Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  05.03.2021 07:55:24

Riziková prémie koruny pod vlivem pandemie dále roste (Ranní zpráva z finančního trhu)

Tovární objednávky v Německu by měly ukázat silnou domácí poptávku a odolný průmysl, který i nadále podporuje tamní ekonomiku. Zahraniční poptávka však postupně slábne. Statistika z amerického trhu práce za únor přinese po dvou měsících opět silná čísla. Zrušení některých omezení vedlo podle nás k výraznému růstu pracovních míst a dalšímu poklesu nezaměstnanosti. Koruna pod vlivem pandemie zůstává na slabších hodnotách. Její riziková prémie na trhu dosáhla podzimních úrovní a další růst nelze vyloučit. Na druhou stranu roste potenciál koruny vrátit se na silnější úrovně, až se domácí situace zklidní.

Německý průmysl podporuje růst tamní ekonomiky

Německé tovární objednávky by měly za leden vykázat meziměsíční pokles o 0,3 % a meziroční růst o 1,0 %. Hlavním důvodem by měla být zahraniční poptávka, zatímco domácí ekonomika zůstává odolná vůči pandemii a souvisejícím vládním opatřením. Předstihové ukazatele sice lehce poklesly pod svá lokální maxima, stále ale naznačují silné momentum v průmyslu a jeho oživení během února. Průmysl by tak měl být i nadále silným přispěvatelem k růstu HDP.

Po velmi slabých číslech z amerického trhu práce v prosinci a lednu očekáváme, že únor přinese jeho návrat do formy. Tempo růstu nových pracovních míst by mělo zrychlit na 350 tis., za čímž stojí hlavně obnovení provozu restaurací, které v předchozích měsících masivně propouštěly. Nárůst pracovních míst ale probíhá i v průmyslu a stavebnictví. Celková míra nezaměstnanosti v lednu překvapila svým rychlým poklesem na 6,3 % a v únoru by měla klesnout o další desetinu.

Koruna se opět vrátila na dosah svých letošních nejslabších hodnot a zakončila včerejší obchodování na úrovni 26,25 za euro. Podmínky pro korunu se přitom na trhu od začátku týdne mírně zlepšily. Tržní úrokové sazby jsou vůči eurovým vyšší, globální sentiment se postupně zlepšuje a americký dolar je přibližně beze změny. Za normálních podmínek bychom tak očekávali posílení koruny. Již druhý týden v řadě investoři budují rizikovou prémii pro korunu, což ji drží u slabších hodnot, ačkoli podmínky na trhu odpovídají její úrovni kolem 25,85 za euro. Včerejškem tato prémie podle našich odhadů dosáhla čtyřiceti haléřů, což je stejná hodnota jako při vrcholu podzimní vlny. Pandemická situace je v České republice přitom horší, na druhou stranu finanční trhy jsou znatelně méně citlivější na toto téma. Nelze ale vyloučit, že prémie bude v následujících dnech dále růst v závislosti na domácím vývoji. V delším horizontu ale zároveň ukazuje potenciál koruny relativně rychle se vrátit k silnějším hodnotám ve chvíli, kdy se domácí situace uklidní. Do té doby ale podle nás zůstane u slabších hodnot. 

Nezaměstnanost v eurozóně překvapivě poklesla

Míra nezaměstnanosti v eurozóně navzdory očekáváním v lednu poklesla o dvě desetiny na 8,1 %. Vrátila se tak na úrovně z poloviny roku 2018 a zároveň umazala další část nárůstu po vypuknutí koronavirové krize z vrcholu na 8,7 %. Nejvyšší hodnoty i nadále vykazuje Řecko (16,2 %), Španělsko (16,0 %) a Itálie (9,0 %), naopak nejnižší Nizozemsko (3,6 %) a Německo (4,6 %). Statistiku trhu práce zveřejnil i ČSÚ. Data ukázala, že míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla ve srovnání s prosincem o jednu desetinu na 3,3 %. Před nástupem pandemické krize, se tato statistika pohybovala kolem 2% úrovně. Vzhledem k omezením, se kterými se domácí ekonomika potýká, je nárůst nezaměstnanosti stále relativně pomalý. K tomu významně přispívají vládní opatření, ale i oživení v některých sektorech, které zaměstnance naopak nabírají. Celý komentář na http://bit.ly/3sNo3nF.

Obchodování na finančních trzích se včera oproti předchozím dnům neslo v klidnějším duchu. Během amerického obchodování však zapůsobil očekávaný projev šéfa Fedu, který ujistil trh, že měnové podmínky zůstanou dostatečně dlouho uvolněné. Aktuální pohyby na trhu a růst inflace považuje pouze za dočasné a nevyžadují tak reakci centrální banky. Dolar v reakci skokově posílil. Vůči euru se vrátil na úroveň 1,195 a je tak nejsilnější od začátku prosince.

Autor: František Táborský

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"









Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688