Nálada průmyslníků v regionu navzdory lockdownům roste (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní den přinese zajímavá data z regionu v podobě březnových PMI indexů průmyslové aktivity. Z Eurozóny a velkých evropských zemí to budou již finální data. Ta předběžná ukázala na výrazné zlepšení. Uvidíme, jak moc se to promítlo v době sílících proti-pandemických restrikcí do nálady průmyslníků ve střední Evropě. Z domova se k PMI přidají finální čísla národních účtů za Q4 20 a výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března. Ten hodně napoví ohledně nutnosti měnit návrh rozpočtu pro letošní rok.
Tuzemský rozpočet v březnu naplno pocítil stávající lockdown
Dnešní den přinese potvrzení robustní situace v průmyslovém sektoru na obou stranách Atlantiku. Předběžný odhad březnového PMI za eurozónu zaznamenal nejvyšší výsledek v historii (62,4 bodu). Finální číslo by mělo (kvůli Francii) vykázat nepatrnou sestupnou revizi, která ale na celkovém obrázku nic nezmění. Zejména vnější poptávka zůstává silná, do toho potíže ve výrobním řetězci prodlužují dobu dodávek, snižují zásoby a tlačí na růst cen vstupů. Dobrou zprávou je i to, že silná se drží i složka zaměstnanosti. Obdobný ISM index popisující náladu průmyslníků v USA podává v podstatě obdobný obrázek. Oproti trhu se ale obáváme lehce nižšího čísla proti minulému měsíci i tržnímu konsensu. Celkové vyznění by mohlo lehce pomoci euru. Důležitější ale budou zítřejší statistiky z amerického trhu práce za březen, od kterých se vlivem znovuotevírání služeb čekají silné nárůsty nových pracovních míst. Nicméně vzhledem k velikonočním svátkům bude obchodování málo likvidní, což s sebou nese riziko zvýšení volatility v případě nějakého překvapení.
Zajímavá ekonomická data přináší dnes tuzemský kalendář. V pořadí již třetí odhad výkonnosti ekonomiky přináší jen zřídka revize dříve zveřejněných dynamik, očekáváme proto pouze potvrzení mezičtvrtletního růstu HDP v průběhu Q4 20ve výši 0,6 %. Beze změny by tak ve výsledku měl zůstat i celoroční pokles ekonomiky v roce 2020 o rekordních 5,6 %. PMI z českého zpracovatelského průmyslu podle našeho odhadu v březnu vzrostl z předchozích 56,5 b. na 58,0 b. Stejný ukazatel pro Německo se podle předběžných dat z minulého týdne zvýšil z 60,7 b. na 66,6 b. Ve výrobním sektoru tak i nadále přetrvává optimismus, a to i přes významné problémy s dodávkami výrobních vstupů. Výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března hodně napoví o tom, jak reálné jsou odhady pro zbytek letošního roku. Březen byl totiž měsícem, který byl v podstatě celý ve znamení výrazného omezení nejen ekonomického života v tuzemsku.
Euro v samotném závěru kvartálu mírně posílilo
Navzdory tržním očekáváním z kraje roku se jeho první čtvrtletí společné evropské měně vůči dolaru příliš nevydařilo, když euro ztratilo zhruba čtyři procenta. Samotný poslední den kvartálu se ale snažilo tyto ztráty lekce korigovat. Z ranních kotací u 1,170 USD/EUR se kurz posunul o půl centu výše. Německé statistiky potvrdily solidní situaci na tamním trhu práce, kde byl během března zaznamenán oproti očekávání výraznější pokles počtu nezaměstnaných. Březnová inflace v eurozóně lehce zaostala za tržním očekáváním. To nic nemění na výhledu pro zbytek roku, že půjde výše. Na cíli se ale neudrží a v dalších letech nadále předpokládáme spíše nízkoinflační prostředí. Odpolední lehké zklamání, které přinesl americký ADP report za březen trhy neovlivnilo. Americké akciové indexy podpořil prezident Biden představením dalšího fiskálního balíčku, který by měl během osmi let proinvestovat do infastruktury 2,25 bil. USD. Za pouze umírněnou a pouze dočasnou pozitivní reakcí stál především fakt, že se o žádné velké překvapení nejednalo včetně toho, že financování bude zajištěno zvýšením korporátních daní.
Obchodování na regionálních měnách včera bylo poklidné a nenarušil ho ani fakt, že byl poslední den měsíce a čtvrtletí. Mnohdy bývá takovýto den ve znamení zvýšení volatility. To ale včera neplatilo. Koruna se držela vůči euru v relativně úzkém pásmu šesti haléřů mezi 26,10 a 26,16 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?