Rozbřesk: Inflační očekávání stále v centru dění
Inflační očekávání na klíčovém americkém trhu dosáhla na začátku tohoto týdne osmiletých maxim. Od té chvíle sice tři dny v řadě klesají díky nižším cenám ropy, i tak ale obavy z inflace zůstávají v centru dnešního tržního dění. Spotřebitelské inflační tlaky jsou v tuto chvíli bezesporu vyšší ve Spojených státech, příběh o post-pandemické inflaci “hrají” ovšem investoři o něco méně intenzivně i na evropských trzích.
Jedná se o příběh, ve kterém zadržovaná poptávka živená výraznými hospodářskými stimuly naráží na rozbité globální výrobní řetězce. Výsledkem jsou výpadky v subdodávkách, které se projevují v zrychlující se výrobní inflaci. A tam, kde to jde, začínají podniky přenášet vyšší ceny na spotřebitele. A někde jednoduše nemají jinou možnost. Výrobní inflace v eurozóně dosáhla 3,5 %, a to zejména kvůli cenám kovů, které jsou v některých případech meziročně až dvakrát dražší (například měď). Kromě řady základních surovin také průmysl i stavebnictví čelí zpožděným subdodávkám důležitých mezivstupů a součástek.Centrální bankéři v Evropě zatím zastávají jednotnou linii a opakují, že současné inflační tlaky by měly být dočasné…. Výrobní řetězce se přizpůsobí, a to co bude rozhodující je celkové zrychlení poptávky nad rámec hospodářského potenciálu. I tak budou v ECB v nejbližších týdnech také bedlivě sledovat jakékoliv nové informace ohledně výrobních inflačních tlaků.
A ty přijdou i dnes v podobě prvních odhadů květnových indexů nákupních manažerů v eurozóně. Je pravděpodobné, že celkové číslo zůstane i v květnu velice silné. Rozhodující pro trhy však bude pohled pod pokličku na hodnocení cen vstupů a subdodávek v průmyslu. Další zhoršení již tak napjaté situace by nebylo pro trhy dobrou zprávou.
*** TRHY ***
CZK a dluhopisy
eská koruna jako by se v posledních dvou dnech vyčerpala a už jí příliš nepomohly ani silnější akcie nebo slabší dolar. Kouzlo jestřábích hlasů z ČNB také jako by asi narazilo na mantinely a česká měna se z okolí 25,35 vydala zpět k 25,50 EUR/CZK.
Nečekaný propad indexu podnikatelské nálady od Philly Fedu přivodil propad amerických úrokových sazeb, ačkoliv detaily reportu byly jednoznačně proinflační. Úrokový diferenciál se nicméně posunul ve prospěch eura a to posílilo.
Eurodolar bude mít možná další důvod k posílení dnes dopoledne, a to pokud květnové indexy podnikatelské nálady z eurozóny PMI (hlavně v sektoru služeb) vyráží výrazné zlepšení odrážející konec lockdownů.
Forint, a především zlotý, včera dále zlevnily. Měnový pár EUR/PLN dokonce propadl už pod úroveň 4,50. Zajímavostí jestřábího charakteru jsou pak výsledky hlasování NBP z dubnového zasedání. Ty odhalily, že se hlasovalo o návrhu zvýšit povinné minimální rezervy (výsledek 3:7 proti).
Akcie
Americké akciové trhy uzavřely včerejší seanci v kladném teritoriu a korigují tak ztráty z posledních třech dní. Celý trh táhly výše zejména technologické tituly v čele s těžkými váhami jako je Apple, Netflix nebo Microsoft jejichž akcie přidaly přibližně dvě procenta. Tesla pak posílila o 4,1 %, Alibaba o 2,1 % a například Nvidia o 3,9 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflační očekávání - Aktuální vývoj inflačních očekávání, význam inflačních očekávání
- Dnešní Inflační zpráva osvětlí předpoklady inflační predikce ČNB
- Odkud vane inflační vítr a asymetrie symetrického inflačního cíle
- Inflační očekávání: Inflační očekávání v horizontu tří let - podniky, Sezonně neočištěno, Procenta, Čtvrtletní
- Inflační očekávání: Inflační očekávání domácností - Eurozóna, Sezonně očištěno, Saldo odpovědí, Měsíční
- BREAKING: Sentiment UoM nenaplnil očekávání, inflační očekávání prudce rostou!
- BREAKING: Spotřebitelská nálada University of Michigan překonala očekávání, inflační očekávání klesla
- Inflační očekávání University of Michigan jsou pod očekáváním!
- Data UoM překonávají očekávání, 5leté inflační očekávání mírně vyšší.
- LIBOR stále stoupá, půjčit si dolary je stále těžší
- Draghi: Inflační tlaky stále pouze slabé, podpora je stále nutná. První HIKE až dlouho po ukončení QE
- Saudi: IPO Aramca je stále v běhu. Duální listing je stále otevřenou záležitostí
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti