(Kurzy.cz)
Tento týden bude hlavně o inflaci a maloobchodu ve světě
Tento týden budou hlavním tématem rostoucí spotřebitelské ceny. Údaje o inflaci za březen dorazí jak z Česka, tak USA. Z eurozóny a Německa zazní již pouze konečný výsledek. Dozvíme se ale i měsíční data z reálné ekonomiky za únor, která budou dalším dílem skládačky ke zhodnocení výkonu ekonomiky eurozóny během prvního kvartálu.
Začneme s maloobchodními tržbami. Pro únor trh vyhlíží meziměsíční růst o 1,7 %, což by znamenalo zmírnění meziročního poklesu z 6,4 % na 5,3 %. Nicméně během února ve značné části společného bloku platila protipandemická opatření, a za očekáváním meziměsíčního růst tržeb tak stojí spíše nízká srovnávací základna z ledna, který byl z pohledu maloobchodu nejslabším měsícem od dubna minulého roku. V březnu již ale můžeme počítat se svižným přehoupnutím meziroční dynamiky z poklesu do plusu. Tržby budou srovnávány s březnem 2020, kdy byly ztráty v maloobchodě výraznější (-8,1 % r/r) a v dubnu dokonce -19,3 % r/r. Efekt srovnávací základny je daný, neznámou ale zůstává intenzita dohánění odložené spotřeby po zrušení restrikcí. Nápovědou by mohlo být Spojené Království, ve kterém tento týden dochází k otevření řady obchodů a služeb včetně například restaurací.
V úterý se budeme věnovat především tuzemské míře inflace za březen. Počítáme s opětovným zrychlením její meziroční dynamiky z 2,1 % na 2,3 %, přičemž medián trhu vyhlíží mírně svižnější tempo (2,4 %). Přispět by k tomu měly především ceny pohonných hmot, jež odrážejí vyšší ceny ropy a jejich pokles z první poloviny loňského roku. Ovšem efekt nízké srovnávací základny bude vrcholit až v květnu. I v následujících měsících bude celková meziroční míra inflace rozkolísána vlivem neobvyklého cenového vývoje z loňska, který je pozůstatkem zavedení prvního lockdownu. Budeme tak sledovat především vývoj jádrové inflace. Ta bude sice také ovlivněna výkyvy z minulého roku, ale do menší míry, jelikož nezohlední například propad cen energií.
Ve středu bude v eurozóně zveřejněna průmyslová výroba za únor. Dostupná data z německého či francouzského průmyslu poukázala na zádrhely, a lze tak počítat se slabším výkonem pro eurozónu jako celek. Nicméně stejně jako v případě českého průmyslu dostupná data ukazují na to, že je zhoršení způsobeno spíše na dodavatelské straně nežli na straně poptávky.
Ve čtvrtek dorazí údaje o březnových maloobchodních tržbách v USA. Ty byly hnány hned několika faktory. Vyplacením jednorázové pomoci domácnostem v rámci fiskálního balíčku, normalizací počasí po únorových výkyvech a pokračujícímu otevírání ekonomiky. Meziměsíčně se tak očekává růst o 5,5 % oproti předchozímu poklesu o 3 %. Dále bude zveřejněn údaj o tamní průmyslové výrobě, od které se očekává meziměsíční nárůst o 2,5 % po únorovém poklesu o 2,2 %. Současně dorazí i předstihové indikátory hodnotící stav průmyslu pro aktuální období.
Na závěr týdne bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry od University of Michigan za duben. Na pozadí postupného otevírání ekonomiky a výhledu dalšího fiskálního stimulu lze počítat s dalším zlepšením nálady mezi spotřebiteli.
V eurozóně uzavřou údaje o zahraničním obchodu várku únorových dat z reálné ekonomiky.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Koronavirus a akcie ve světě
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Kalkulačka pro OSVČ hlavní činnost za rok 2019 - výpočet daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA