O nesmrti dolaru
Dlouhodobě z různých stran zní, že smrt amerického dolaru je nevyhnutelná a je blíže, než si mnozí myslí. Kvůli Fedu, vysoké inflaci nebo proto, že zkrátka jen není dost sexy a nedokáže se vyrovnat decentralizovanému bitcoinu. Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management vybral čtyři argumenty těch, kdo tvrdí, že americký dolar ztrácí výsadní postavení, a pokusil se vysvětlit, v čem jsou tato tvrzení mylná či zavádějící.
- Dolar prudce oslabuje vůči dalším velkým měnám. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši významných světových měn, potvrzuje, že navzdory volatilitě kurzu je americká měna dlouhodobě velice stabilní. Ve zhruba 30letém až 40letém horizontu se pohybuje v relativně jasně vymezeném pásmu, nyní se navíc drží zhruba v jeho středu.
- Dolar znehodnocuje inflace, která je důsledkem politiky Fedu. Varování před vysokou inflací slýcháme od poslední finanční krize, dosavadní vývoj ale nic takového nepotvrdil. Poslední inflační data sice ukazují na rychlý růst spotřebitelských cen, mějme ovšem na paměti, že zásluhu na tom má nízká srovnávací základna ovlivněná dopady pandemie covidu-19.
- Dnešní dolar má jen procento kupní síly dolaru před sto lety. To je asi pravda, ale je tomu u ostatních zavedených měn jinak? Respektive, kdo říká, že mají lidé v horizontu sta let držet dolary, když prostředky mohou vložit do akcií či jiných investičních nástrojů, které se zhodnocují a dokážou hodnotu úspor nejen uchovat, ale dokonce ji zvýšit?
- Růst kurzů kryptoměn a jejich rozšiřování jsou důkazem rozpadu dolaru. Kryptoměny jsou bezesporu zajímavým nástrojem. Růst zájmu o tento typ investic nebo spekulací ovšem sám o sobě nevypovídá nic o popularitě nebo stabilitě dolaru ani jiných měn. Tržní kapitalizace kryptoměn je navíc ve srovnání s velikostí celého dolarového systému stále jen kapkou v moři.
"Dolar zažívá lepší a horší časy, zůstává však největší světovou rezervní měnou a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom něco mělo změnit. Kurz dolaru je volatilní, jiné měny jsou na tom ale daleko hůře, o kryptoměnách, jejichž kurzy kolísají v týdenním horizontu klidně o desítky procent a prudkými výkyvy reagují například i na tweety svých stoupenců či odpůrců, ani nemluvě. Americká měna na tom zkrátka není tak bledě, jak někteří tvrdí," říká Barry Ritholtz.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?