Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  16.04.2021 10:32:29

Závěr týdne ve znamení zahraničního obchodu EU a indexu spotřebitelské důvěry v USA


Závěrem týdne nás čekají ještě dva zajímavé ekonomické ukazatele. V eurozóně bude zveřejněn zahraniční obchod za únor a konečný výsledek spotřebitelské inflace za březen. V USA bude sledovaný zejména dubnový index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity.

Od zahraničního obchodu eurozóny se čeká saldo okolo 22mld. , tedy poblíž lednového výsledku, jež činil 24,2 mld. . I z hlediska geografického směřování exportů a importů by se měl vykreslit obdobný obrázek. V návaznosti na odchod Spojeného království z EU se snížila celková vzájemná obchodní výměna. Vývoz z eurozóny do Spojeného království byl v lednu meziročně o 27,4 % nižší. Import poklesl ještě více, o meziročních 59,5 %. Výhledově by však mělo dojít k částečné korekci, až si exportéři zvyknou operovat v nových podmínkách. Na druhé straně opět rostl vývoz do Číny, jež se svižně odrazila po koronavirové pandemii. Dnes shodou okolností bude zveřejněn i vývoj čínského HDP za první kvartál. Analytici očekávají mezikvartální růst o 1,4 % oproti 2,6 % v Q4 2020.

Finální březnový údaj inflace v eurozóně by dnes měl jen potvrdit meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,9 % (o 1,3 % meziročně). Největším tahounem inflace byly ceny energií, jelikož ty se odrážejí od velmi nízké srovnávací základny, když se nástupem pandemie minulý rok prudce propadaly ceny ropy a v návaznosti i ceny energií. Jelikož se jednalo o vývoj na globálních trzích, bude tato nízká srovnávací základna ovlivňovat inflaci nehledě na geografickou oblast. Bude se však lišit intenzitou, jakou inflaci tlačí vzhůru, a to z důvodu odlišných vah ve spotřebitelském koši. Například váha cen pohonných hmot v českém spotřebitelském koši činí 3,3 %, v ostatních zemích regionu, Polsku a Maďarsku již o něco více (5,7 % respektive 6,0 %). V tomto srovnání je tak efekt cen pohonných hmot na celkovou inflaci v tuzemsku nejnižší.

V odpoledních hodinách se dozvíme hodnotu indexu Michiganské univerzity. Sentiment mezi spotřebiteli v USA se měl v dubnu dále zlepšit – index se dle odhadu dostal z minulých 84,9 na 89 bodů. Největší zlepšení pravděpodobně zaznamenal subindex očekávání (na 85 z 79,7 bodů) na pozadí pokroků ve vakcinaci a vyhlídky dalšího kola jednorázové fiskální pomoci domácnostem. Optimismus mezi spotřebiteli by naopak mohly krotit obavy z narůstajících cen. 


Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688