Nezaměstnanost v eurozóně překvapivě poklesla (Komentář)
Míra nezaměstnanosti v eurozóně navzdory očekáváním v lednu poklesla o dvě desetiny na 8,1 %. Vrátila se tak na úrovně z poloviny roku 2018 a zároveň umazala další část nárůstu po vypuknutí koronavirové krize z vrcholu na 8,7 %. Nejvyšší hodnoty i nadále vykazuje Řecko (16,2 %), Španělsko (16,0 %) a Itálie (9,0 %), naopak nejnižší Nizozemsko (3,6 %) a Německo (4,6 %). Statistiku trhu práce zveřejnil i ČSÚ. Data ukázala, že míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla ve srovnání s prosincem o jednu desetinu na 3,3 %. Před nástupem pandemické krize, se tato statistika pohybovala kolem 2% úrovně. Vzhledem k omezením, se kterými se domácí ekonomika potýká, je nárůst nezaměstnanosti stále relativně pomalý. K tomu významně přispívají vládní opatření, ale i oživení v některých sektorech, které zaměstnance naopak nabírají. Celý komentář na http://bit.ly/3sNo3nF.
Obchodování na finančních trzích se dnes oproti předchozím dnům neslo v klidnějším duchu. Dolar opět dominoval a umazal část úterních ztrát. Vůči euru se vrátil na úroveň 1,203. To se ve srovnatelné míře promítlo i do středoevropského regionu, který v průměru ztratil čtvrtinu procenta. Koruna se tak opět vrátila na dosah svých letošních nejslabších hodnot a zakončila obchodování na úrovni 26,25 za euro. Podmínky pro korunu se přitom na trhu od začátku týdne mírně zlepšily. Tržní úrokové sazby jsou vůči eurovým mírně vyšší, globální sentiment se postupně zlepšuje a americký dolar je přibližně beze změny. Za normálních podmínek bychom tak očekávali posílení koruny. Již druhý týden v řadě investoři budují rizikovou prémii pro korunu, což ji drží u slabších hodnot, ačkoli podmínky na trhu odpovídají její úrovni kolem 25,85 za euro. Dneškem tato prémie podle našich odhadů dosáhla čtyřiceti haléřů, což je stejná hodnota jako při vrcholu podzimní vlny. Pandemická situace je v České republice přitom horší, na druhou stranu finanční trhy jsou znatelně méně citlivější na toto téma. Nelze ale vyloučit, že prémie bude v následujících dále růst v závislosti na domácím vývoji. V delším horizontu ale zároveň ukazuje potenciál koruny relativně rychle se vrátit k silnějším hodnotám ve chvíli, kdy se domácí situace uklidní. Do té doby ale podle nás zůstane u slabších hodnot.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Nezaměstnanost v eurozóně překvapivě poklesla (Komentář)
- Nezaměstnanost v eurozóně překvapivě poklesla (Komentář)
- Ekonomika eurozóny po překvapivě svižném růstu ve druhém čtvrtletí ve zbytku letošního roku poklesne - Globální ekonomický výhled Eurozóna říjen 2022
- Eurozóna - ekonomická důvěra v květnu překvapivě poklesla, letos poprvé
- Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti překvapivě poklesly
- Japonsko - nezaměstnanost překvapivě poklesla, CPI v mínusu
- Inflace eurozóny v lednu překvapivě poklesla na 2,6 pct
- Míra nezaměstnanosti Austrálie v září překvapivě poklesla na 5,2 pct
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?