Rozbřesk: Proč je podpora demokracie u mladých historicky nízká?
Podpora demokracie mezi mladými v Evropě a v USA je na historicky nejnižších úrovních. Alespoň to ukazuje znepokojivý průzkum Centra pro budoucnost demokracie při univerzitě v Cambridge, který staví na čtyř milionech respondentů zpovídaných průběžně mezi lety 1973 až 2020.
Důvodů, proč tomu tak je, může být řada. Mezi těmi ekonomickými to však bezesporu bude zkušenost posledních 15 let, ve kterých si svět prošel hned dvěma (v případě Evropy dokonce třemi) ekonomickými otřesy - velkou finanční krizí, euro-krizí a nyní COVID krizí. Ukazuje se, že lidé opouštějící vzdělávací systém v recesích mají jednoduše smůlu - hůř se jim shání práce a na jejich výplatní pásce to může být cítit ještě roky po konci krize. To možná není takový problém v ekonomikách s pružným trhem práce jako je Česko. V řadě jiných evropských zemích však nezaměstnanost mezi mladými zůstává na extrémně vysokých úrovních - ve Francii okolo 20 %, v Itálii okolo 30 % a ve Španělsku dokonce okolo 40 %.
Druhým velkým problémem pro mladé generace je bezesporu způsob, jakým se snaží vlády a centrální banky na krize reagovat. Dobrou zprávou je, že reakce rozpočtové a měnové politiky, zejména v poslední COVID krizi, je natolik výrazná, aby nedocházelo k prudkému nárůstu nezaměstnanosti a tlaku na pokles cen ve stylu velké deflace třicátých let minulého století. Na druhou stranu nové měnově-politické nástroje, zejména kvantitativní uvolňování, mají bohužel své vedlejší účinky. K těm patří výrazný tlak na růst cen aktiv - od akcií po nemovitosti. A právě kvůli tomu bohatnou v poslední dekádě ti, co již nějaký majetek mají a relativně chudnou mladší generace. U akcií to není problém, ale drahé nemovitosti a pokračující urbanizace silně omezují mladým generacím manévrovací prostor. Dostupné statistiky ukazují, že ve věkové skupině 25-34 let v poslední dekádě viditelně roste podíl těch, co stále žijí se svými rodiči - to platí pro USA, Velkou Británii i Německo. A to bezesporu může živit pocity frustrace.
*** TRHY ***
Koruna
Česká koruna se pokouší o comeback pod hranici 26,00 EUR/CZK. Nálada ve střední Evropě ji včera spíše hrála do karet. Dnešní inflační čísla nicméně mohou dočasně korunu znejistět. Domácí vyšší inflace bude působit spíše pozitivně. Jistým rizikem je však nárůst inflace v USA - pokud se však již neodrazí ve vyšších dolarových výnosech, mohou rozvíjející se trhy včetně koruny zůstat naladěné “na konci dne” na pozitivní vlnu.
Zahraniční forex
Dolar nabírá ztracené body, o něž přišel v posledních dnech s tím, jak se opět oživuje růst amerických delších úrokových sazeb. Trh s americkými dluhopisy je dnes zjevně nervózní před dnešním zveřejněním inflace za březen a aukcí 30letých vládních papírů.
Ve východní Evropě zjevně stále více trpí ruský rubl, a to navzdory tomu, že ropě se nevede špatně. Rublu, který se ocitl na šestiměsíčních minimech, se zjevně nelíbí harašení zbraněmi Ruska na ukrajinsko-ruské hranici. Další moment, který může ruskou měnu trápit, je pak hrozba amerických sankcí, které může uvalit demokraty ovládaný Kongres v reakci na věznění Alexeje Navalného a kauzu ovlivňování amerických prezidentských voleb. Ztráty rublu spolu s růstem amerických výnosů pak mohou opět dostat pod tlak další středoevropské měny, přičemž zlotý by si měl dát pozor i na blížící se rozhodnutí domácího ústavního soudu v kauze hypoték v cizích měnách (jež budou polské banky přinuceny konvertovat do PLN).
Akcie
Stejně jako v posledních několika týdnech i včera byly objemy obchodů podprůměrné a volatilita minimální. Americké akciové indexy sice opět mírně ztrácely, ovšem pořád se drží poblíž svých historických maxim. Zajímavostí jinak poměrně nevýrazného dne byl růst akcií společnosti Alibaba (+9,3 %). Naopak špatný den měly společnosti zabývající se "zelenou" energií, primárně pak společnosti specializující se na vodíkové, respektive vodíkovo/elektrické pohony. Příkladem za celý sektor byla společnost Plug Power (-8,1 %).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?