Víkendář: Kryptoměny mohou mít "nějaký základ", říká Carl Ican. Investoval by do nich?
Je možné, že by rostl počet a význam aktivistických investorů, kteří se snaží změnit chod firem, ve kterých vlastní akcie? Toto téma otevřeli na Bloomberg Markets v souvislosti s tím, že akcionáři se snaží stále více prosadit i ve velkých korporacích, jako je například Exxon. Svůj názor na věc vyjádřil také známý aktivista a investor Carl Icahn, podle kterého ale bylo vždy málo skutečně aktivistických investorů a dnes je jich „pravděpodobně ještě méně“. O co investor opírá svůj názor, jaký je jeho pohled na dění na trhu a na kryptoměnách?
Icahn na základě svých zkušeností hovořil o tom, že aktivisté z řad akcionářů musí mít na tuto strategii „žaludek“, musí být ochotni čekat dlouhou dobu a schopnost vyjednávat. V neposlední řadě musí disponovat dlouhodobým kapitálem, na což narážejí třeba hedge fondy. Ty by sice rády jednaly jako aktivističtí akcionáři a měnily fungování firem, ale brzdí je to, že jejich kapitál není svou povahou dlouhodobý a tak ani ony samy nemohou sledovat skutečně dlouhodobé strategie.
O aktivismu akcionářů se nyní hovoří zejména se snahami o přechod na zelené energie a větší udržitelnost ekonomické aktivity obecně. Icahn k tomu uvedl, že „všichni chceme čistý vzduch“, jeho investice tak například zahrnují rafinerie, které přecházejí na obnovitelné zdroje energie. Podle jeho názoru pak součástí uvedeného přechodu musí být vládní sektor. A aktivistická strategie je pak podle investora obecně i o tom, že akcionáři se snaží najít ve firmách „poklady“, kterými mohou být například nevyužité kapacity.
Icahn byl tázán na jeho pohled na možné přehřívání ekonomiky a inflaci. Uvedl k tomu, že v ekonomice je hodně peněz a vláda musí mít v takovém případě nástroje, jak „šlápnout na brzdy“. Investor pak hovořil o tom, že podle jeho názoru existují „určité excesy“ ve finančním systému. Není si podle svých slov jistý například kryptoměnami, i když „nějaký základ mít mohou“. „Směšné valuace“ pak lze nalézt u některých obchodovaných firem, u nichž je „absurdní poměr rizika a návratnosti“.
Následně Icahn odpovídal na dotaz, kdy by investoval do kryptoměn. Odpověděl, že v případě skutečné inflace, která by vedla k hledání alternativních aktiv fungujících jako uchovatel hodnoty. Jinak řečeno, vedla by k odchodu od dolaru. „Neříkám, že k tomu dojde,“ dodal ale investor, který podle svých slov nyní žádnou kryptoměnu nevlastní.
Icahn byl také tázán na firmy, které vlastní. Za příklad takové, která byla podle něj podhodnocená, uvedl Allstate. Jde o pojišťovnu, jejíž akcie Icahn vnímá jako uchovatele hodnoty. Následující graf ukazuje, co se s jejich cenou dělo během rozhovoru:
Zdroj: Youtube, Bloomberg Markets
Do Allstate vložil Icahnův fond „docela slušnou částku“ a společnost pak podle investora změnila například svůj přístup k zákazníkům.
Zdroj: Bloomberg Markets
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory