OPEC+, akciové trhy na maximu, americká makrodata: tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (31.5.2021)
Máme za sebou klidný týden. Akciové indexy mírně rostly v čele s technologiemi. Také na komoditách převážily růsty. Naopak výnosy mírně klesaly. Výnosy z amerických desetiletých dluhopisů klesly pod 1,6 %. O dobré náladě na trhu svědčí i pokles rizikových přirážek. Index volatility VIX se dostal pod 17. A v neposlední řadě opět roste zájem o „meme“ akcie typu AMC nebo GameStop, kam se přesunula část spekulantů z nejistého trhu s kryptoměnami. Z makrodat byl zajímavý trh s bydlením v USA, kde se snižují prodeje nových domů kvůli nedostatečné nabídce na trhu. Naopak medián ceny nového domu vzrostl meziročně o 19,1 %! Boom na trhu s bydlením v USA však začíná alespoň v některých ohledech slábnout. Ceny dřeva klesly ze svého historického maxima dosaženého před 3 týdny už o více než pětinu.
Co se týká tohoto týdne, tak kvůli státnímu svátku v USA a ve Velké Británii začala pondělní seance v poklidu. Zajímavého makra bude v průběhu týdne přibývat. Už v úterý se dočkáme zasedání OPEC+, zasedání australské centrální banky a ISM z amerického výrobního sektoru. V pátek očekáváme data z amerického a kanadského trhu práce. Dočkáme se v USA korekce špatného dubnového výsledku? Akciové trhy se drží v blízkosti dlouhodobých maxim a hledají impuls, který by je přes tuto rezistenci přenesl.
S&P 500 (US500)
S&P 500 (US500) se podařilo vymazat většinu nedávných ztrát a index prorazil v minulém týdnu zpět nad úroveň 4 210 bodů. K dosažení historického maxima indexu chybí pouze desetiny procenta, když z posledních 7 seancí došlo jen k 1 poklesu. Dobré statistiky z trhu práce v USA ukázala některá makrodata včetně PMI nebo týdenních žádostí o podporu. Páteční NFP (14:30) by tak mohly vykázat dobrý výsledek. Čeká se přírůstek okolo 700 tisíc nových pracovních míst po dubnovém zklamání ve výši 266 tisíc. Růstové momentum na akciových trzích však vyprchává a i nad očekávání dobré výsledky nemusí znamenat výrazný růstový impuls. Zvláště pokud by se nepodařilo překonat rezistenci ve formě historického maxima indexu ze 7. května.
DAX 30 (DE30)
V tomto týdnu jsou na programu indexy nákupních manažerů v některých evropských zemí, které napoví, jakým způsobem akceleruje s koncem lockdownů evropská ekonomika. Nejdůležitější budou tradičně německá a francouzská data, která jsou na programu ve čtvrtek (9:50 a 9:55). Velkým tématem zůstává inflace. Již dnes byly zveřejněny statistiky německé inflace za květen (+0,5 %), které překonaly očekávání. V úterý (11:00) se dočkáme čísel za celou eurozónu a ve stejný čas ve středu čekáme na výsledky Indexu cen výrobců. Obchodníky bude zajímat, zda se začne růst cen dle očekávání postupně uklidňovat. Pokud ano, tak klesne tlak na centrální banky, aby zvýšily sazby a akcioví investoři budou mít pré. DAX 30 (DE30) se jen obtížně dostává zpět nad úroveň 15 500 bodů. Naopak vytváří nižší a nižší vrcholy a v závěru pondělní seance vzrostlo negativní momentum. Pokles se týká také dalších evropských indexů, které v blízkosti maxim hledají směr. Zatím chybí impuls, který by indexy poslal na nové rekordy.
AUDUSD
V úterý ráno (6:30) je na programu rozhodnutí australské centrální banky RBA o sazbách. Žádné změny se nečekají, ovšem obchodníky bude zajímat, zda se RBA vydá po stopách novozélandské centrální banky, která zaujala více jestřábí přístup, než se čekalo. Co se týká australského dolaru, tak volatilitu může způsobit také středeční zveřejnění HDP za Q1 (3:30). Pár AUDUSD se dál pohybuje v klesající trojúhelníkové formaci s dolní limitou v blízkosti úrovně 0,77. Týdenní rezistence se nachází na úrovni maxim z 18. května na 0,7813. Support naopak vidím na 0,7675 – minimum ze 4. května. Problémem pro AUD může být v následujících týdnech vzedmutí pandemie koronaviru. Přestože se jedná pouze o desítky nových případů denně, tak Melbourne si prochází už čtvrtým lockdownem od začátku pandemie. I z tohoto důvodu by zasedání RBA mohlo opět vyznít ve prospěch holubic.
Jiří Tyleček
Stal se fanouškem finančních trhů během studií na vysoké škole, kdy realizoval první obchody na burze. Po několika pracovních zkušenostech začal pracovat jako analytik finančních trhů ve společnosti XTB se zaměřením na obchodování komodit v čele s ropou a zlatem. Během několika let své zájmy rozšířil o centrální bankovnictví, které hrálo po hypoteční finanční krizi stěžejní roli. K jeho současné práci patří fundamentální i technická analýza měnových párů, komodit, akcií a akciových indexů. Myšlenkově se transformoval ze zarytého zastánce volného trhu do pozice umíněného liberála.
XTB
XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.
Více na https://www.xtb.com/cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?