Nejlepší a nejhorší dni na trhu (30.3.2021)
Dnes se vydám daleko za hranice mých běžných úvah, které se zaměřují na makro, či firemní fundament. BofA přišla s tabulkou, která srovnává návratnost trhu v desetiletích od roku 1930. Konkrétně návratnost celkovou a návratnost s vyloučením deseti nejlepších a nejhorších dní v daném desetiletí. Jde tedy o tabulku z říše „časování trhu“ a dnes se podíváme na ní a pár souvisejících témat.
1. Bez „nej“ dní: Následující tabulka ukazuje, jak si trh vede s a bez deseti nejhorších a nejlepších dní v dané dekádě:
Zdroj: Twitter
Pokud naopak vyloučíme deset nejlepších dní, jsme s celkovou návratností za devadesát let na 28 %. Pokud to tedy mírně přeženu, tak bez deseti nejlepších dní v každém desetiletí trh nevynáší téměř nic. A poslední sloupec ukazuje, že pokud vyloučíme nejhorší i nejlepší dny, dostaneme se někdy na hodně podobná čísla, jako ve sloupci s trhem tak, jak byl.
2. Kdy? Nevím, jaký komentář BofA k tabulce přidala, svádět by možná mohla k pokusům vyhnout se těm nejhorším dnům. Či dokonce vychytat hlavně ty nejlepší. Před podobnými pokusy ale varuje nejeden praktik i teoretik. Možná, že někdo je nějakého druhu časování soustavně (!) schopen. Já bych k uvedenému bych dodal jednu snad podstatnou věc.
V roce 2011 zveřejnil Mebane T. Faber studii, ve které tvrdí, že většina dní s největším propadem ale i největším posílením se objevuje na klesajícím trhu. Na první pohled ta kombinace může znít překvapivě. Ale pokud vezmeme v úvahu známý fakt, že na klesajícím trhu je obvykle vyšší volatilita, začne to dávat smysl. Pan Faber vysvětluje i to, proč se volatilita zvedá právě v takovém období – protože celkově je klesající trh prostředím, ve kterém máme tendenci se chovat ve vzorcích „boj/útěk“, zatímco na rostoucím trhu panuje povznesená nálada a s ní související menší tendence k prudkým reakcím.
Pokud dáme tedy tvrzení pana Fabera do souvislosti s tabulkou a oním pokušením časovat „nej“ dny, zjistíme, že tuto schopnost bychom museli projevovat zejména v době klesajícího trhu. Tedy ne v době obecné pohody, ale již tak velkého tlaku.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Prázdniny 2020/2021
- Jarní prázdniny 2021
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Zaručená mzda 2021 a 2020
- Kalkulačka důchodu 2021
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory