Lockdown v prvním čtvrtletí navýšil spotřebu elektřiny u domácností
Zatímco loni spotřeba elektřiny klesla na pětileté minimum, v letošním prvním čtvrtletí se vrátila k růstu. Meziroční navýšení spotřeby za celé čtvrtletí však nepřekročilo jedno procento a výrazné rozdíly panovaly mezi jednotlivými měsíci i napěťovými hladinami. V plynárenství spotřeba v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o více než desetinu. Tahounem růstu spotřeby plynu bylo z velké části chladné počasí.
Tuzemská spotřeba elektřiny (brutto) v první čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,7 % a dosáhla 20,3 TWh. Ještě v lednu ale vykazovala meziroční pokles (-1,4 %), růst se mírně projevil až v únoru (+0,3 %), a především pak v březnu (+3,5 %). K meziročnímu nárůstu spotřeby masivně přispěly domácnosti (+14,8 %). V záporných číslech se ale stále pohybovali podnikatelé i podniky, a to na všech napěťových hladinách na hladině nízkého napětí o -2,6 %, vysokého napětí o -1,8 %, velmi vysokého napětí o -2,8 %.
O průběhu pandemie a jejích dopadech nejlépe vypovídají měsíční data. Na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, kam se nejčastěji připojují velké průmyslové podniky, se spotřeba nejvíce propadla loni v dubnu a v květnu, meziročně o více než patnáct procent. Podnikatelé-maloodběratelé ale nejhorší dopady, měřeno spotřebou, zažili až letos v lednu, kdy došlo k výraznému přitvrzení protipandemických opatření a spotřeba u nich klesla meziročně bezmála o dvanáct procent. Spotřeba domácností se, vcelku logicky, ve stejnou chvíli vydala opačným směrem, když meziročně vzrostla téměř o šestnáct procent. Takto výrazné změny v běžných časech trvají několik let, nyní je pozorujeme v řádu měsíců," komentuje vývoj Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Výroba elektřiny (brutto) v prvním čtvrtletí rostla mnohem výrazněji než spotřeba. Dosáhla 23 TWh, což představuje meziroční nárůst o 3,6 %. Konkrétně v březnu pak výroba meziročně stoupla dokonce o 7,7 %.
Nejvíce si oproti předchozímu roku v prvních třech měsících polepšily vodní elektrárny (+48,1 %). Výroba rostla i v paroplynových elektrárnách (+8 %) a v jaderných elektrárnách (+7,8 %). Výrazný záporný přírůstek byl naopak zaznamenaný u větrných elektráren (-42,5 %).
Důvod, proč výroba rostla rychleji než spotřeba, vysvětluje přeshraniční saldo. Export převažoval nad importem o 2,5 TWh, což představuje meziroční nárůst o 0,5 TWh (+23,24 %). Za změnou hledejme především snížení importu o celou 1 TWh (-24,3 %).
Celková spotřeba zemního plynu v prvním čtvrtletní dosáhla 3,53 mld. m3, což je o 13,4 % více než v loňském prvním čtvrtletí. Za nárůstem stojí mj. vyšší spotřeba paroplynových elektráren v Karlovarském a Ústeckém kraji. Dvě české paroplynové elektrárny samy o sobě představují desetinu z celkové tuzemské spotřeby zemního plynu.
Významný vliv na spotřebu plynu mělo také počasí, když se průměrné teploty v prvním čtvrtletí pohybovaly o 0,3 stupně Celsia pod dlouhodobým teplotním normálem. Nejen kvůli lockdownu, ale také díky chladnější zimě, vzrostla spotřeba domácností téměř o třináct procent oproti začátku loňského roku," doplňuje Stanislav Trávníček.
Stejně jako v minulosti, i tentokrát Česká republika nejvíce plynu dovezla z Německa, ačkoliv jde z valné většiny o plyn vytěžený původně v Rusku.
Kompletní zprávy ke statistikám energetiky jsou dostupné na webových stránkách ERÚ:
Připojené soubory
- 20210523_ERU_Statistiky_Q1_2021.pdf (208 KB)
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Energie:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory