Gigantický schodek 2022 jde na vrub vyšším sociálním a armádním výdajům a také dani z příjmu
Ministerstvo financí sice v návrhu státního rozpočtu počítá s navýšením příjmů meziročně o 100 miliard korun, ani tak to ale nestačí na razantní snížení deficitu. Ten by měl podle plánu v roce 2022, o kterém předpokládáme, že již bude „bez lockdownový“, dosáhnout neuvěřitelných 390 miliard korun. To představuje asi 6,5 procenta hrubého domácího produktu České republiky. Řada ekonomů již projevila svůj úžas a rychle odbyla vysvětlení tím, že se logicky jedná o předvolební rozpočtový návrh. Podívejme se více pod povrch navržené struktury, abychom pochopili, kde se v podstatě desetinásobně vyšší číslo deficitu oproti před-covidovým prognózám vzalo.
Základní otázka zní, jak je možné, že přestože má česká ekonomika v letošním i příštím roce solidně růst, plánuje stát ve svém hospodaření tak obrovský schodek? Nejprve je třeba se podívat na příjmovou stranu a porovnat ji s plánem na rok 2020. Právě loňský rok byl posledním, kdy se daně z mezd a platů počítaly z takzvané superhrubé mzdy. Stát pro rok 2020 počítal s příjmy ve výši 1 578,1 miliardy korun, pro rok příští navrhuje příjmy bezmála o sto miliard nižší.
Z toho lze usoudit, že státní rozpočet bude i nadále trpět výpadkem daňových příjmů v důsledku takzvaného zrušení superhrubé mzdy. Pokud by tedy zůstal výpočet daně z mezd a platů stejný jako v roce 2020, mohly by být rozpočtové příjmy v příštím roce ne o 100, ale o 200 miliard vyšší, než s jakými stát počítá letos. Schodek by se tedy rázem ocitl pod 300 miliardami.
Na straně příjmu do státního rozpočtu si tedy, zjednodušeně řečeno, vykupujeme vyšší schodek vyššími čistými zaměstnanců.
Dalších až sto miliard korun bychom mohli najít na výdajové straně státního rozpočtu. Přestože ministryně financí tvrdí, že představila rozpočet úsporný, výdaje mají být asi o 33 miliard vyšší, než byly v kritickém roce 2020 a asi o 230 miliard vyšší, než jaké byly na rok 2020 plánovány. Nelze tedy hovořit o úsporném rozpočtu, byť ministerstvo navrhlo výdaje o necelých 10 miliard nižší vůči letošnímu roku.
Kde výdaje nejvíce porostou?
Z hlediska jednotlivých rozpočtových kapitol bude nejvíce peněz v příštím roce rozdělovat tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí, a to přes 740 miliard korun. Jeho rozpočet se zvýší o 27,1 miliardy, v čemž je započítána valorizace penzí, která má činit přes 10 miliard korun. Druhý nejvyšší nárůst rozpočtu pak zaznamená ministerstvo obrany, a to o 15,4 miliardy na výsledných 90,7 miliardy korun.
Vláda také necelé čtyři miliardy přidá do rezortu školství a přibližně stejnou částku také ministerstvu průmyslu a obchodu. O šest miliard si polepší ministerstvo životního prostředí, přes které proteče bezmála 17,5 miliardy korun. Se třemi miliardami navíc může počítat také ministerstvo zemědělství, přes 4,5 miliardy navíc dostane také rezort zdravotnictví.
Šetřit se, oproti letošnímu roku, má na výdajích ministerstva dopravy, které bude muset oželet pět miliard korun. O miliardu a půl přijde také ministerstvo kultury, o miliardu méně rozdělí také Národní sportovní agentura. Z větších položek má klesnout ještě obsluha státního dluhu, a to o necelý tři miliardy korun. Znamená to, že stát věří, že na úrocích ze svého dluhu bude platit méně než v letošním roce, a to necelých 50 miliard korun. Vzhledem k tomu, že už dříve z pozice některých ratingových agentur zaznělo varování před zhoršením výhledu českých veřejných financí, lze plánované snížení dluhové služby považovat za velice optimistické.
Manévrovací prostor vlády
Vůbec největší položku vláda plánuje ušetřit v kapitole Všeobecná pokladní správa, a to více než 64 miliard korun. Ve skutečnosti to ale znamená, že si vláda jen formálně zúžila svůj manévrovací prostor a omezila výdaje, se kterými může dle potřeby hýbat. To ale neznamená, že si svůj prostor může zase během roku zvětšit.
Státní rozpočet na příští rok je zkrátka málo ambiciózní a jak někdo z ekonomů vtipně poznamenal, Česká republika bude mít ve dvou pokrizových letech možná horší rozpočtovou bilanci než v roce 2020, kdy svět drtila pandemie koronaviru.
Anna Kühnová, Jednatelka, OX Czechia
OX Czechia
Společnost OX Czechia s.r.o. je vázaným zástupcem zahraničního obchodníka s cennými papíry, společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd. a na území České republiky je oprávněna k propagací investičních služeb, k jejichž poskytování na území České republiky je oprávněna společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd. Zprostředkovává uzavírání klientských smluv, další smluvní dokumentace mezi společností BCM Begin Capital Markets CY Ltd.a klientem, a související administrativní a technickou podporu.
Více informací najdete na: www.oxczechia.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Spotřební daň z benzínu a nafty - Kalkulačka daně 2020
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Zvýšení platů 2022
- Důchod OSVČ 2022 - kalkulačka
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select