Cestování do ČR z Portugalska a Španělska - pravidla pro vstup na území od 5.4.2021
Cestování do ČR - pravidla pro vstup na území od 5.4.2021
06.04.2021 / 15:15 | Aktualizováno: 06.04.2021 / 15:20
Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie a obavám ze šíření nových mutací koronaviru začínají od pondělí 5. dubna 2021 platit nová pravidla pro cestování do ČR. Tedy i pro návraty Čechů do vlasti.
1. OBECNÉ PODMÍNKY
Do jakých kategorií se podle rizika nákazy cizí země rozdělují?
Nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje 5 kategorie zemí:
- země s nízkým rizikem (zelené)
- země se středním rizikem (oranžové)
- země s vysokým rizikem (červené)
- země s velmi vysokým rizikem (tmavě červené)
- země s extrémním rizikem nákazy COVID-19 (černé)
Tzv. cestovatelský semafor má pevně daná kritéria a je tak automatický a předvídatelný. ČR postupuje v souladu s doporučeními EU. Zároveň bude rozdělení zemí do jednotlivých kategorií – stejně jako dosud – pravidelně aktualizováno.
Jaké podmínky platí pro návrat do ČR z jednotlivých kategorií zemí?
- NÍZKÉ RIZIKO (zelená): Cestující mohou z těchto zemí do ČR přijet bez jakýchkoliv omezení.
- STŘEDNÍ RIZIKO (oranžová): Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň v případě přepravy veřejnou dopravou podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. / Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu, kteří se na území ČR nepřepravují veřejnou dopravou, se do 5 dnů musí podrobit antigennímu nebo PCR testu. Před vstupem do ČR musí vyplnit příjezdový formulář. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. / Cizinci cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov.
- VYSOKÉ RIZIKO (červená): Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň v případě přepravy veřejnou dopravou podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. / Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu, kteří se na území ČR nepřepravují veřejnou dopravou, musí podstoupit PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Před vstupem do ČR musí vyplnit příjezdový formulář. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. / Cizinci cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov.
- VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, který lze provést nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od vstupu. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov. / Cizinci cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit PCR test (antigenní nestačí), jehož provedení není na začátku cesty starší než 72 hod. a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, který lze provést nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od vstupu. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov.?
- EXTRÉMNÍ RIZIKO NÁKAZY (černá): Všem občanům ČR a cizincům s bydlištěm na území ČR se zakazuje vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi viru. To neplatí pro občany těchto zemí a pro cesty, které vzhledem ke své povaze nesnesou odkladu a které byly předem oznámeny Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Při porušení zákazu hrozí pokuta dle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Pozn.:
Lhůta pro testování se počítá od provedení testu do doby začátku cesty. Např. potvrzení o negativním PCR testu nesmí být starší více než 72 hod před odletem z dané destinace.
Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu, u kterých test prokázal přítomnost koronaviru méně než 14 dnů před plánovaným vstupem na území ČR, se musí přepravovat na a poté v rámci území ČR individuální dopravou, je-li to možné. V případě přepravy veřejnou dopravou musí informovat o možném přetrvávajícím onemocnění COVID-19 před započetím cesty dopravce a bez ohledu na způsob přepravy musí informovat po vstupu na území ČR zdravotnické pracovníky provádějící test na přítomnost koronaviru a místně příslušnou krajskou hygienickou stanici. Tyto osoby jsou rovněž povinny dodržovat po vstupu na území ČR pravidla izolace, a to po dobu 3 dnů od odeznění příznaků onemocnění, nejméně však 14 dní od prvního testu, který prokázal přítomnost koronaviru, a to pokud krajská hygienická stanice nerozhodne jinak.
Jaké země patří do jednotlivých kategorií?
- NÍZKÉ RIZIKO (zelená): Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko, Vatikán
- STŘEDNÍ RIZIKO (oranžová): Island, Portugalsko; Azorské ostrovy (Portugalsko), Baleáry (Španělsko)
- VYSOKÉ RIZIKO (červená): Dánsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Monako, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Německo, Slovensko, Švýcarsko, Španělsko, Madeira (Portugalsko)
- VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Mezi tmavě červené země patří všechny státy, které nejsou uvedeny v předchozích kategoriích.
