Rozvolňování se podepíše na prohloubení schodku zahraničního obchodu v USA (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po včerejším svátku se dnes na londýnský trh vrátí obchodníci. Rozjezd obchodování ale bude pozvolný. Ekonomický kalendář je pro dnešek totiž relativně nezajímavý. Americká data potvrdí rozvolňování restriktivních opatření s pozitivním ekonomickým dopadem.
Americké podnikové objednávky začínají růst
Výrazné zlepšení pandemické situace a proočkovanosti umožňuje rychlé rozvolňování americké ekonomiky. To by měla dnes zveřejňovaná odpolední data reflektovat. Trh tedy počítá se solidní meziměsíční dynamikou březnových podnikových objednávek. Oživení spotřební i produkční aktivity se pak odrazí i ve vyšším objemu dovozu, což ve výsledku znamená prohloubení schodu bilance zahraničního obchodu. Data by neměla trhy zásadnějším způsobem ovlivnit. Vzhledem k předpokládanému zrychlení vakcinace v zemích EU by se podle nás měla postupně začít zvyšovat růstová očekávání pro ekonomiku eurozóny, což by se mělo projevit v síle eura v průběhu letošního roku.
Regionální kalendář je relativně prázdný, zveřejněna bude pouze statistika PMI důvěry v polském průmyslovém sektoru. Vzhledem k již zveřejněným ostatním regionálním číslům i eurozóny jako celku lze předpokládat, že i polský PMI ukáže na zvyšující se aktivitu v tamním průmyslu. Z pohledu koruny to nebude představovat kurzotvorný impuls. Na domácí měně lze předpokládat zvýšení volatility až v souvislosti se čtvrtečním jednáním ČNB (detailní popis našich očekávání naleznete v Ekonomických výhledech zde https://bit.ly/KB21Q2CZ).
Za nízké obchodní aktivity kvůli zavřenému londýnskému trhu včera euro proti dolaru mírně posílilo a lehce korigovalo ztráty, které utrpělo v závěru minulého týdne. Ve prospěch eura vyzněla ranní silná data německých březnových maloobchodních tržeb. A to nejenom z meziročního pohledu. To se dalo čekat vzhledem k tomu, že první silná vlna restrikcí přišla v loňském březnu. Nečekaně silný byl i meziměsíční vzestup navzdory tomu, že během letošního března nebyla pandemická situace v Německu nejrůžovější a ekonomika se nadále potýkala s poměrně významnými restriktivními opatřeními. Výsledek je povzbudivý pro další měsíce, kdy by již efekt rozvolňování měl být patrný.
Středoevropské měny se na úvod týdne nesly na optimistické vlně, koruna z ranních otevíracích 25,86 CZK/EUR posílila během dopoledne o cca deset haléřů, aby se v odpoledních hodinách stabilizovala těsně pod hladinou 25,80 CZK/EUR. Povzbudivé statistiky přinesly PMI průmyslové aktivity z regionu. Z toho vyčníval právě ten český, který si polepšil až na 58,9 bodu (podrobněji zde: https://bit.ly/3vFm5ap). Co naopak nepotěšilo, to byla statistka hospodaření státu odrážející se v deficitu státního rozpočtu, který byl v dubnu nejhlubší v historii (detailní komentář je k dispozici zde https://bit.ly/3eIhWLO).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory