Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  01.04.2021 06:36:41

Nálada průmyslníků v regionu navzdory lockdownům roste (Ranní zpráva z finančního trhu)

Dnešní den přinese zajímavá data z regionu v podobě březnových PMI indexů průmyslové aktivity. Z Eurozóny a velkých evropských zemí to budou již finální data. Ta předběžná ukázala na výrazné zlepšení. Uvidíme, jak moc se to promítlo v době sílících proti-pandemických restrikcí do nálady průmyslníků ve střední Evropě. Z domova se k PMI přidají finální čísla národních účtů za Q4 20 a výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března. Ten hodně napoví ohledně nutnosti měnit návrh rozpočtu pro letošní rok.

Tuzemský rozpočet v březnu naplno pocítil stávající lockdown

Dnešní den přinese potvrzení robustní situace v průmyslovém sektoru na obou stranách Atlantiku. Předběžný odhad březnového PMI za eurozónu zaznamenal nejvyšší výsledek v historii (62,4 bodu). Finální číslo by mělo (kvůli Francii) vykázat nepatrnou sestupnou revizi, která ale na celkovém obrázku nic nezmění. Zejména vnější poptávka zůstává silná, do toho potíže ve výrobním řetězci prodlužují dobu dodávek, snižují zásoby a tlačí na růst cen vstupů. Dobrou zprávou je i to, že silná se drží i složka zaměstnanosti. Obdobný ISM index popisující náladu průmyslníků v USA podává v podstatě obdobný obrázek. Oproti trhu se ale obáváme lehce nižšího čísla proti minulému měsíci i tržnímu konsensu. Celkové vyznění by mohlo lehce pomoci euru. Důležitější ale budou zítřejší statistiky z amerického trhu práce za březen, od kterých se vlivem znovuotevírání služeb čekají silné nárůsty nových pracovních míst. Nicméně vzhledem k velikonočním svátkům bude obchodování málo likvidní, což s sebou nese riziko zvýšení volatility v případě nějakého překvapení.

Zajímavá ekonomická data přináší dnes tuzemský kalendář. V pořadí již třetí odhad výkonnosti ekonomiky přináší jen zřídka revize dříve zveřejněných dynamik, očekáváme proto pouze potvrzení mezičtvrtletního růstu HDP v průběhu Q4 20ve výši 0,6 %. Beze změny by tak ve výsledku měl zůstat i celoroční pokles ekonomikyroce 2020 o rekordních 5,6 %. PMI z českého zpracovatelského průmyslu podle našeho odhadu v březnu vzrostl z předchozích 56,5 b. na 58,0 b. Stejný ukazatel pro Německo se podle předběžných dat z minulého týdne zvýšil z 60,7 b. na 66,6 b. Ve výrobním sektoru tak i nadále přetrvává optimismus, a to i přes významné problémy s dodávkami výrobních vstupů. Výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března hodně napoví o tom, jak reálné jsou odhady pro zbytek letošního roku. Březen byl totiž měsícem, který byl v podstatě celý ve znamení výrazného omezení nejen ekonomického života v tuzemsku.

Euro v samotném závěru kvartálu mírně posílilo

Navzdory tržním očekáváním z kraje roku se jeho první čtvrtletí společné evropské měně vůči dolaru příliš nevydařilo, když euro ztratilo zhruba čtyři procenta. Samotný poslední den kvartálu se ale snažilo tyto ztráty lekce korigovat. Z ranních kotací u 1,170 USD/EUR se kurz posunul o půl centu výše. Německé statistiky potvrdily solidní situaci na tamním trhu práce, kde byl během března zaznamenán oproti očekávání výraznější pokles počtu nezaměstnaných. Březnová inflace v eurozóně lehce zaostala za tržním očekáváním. To nic nemění na výhledu pro zbytek roku, že půjde výše. Na cíli se ale neudrží a v dalších letech nadále předpokládáme spíše nízkoinflační prostředí. Odpolední lehké zklamání, které přinesl americký ADP report za březen trhy neovlivnilo. Americké akciové indexy podpořil prezident Biden představením dalšího fiskálního balíčku, který by měl během osmi let proinvestovat do infastruktury 2,25 bil. USD. Za pouze umírněnou a pouze dočasnou pozitivní reakcí stál především fakt, že se o žádné velké překvapení nejednalo včetně toho, že financování bude zajištěno zvýšením korporátních daní.

Obchodování na regionálních měnách včera bylo poklidné a nenarušil ho ani fakt, že byl poslední den měsíce a čtvrtletí. Mnohdy bývá takovýto den ve znamení zvýšení volatility. To ale včera neplatilo. Koruna se držela vůči euru v relativně úzkém pásmu šesti haléřů mezi 26,10 a 26,16 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 16:37  Inflační očekávání na 5 až 10 let vzrostlo (8.11.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 13:31  Komentář Moore: Nezaměstnanost je v Česku nadále nízká Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Pá 11:26  Nezaměstnanost v říjnu klesla, trh práce však značí napětí Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Pá 10:07  Nezaměstnanost v regionech - 2023/2024 mpsv.cz (MPSV)

Přečtěte si také:

01.08.2023Průmysl v regionu zůstává utlumený (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688