- EXTRÉMNÍ RIZIKO (černé): Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe
Do jaké kategorie patří země, které nejsou členy EU ani schengenského prostoru?
Státy, které nejsou členy EU ani schengenského prostoru a nejsou explicitně uvedeny v jiné kategorii (Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko), jsou řazeny mezi státy „tmavě červené“ kategorie.
Portugalsko a Španělsko patří do tmavě červené skupiny, jak je to s ostrovy, které k těmto státům patří?
Ostrovy jsou posuzovány na základě aktuálních epidemiologických dat samostatně. Viz. výše.
Platí pro nová pravidla cestování nějaké výjimky?
Výjimky se i nadále vztahují na pendlery, mezinárodní dopravu a tranzit přes Česko. Nezbytné cesty do zahraničí bez následných povinností testů budou nově umožněny pouze v případě, že nepřekročí 12 hodin. Všechny výjimky najdete v ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.
Platí tato pravidla cestování i pro klienty cestovních kanceláří?
Ano, nová pravidla cestování platí také pro klienty cestovních kanceláří. V tomto směru jsou pravidla stejná jak pro individuální cestovatele, tak klienty CK.
Jaké podmínky naopak platí pro cesty do cizích zemí?
Každá země má pro cestování svá pravidla, stejně jako Česko. O těch český cestovatelský semafor neinformuje, ten určuje pouze podmínky cest do ČR. Informace o podmínkách pro cestování do jednotlivých zemí najdete v Rozcestníku (pro státy Evropy také v Mapě cestovatele).
Na koho se mohu obrátit, jestliže zde není odpověď na mé dotazy?
Se specifickými dotazy se můžete obrátit na informační centrum MZV pro cesty do zahraničí na telefonním čísle +420 222 264 222. Pracovníci ministerstva zahraničí jsou zde připraveni odpovědět na dotazy veřejnosti ve všední dny mezi 8:00 - 16:00. Pokud jste se Vy nebo Vaši blízcí ocitli v zahraničí v nouzi, kontaktujte nouzovou linku příslušného zastupitelského úřadu, která je v pohotovosti non-stop.
2. PODMÍNKY PRO NÁVRAT DO ČR z ALBÁNIE
Albánie patří mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, tj. spadá do kategorie tmavě červených zemí. Při návratu z Albánie je tak nutné splnit veškeré podmínky vztahující se pro tuto kategorii zemí. Podrobnosti viz výše. Informace o možnostech provedení RT-PCR testů v Albánii viz článek Vstup do země a opatření v souvislosti s koronavirem - Albánie.
Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví
3. TRANZIT PŘES ÚZEMÍ ČR
Občané EU a cizinci s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v EU mohou přes území ČR letecky tranzitovat po dobu max. 12 hod. bez nutnosti RT-PCR či antigenního testu a dalších karanténních opatření. V případě tranzitu pozemní cestou platí povinnost před vstupem na území České republiky disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty.
4. VSTUP PARTNERU OBČANU ČR/EU
Cizinci, kteří žijí v partnerském vztahu s občanem ČR nebo s občanem EU s přechodným pobytem v ČR, a nepotřebují ke krátkodobému pobytu do 90 dnů vízum, mohou přicestovat do ČR v rámci bezvízového styku, a to na základě potvrzení, které vystaví Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Podrobnosti zde.
5. UŽITEČNÉ ODKAZY
V případě dotazů kontaktujte Zastupitelský úřad ČR v Tiraně +355/4/223 4004, e-mail: tirana@embassy.mzv.cz nebo Informační centrum Ministerstva zahraničních věcí pro cesty do zahraničí na tel.+420 974 801 801 (Po - Čt 8 - 16 hod., Pá 8 - 12 hod.) nebo zašlete email na e-mailovou linku Ministerstva vnitra ČR pro dotazy související s podmínkami vstupu na území ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz.
Informační linka Ministerstva zahraničních věcí pro cestování občanů České republiky do zahraničí: +420 222 264 222 (Po - Pá 8 - 16 hod.)
Epidemiologická situace v ČR - Ministerstvo zdravotnictví ČR
Informační linka ke koronaviru v ČR 1221
Aktuální informace o cestování z/do ČR - Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?