Americká ekonomika hlásí výrazný růst za první čtvrtletí (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americká ekonomika podle našich odhadů vykáže za první čtvrtletí výrazný růst. Hlavními tahouny jsou spotřeba domácností a výdaje firem a vlády. Na druhou stranu zahraniční obchod a pokles zásob působí ve směru nižšího růstu. Míra nezaměstnanosti v Německu dále klesá. Americká centrální banka podle očekávání měnovou politiku nezměnila. FOMC však vyzdvihuje probíhající oživení ekonomiky. Diskuze o konci kvantitativního uvolňování podle nás začne ale až v druhé polovině roku. Euro vůči dolaru posiluje na nejsilnější úrovně od konce února. Z toho by dnes měl benefitovat středoevropský region včetně koruny, která zatím marně čeká na významnější impuls k pohybu. Včera jsme zveřejnili nové Ekonomické výhledy, které naleznete na http://bit.ly/KB21Q2CZ.
Německá nezaměstnanost dále klesá
Pro duben očekáváme, že německá míra nezaměstnanosti poklesla o jednu desetinu na 5,9 %. Od svého vrcholu z poloviny minulého roku na úrovni 6,5 % se tak situace v Německu postupně zlepšuje. Předstihové indikátory ukazují pro tento měsíc zlepšení na trhu práce a zároveň i nárůst aktivity v průmyslu. Rychlejšímu poklesu nezaměstnanosti ale podle nás stále brání strach z dalšího možného uzavírání ekonomiky. Celkové zlepšení se však projevuje i na rychlejším růstu mezd.
Po několika změnách v závislosti na volatilním vývoji měsíčních ukazatelů se naše prognóza pro první čtvrtletí v USA ustálila na 7,2 %. Spotřeba domácnosti by měla být hlavním tahounem růstu, jak z pohledu velikosti, tak i tempa. Pozitivním faktorem byly v posledních měsících i výdaje podniků a vlády. V obou případech by výsledek měl být vysoko nad trendem předchozích let. Dohromady by měly tyto důvody přetlačit pokles zásob a zahraničního obchodu. Dovoz ze zahraničí roste výrazně rychleji než vývoz a reflektuje tak rostoucí poptávku domácností. Na druhou stranu vývoz sráží slabší vyhlídky růstu eurozóny a slabší poptávka z asijských trhů. Celkově by však výsledek měl být pozitivní zprávou pro trhy a hlavním makroekonomickým údajem tohoto týdne.
Koruna pokračuje ve stagnaci
Včerejší obchodování na finančních trzích příliš nového nepřineslo. Investoři vyčkávali na večerní jednání amerického Fedu a projev amerického prezidenta k plánovaným daňovým změnám. Akciové trhy tak skončily v Evropě jen se zanedbatelným ziskem.
Americký Fed podle očekávání ponechal současné nastavení měnové politiky beze změny. Prohlášení FOMC zmiňuje sílící ekonomiku, ale i potřebu dalšího nakupování cenných papírů. Jeho konec bude podle rady guvernérů závislý na naplňování inflačního cíle a maximální zaměstnanosti. Podle nás diskuze na toto téma začne v polovině tohoto roku, tj. na červnovém zasedání a defitinitivní oznámení konečného datumu proběhne do konce letošního roku. Zpráva zmiňuje covidovou situaci jako hlavní riziko možného utahování měnové politiky. Postupná vakcinace však podle centrálních bankéřů snižuje riziko dalšího uzavírání ekonomiky.
Hlavní měnový pár USD/EUR na jednání centrální banky reagoval prudkým posílením eura. To se tak dostalo na nejsilnější úrovně od konce února. Regionální měny neměly příležitost tento pohyb reflektovat a jejich reakce tak pravděpodobně bude otázkou dnešního rána. Ještě před zaseádním Fedu maďarský forint mírně posiloval, zatímco polský zlotý ztratil 0,25 %. V jeho neprospěch hraly nové zprávy kolem vývoje blížícího se rozhodnutí ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték. Evropský soud oznámil, že dnes vydá odpovědi na otázky polských bank ohledně případných protižalob, pokud by tamní ústavní soud rozhodl v jejich prospěch.
Koruna z počátku dne testovala hranici 25,95 za euro, nicméně obchodování skončila beze změny na úrovni 25,89 CZK/EUR. V posledních dnech domácímu trhu schází validní impulsy pro další pohyb koruny a její drobné výkyvy jsou tak spíše otázkou technického obchodování. Korunové tržní sazby se pohybují v závěsu za globálním vývojem a ani ten nenabízí nic nového, co by korunu donutilo k pohybu. V takovém stavu by se podle nás měla vrátit do pásma 25,80-25,90. Impulsem pro výraznější pohyb by mělo být zasedání centrální banky v příštím týdnu.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?