypočtena poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které mzdu či náhradu mzdy skutečně pobíral. Odečtena je doba nemocí a dalších neplacených nepřítomností v práci za daný rok. V textu se jedná vždy o mzdu hrubou. Vzhledem ke způsobu zjišťování podávají údaje ze strukturální mzdové statistiky informace jak o průměrných mzdách, tak o mediánu mezd. Údaje jsou zjišťovány podle pohlaví a jsou tříděny podle povahy vykonávaného zaměstnání zařazené v klasifikaci zaměstnání CZ-ISCO.
Údaje nelze srovnávat s výsledky statistických šetření ČSÚ v podnicích, kde se zjišťuje celkový objem mzdových prostředků a ten je poměřován evidenčním počtem zaměstnanců podniku, v němž jsou však zahrnuti i zaměstnanci nemocní nebo s neplacenou nepřítomností kratší než 4 týdny.
Více k metodice lze nalézt v publikaci Struktura mezd zaměstnanců - 2023 , v části „Úvod“.
Podrobné vysvětlení rozdílu mezi průměrnou mzdou a mediánem mezd najdete zde:
Ostře sledovaná mzda – průměr a medián | Statistika&My (statistikaamy.cz)
Povídání o průměru a mediánu lze nalézt v populárně-naučné publikaci ČSÚ „O složitém jednoduše“ pod tímto odkazem
99020519.pdf (gov.cz)
Kontakt:
Jana Podhorská
Oddělení informačních služeb Krajské správy ČSÚ v hl. m. Praze
Tel.: 737 280 502
E-mail: jana.podhorska@csu.gov.cz
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů