Fond pro nastartování spolupráce českých vědců s elitním Massachusetts Institute of Technology (MIT) se otevírá
Fond pro nastartování spolupráce českých vědců s elitním Massachusetts Institute of Technology (MIT) se otevírá
27.04.2021 / 15:15 | Aktualizováno: 27.04.2021 / 15:54
Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Akademie věd ČR (AVČR) společně otevírají
MIT – Czech Republic Seed Fund, nástroj pro financování rozjezdu vzájemné výzkumné spolupráce elitní americké výzkumné organizace a českých výzkumníků, nejen v rámci AVČR, ale také všech našich vysokých škol.
Fond bude cestou každoročních grantových soutěží podporovat společné týmy českých a amerických vědců, se zapojením juniorních výzkumníků a studentů v jejich snaze o ustavení dlouhodobějších a udržitelnějších partnerství a o přípravu projektů do významnějších grantových schémat. Česká republika se tak zařadí mezi tak významné partnery MIT jako jsou Německo, Francie, Izrael, Itálie nebo Korea. První výzva se uskuteční již v tomto roce.
„Z českých zemí v minulých staletích vzešlo mnoho úžasných vědců, intelektuálů a umělců, kteří formovali civilizaci a rozvíjeli naše společné lidství. Díky vynikajícímu výzkumu v takových oblastech, jako je např. umělá inteligence, nanotechnologie, fyzika vysokých energií či biochemie, je Česko pro MIT přirozeným partnerem. Jsme nadšeni z této příležitosti pro výzkumníky z Česka a MIT, aby společně hledali možnosti spolupráce a v blízké budoucnosti rozvinuli větší a trvalé společné výzkumné projekty,“ řekl ke vzniku fondu Prof. Markus Buehler, profesor inženýrství na MIT a vedoucí poradní skupiny, která bude na jednotlivé soutěže dohlížet.
MIT je jednou z nejprestižnějších univerzit na světě vůbec a zároveň světovým leaderem v řadě oborů, které jsou zajímavé i pro české výzkumníky. Program obdobných fondů vznikl na MIT v roce 2008 a za dobu své existence rozdělil více než 20 mil. USD. Celkově bylo touto cestou podpořeno 948 projektů, z nichž mnoho vedlo k dlouhotrvající spolupráci, k významným grantům nebo k dalším výzkumným mobilitám.
Velvyslanec ČR v USA, Hynek Kmoníček, uvedl: "Jsem rád, že se podařilo tuto spolupráci připravit. Českým vědcům přinese nové možnosti a zároveň pomůže upevnit partnerství mezi Českou republikou a MIT. Doufám, že se MIT – Czech Republic Seed Fund etabluje jako součást česko-amerických vztahů ve výzkumu a vývoji a zároveň, že spolupráce nastartovaná s jeho pomocí, povede k zajímavým objevům a inovacím." Zastupitelský úřad ve Washingtonu, se na přípravě této spolupráce dlouhodobě podílel, spolu s partnery z Kanceláře AVČR, Ústavu organické chemie a biochemie AVČR a jeho dceřiné firmy IOCB Tech, která fond sponzoruje.
Zpracoval: Luděk Moravec, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, DC
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory