Díky daňové podpoře výzkumu a vývoje ušetřily firmy necelé tři miliardy
V roce 2019 získaly soukromé podniky z veřejných zdrojů na výzkum a vývoj osm miliard korun. Jednu třetinu z této částky představovala nepřímá podpora prostřednictvím daňových odpočtů. Další podrobnosti přináší aktuální publikace ČSÚ.
Stejně jako ve většině vyspělých zemí, také v Česku hrají soukromé podniky významnou roli na poli výzkumu a vývoje. V roce 2019 bylo v soukromých firmách investováno do této činnosti 66,6 mld. korun, téměř dvakrát více než na vysokých školách a pracovištích Akademie věd ČR.
V roce 2019 se na celkových výdajích na výzkum a vývoj v soukromých podnicích podílela nepřímá veřejná podpora této činnosti 4,1 %. „V roce 2019 ušetřily soukromé firmy díky možnosti snížit si základ daně z příjmu o výdaje na výzkum a vývoj celkem 2,7 miliard korun. Za roky 2017 až 2019 šlo o částku 7,8 miliard a tato podpora se tak podílela na celkovém státním rozpočtu 0,2 %,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Při přepočtu na Eura ušetřily v roce 2018 soukromé firmy v Česku díky daňové podpoře výzkumu a vývoje 100 mil. Eur, sedmkrát méně než v sousedním Rakousku.
Vyšší částky do soukromého výzkumu a vývoje míří prostřednictvím přímé podpory. V roce 2019 financoval stát prostřednictvím dotací ze státního rozpočtu do výzkumu a vývoje v soukromých firmách 3,7 mld. Kč, tj. o polovinu více než před třemi lety. Celkem 1,7 mld. Kč získaly podniky na svůj výzkum a vývoj ze zdrojů Evropské unie. V letech 2010 až 2019 bylo na výzkum a vývoj v soukromých podnicích ze státního rozpočtu přímo vynaloženo 36 mld. Kč. Ze zdrojů EU pak získaly soukromé firmy 13 mld. Kč. Díky daňových odpočtům na výzkumné a vývojové projekty soukromé firmy ušetřily v tomto období dalších 22 mld. Kč.
V roce 2019 domácí soukromé podniky na svůj výzkum a vývoj získaly z veřejných zdrojů celkem 5,4 mld. Kč, což je o téměř tři miliardy více než v případě firem pod zahraniční kontrolou. Domácí podniky častěji spoléhají na přímou podporu ze státního rozpočtu než na daňové pobídky. V roce 2019 získaly na výzkum a vývoj ze státního rozpočtu ve formě dotací 3,3 mld. Kč v porovnání s 0,5 mld. Kč, které získaly od státu firmy pod zahraniční kontrolou. Ty mnohem častěji využívají nepřímou podporu. V roce 2019 díky daňovým pobídkám na výzkum a vývoj ušetřily 1,8 mld. Kč.
Počet soukromých podniků, které pro své výzkumné a vývojové činnosti využily daňovou podporu, rostl do roku 2015, kdy šlo o 1 306 firem. Od té doby pozorujeme setrvalý pokles. V roce 2019 uplatnilo daňový odečet na výzkum a vývoj 940 podniků. „Přestože počet podniků, které si nárokují nepřímou podporu výzkumu a vývoje, v průběhu posledních pěti let klesl o 366, dochází v případě částky, kterou soukromé podniky touto cestou ušetřily, k mírnému nárůstu,“ komentuje Václav Sojka z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Kontakt:
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T 274 052 017 | M 604 149 190
E jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Věda a výzkum:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání