S inflací to není zase tak horké (14.4.2021)
14.04.2021
Zdá se to být již pravidlem, že v době ekonomické recese, na kterou vlády a centrální banky reagují uvolněnou hospodářskou politikou, se začínají ve veřejnosti zvyšovat obavy z budoucí vysoké inflace. Bylo tomu po roce 2008, kdy se debaty o tom, že dojde k rychlému růstu inflace odvíjely především od silně expanzivní měnové politiky v USA. Tamní centrální banka (Fed) tehdy držela úrokové sazby de facto na nule, nakupovala cenné papíry v rámci programů kvantitativních uvolňování a zároveň silně rostla i peněžní nabídka. A podobné úvahy se objevují i nyní, kdy je globálně expanzivní politika vlád a centrálních bank ještě uvolněnější, než tomu bylo před deseti lety.
Po roce 2008 však k žádnému vysokému růstu spotřebitelské inflace nedošlo ani v USA, ani v EU, ani v Česku. A poslední dekádu části vyspělého světa spíše charakterizovala dezinflace. Obavy z vysokého růstu inflace se ukázaly jako přehnané. Vysoká konkurence mezi firmami a globální dodavatelsko – odběratelské řetězce držely na uzdě ceny zboží. Anemický růst reálných mezd ve vyspělých zemích udržoval nízkou inflaci ve službách. Samozřejmě lze najít i výjimky, jako je například rychlejší růst spotřebitelských cen v posledních letech v Česku a šířeji ve středoevropském regionu. Rozhodně se však nejednalo o nic dramatického. Výmluvný je domácí vývoj spotřebitelské inflace od roku 2009 do roku 2020 s průměrným meziročním růstem 1,8 %, což nedosahuje ani 2 % inflačního cíle České národní banky.
Současná doba má oproti předchozí finanční krizi určitá specifika. Fiskální politika je nyní daleko expanzivnější než před deseti lety a poválečná historie je plná příkladů, kdy je vysoký veřejný dluh postupně umořován vyšším růstem inflace (typickým představitelem tohoto přístupu byla Velká Británie).
Loňský rok byl zároveň specifický tím, že došlo k výraznému nárůstu úspor domácností a jejich uvolňování do spotřeby by se mohlo v nadcházejících čtvrtletích začít promítat do cen služeb. Proinflačním faktorem jsou momentálně jednoznačně i vyšší ceny ropy a pohonných hmot. Indexy podnikatelských nálad ve zpracovatelském průmyslu ukazují na aktuálně rychle rostoucí ceny vstupů, což je v kombinaci s narušením dodavatelsko – odběratelských řetězců další proinflační faktor pro zbytek letošního roku. K určitému zrychlení spotřebitelské inflace v nejbližších čtvrtletích tak může dojít, ale rozhodně nepůjde o žádné drama a minimálně pro letošní i příští rok jsou obavy z vysoké inflace přehnané.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?