ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  29.05.2024 09:04:20

Průměrná mzda v Jihomoravském kraji dosáhla v roce 2023 celkem 45 316 Kč - Struktura mezd zaměstnanců v Jihomoravském kraji v roce 2023

Podle výsledků strukturálního šetření mezd zaměstnanců dosáhla průměrná mzda pracovníka v Jihomoravském kraji v roce 2023 celkem 45 316 . Medián měsíční mzdy, což je mzda uprostřed mzdového rozdělení, činil 39 594 . Zatímco průměrná mzda řídících pracovníků v kraji dosáhla částky téměř 95 tisíc Kč, mzda pomocných a nekvalifikovaných pracovníků nedosáhla ani 28 tisíc Kč. Mzdy se ale meziročně zvýšily u všech kategorií zaměstnání.

Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí publikuje již řadu let výsledky strukturální statistiky mezd zaměstnanců. Toto výběrové šetření se odlišuje od ostatních mzdových zjišťování, neboť jsou přímo sledovány mzdy jednotlivých zaměstnanců a nikoli celkové objemy mzdových prostředků na úrovni podniků či organizací. To je jedním z důvodů, proč se průměrná mzda z různých mzdových zjišťování od sebe liší . Od roku 2011 byli do šetření zahrnuti i dříve nesledovaní zaměstnanci z podniků s méně než 10 zaměstnanci a také zaměstnanci neziskových institucí a podnikatelů - fyzických osob.

Šetřením jsou podrobně zjišťovány všechny složky hrubého výdělku a také personální údaje o zaměstnanci (např. pohlaví, vzdělání, věk). Získává se tak detailní statistika, která slouží podrobným analýzám trhu práce a jeho vývoje zejména na úrovni celé České republiky. Výsledky za kraje se publikují v jednodušším třídění.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Jihomoravském kraji v roce 2023 dosáhla podle výsledků strukturálního šetření částky 45 316 (49 420 u mužů a 40 314 u žen), ve srovnání s ostatními kraji byla 3. nejvyšší (po Praze a Středočeském kraji). Proti roku 2022 se průměrná měsíční mzda zvýšila o 2 245 (o 2 183 u mužů a o 2 259 u žen). Mzdy mužů v kraji jsou dlouhodobě vyšší než mzdy žen, rozdíl mezi nimi se ale meziročně snížil (v roce 2022 byla průměrná mzda žen v Jihomoravském kraji nižší o 9 182 , v roce 2023 byl rozdíl 9 106 ).

Graf 1 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v roce 2023 podle krajů
Graf 1 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v roce 2023 podle krajů

Výsledkem strukturálního šetření mezd není jen průměrná mzda, na kterou zpravidla nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, ale také medián mzdy. U kazuje mzdu zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení (právě stejný počet mezd je vyšších i nižších než medián) a vypovídá tak mnohem lépe o skutečné mzdové úrovni.

Medián mzdy v Jihomoravském kraji v roce 2023 dosáhl částky 39 594 (42 171 u mužů a 36 823 u žen). Rozdíl výše průměrné mzdy a mediánu mezd činil 5 722 . Mezikrajské srovnání úrovně průměrné mzdy a mediánu mzdy je obsahem grafu 1, pro zdůraznění rozdílu výše průměrné mzdy a mediánu mzdy zde bylo ponecháno stejné měřítko osy x. Medián mzdy v Jihomoravském kraji byl mezi kraji 4. nejvyšší (po Praze, Středočeském a Plzeňském kraji).

Graf 2 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v Jihomoravském kraji
Graf 2 Průměrná hrubá měsíční mzda a medián mezd v Jihomoravském kraji

Důležitým výsledkem strukturálního šetření je třídění výše mezd podle zaměstnání. K tomu je používána Klasifikace zaměstnání ČSÚ, vypracovaná na podkladě mezinárodního standardu. V roce 2011 došlo k implementaci nové verze klasifikace zaměstnání ISCO-08 (v ČR rozšířená pětimístná verze CZ-ISCO).

Údaje za Jihomoravský kraj ve srovnání s ostatními kraji za rok 2023 jsou obsahem tabulky 1 a grafu 3. V tabulce jsou barevně zvýrazněny kraje s nejvyšší a nejnižší mzdou v jednotlivých kategoriích zaměstnání, čísla v kroužku v grafu 3 znamenají pořadí výše krajské mzdy mezi ostatními kraji. V pomyslném krajském žebříčku jsou nejlépe umístěni specialisté (vysoce kvalifikovaní nemanuální pracovníci) a pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Naopak k těm horším výsledkům srovnání patří 12. místo výše mezd řemeslníků a opravářů a poslední 14. místo výše mezd pracujících ve službách a prodeji.

Tab. 1 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v krajích v roce 2023
Tab. 1 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v krajích v roce 2023

Nejvýraznější mzdová diference mezi kraji ČR v rámci jedné kategorie zaměstnání byla v roce 2023 u mezd řídících pracovníků. Zaměstnanci zařazení do této třídy v hl. městě Praze pobírali měsíčně hrubou mzdu 129 748 , zaměstnanci v Olomouckém kraji „pouze“ 82 772 , tedy o téměř 47 tisíc Kč méně. Z barevného odlišení v tabulce 1 je patrné, že v hl. m. Praze byly u 5 kategorií zaměstnání průměrné mzdy v čele pořadí krajů, naopak kraje Karlovarský, Olomoucký a Moravskoslezský byly u 2 kategorií zaměstnání na konci pořadí krajů.

Graf 3 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v roce 2023
Graf 3 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v roce 2023

Shodně s ostatními kraji v ČR byly i v Jihomoravském kraji nejvyšší mzdy u pracovníků v manažerských pozicích (94 788 ), jimž mzda v absolutním vyjádření meziročně vzrostla nejvíce (o 7 207 ). U těchto pracovníků byl i nejvyšší relativní nárůst (o 8,2 %). Nejnižší růst průměrné mzdy v relativním i v absolutním vyjádření (o 2,4 %, tj. o 710 ) byl zjištěn u pracovníků ve službách a prodeji – jejich průměrná mzda v roce 2023 činila 30 870 .

Rozdíl výše mezd v kraji mezi nejlépe a nejhůře odměňovanými kategoriemi zaměstnání (řídící pracovníci vs. pomocní a nekvalifikovaní pracovníci) se zvýšil. V roce 2018 byla mzda řídících pracovníků vyšší o 40,8 tisíc Kč, v roce 2023 byla proti mzdě pomocných pracovníků vyšší již o 67,3 tisíc Kč.

Tab. 2 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v Jihomoravském kraji
Tab. 2 Průměrná hrubá měsíční mzda podle kategorií zaměstnání v Jihomoravském kraji

Struktura průměrné měsíční mzdy podle složek se mezi kraji výrazně nelišila. Pokud v Jihomoravském kraji dosáhla průměrná měsíční mzda částky 45 316 , pak z ní na základní složku připadlo 68,8 %, prémie a odměny tvořily 14,6 %, náhrady mzdy 11,4 % a zbylých 5,2 % připadlo na příplatky za přesčas, pohotovost či ostatní příplatky. Ve srovnání s rokem 2022 se o 0,1 procentního bodu zvýšil podíl základní složky a mzdových náhrad.

Poznámka

Do hrubých mezd se ve strukturální statistice počítají všechny mzdy za práci včetně prémií, odměn a dalších platů, dále náhrady mzdy za neodpracovanou dobu (dovolenou, svátky, překážky v práci apod.) a odměny za pracovní pohotovost. Průměrná mzda zaměstnance je vypočtena poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které mzdu či náhradu mzdy skutečně pobíral, odečtena je doba nemocí a dalších neplacených nepřítomností v práci za daný rok. Vypočtená průměrná hrubá měsíční mzda tak vypovídá o srovnatelných mzdových úrovních v různých zaměstnáních (pracovních místech) při zjištěném objemu placené doby.

Kontakt:
Ing. Milada Jonášová
Krajská správa ČSÚ v Brně
e-mail: milada.jonasova@czso.cz
tel.: 542 528 115

 

Přílohy

 
30.05. 21:18  Blbost nečíst (Tomáš Marný)
30.05. 15:09  Blbost nečíst (Magdaléna)

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku


Výpočet čisté mzdy v roce 2024Více zpráv k tématu Mzdy

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688