Vývoj na devizovém trhu v 8. týdnu (22.2.-26.2.2021)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v únoru vzrostla o 2,4 bodu m/m na hodnotu 89,7
DE - Index podnikatelského klimatu Ifo v únoru vzrostl na 92,4 z lednových 90,3 bodu
PL - Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí poklesl o 0,7 % k/k a o 2,7 % r/r
US - Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 4,1 % anualizovaně
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
EZ - Index spotřebitelských cen (únor) - předběžný odhad
PL - Zasedání tamní centrální banky (NBP)
US - Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (únor)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Na měnovém páru koruny s eurem bylo v závěru února pořádně živo. Koruna prudce oslabila nad hranici 26 CZK/EUR a zkraje pátečního odpoledne se nacházela těsně pod hladinou 26,20 CZK/EUR. Za aktuálním oslabováním koruny stojí primárně zhoršující se vývoj pandemie Covid19 v ČR a avizované zpřísňování vládních restriktivních opatření. To je zaměřeno především na volný pohyb osob a přerušení sociálních kontaktů, ale v případě dalšího zhoršování epidemické situace nelze v březnu zcela vyloučit ani dočasné zastavení výrobní činnosti jako loni na jaře. Zhoršení epidemické situace a vládní kroky si žádají i nový pohled na vývoj koruny. Pro březen se zvyšují šance, že se bude koruna pohybovat vůči euru na slabších hodnotách nad hranicí 26 CZK/EUR. Nejistota spojená s vývojem pandemie a intenzitou vládních opatření však může oslabení koruny akcelerovat až směrem k hladině 26,50 CZK/EUR. Ve výhledu na posilování koruny v několikaměsíčním nadhledu se však nic nemění, když klíčovým předpokladem je pokračující vakcinace a účinnost vakcín proti novým mutacím.
- S ohledem na současnou epidemickou situaci je nutné počítat s výraznějším poklesem domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí oproti původním předpokladům, když další ránu dostane sektor služeb. Hospodářské oživení se pravděpodobně posune hlouběji do 2. čtvrtletí. Zároveň je velmi nepravděpodobné, že by bankovní rada ČNB ve 2. čtvrtletí začala zvyšovat úrokové sazby a cyklus utahování měnové politiky tak nezačne dříve než ve 3. čtvrtletí. I to je však s otazníkem. Z centrálních bankéřů v tomto týdnu viceguvernér M. Mora prohlásil, že se do léta ke zvyšování sazeb ČNB nemusí dostat, když argumentoval silnějším kurzem koruny (bylo to ještě těsně před tím, než koruna oslabila nad hranici 26 CZK/EUR). A. Michl prohlásil, že do doby, než bude Covid19 pod kontrolou, nelze očekávat zvýšení úrokových sazeb.
- Z domácích makroekonomických statistik stál v tomto týdnu za pozornost konjunkturální průzkum. Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v únoru oproti lednu vzrostla o 2,4 bodu na hodnotu 89,7, avšak meziročně je téměř o 10 bodů nižší. Detailnější pohled ukázal, že v únoru nejrychleji rostla důvěra ve stavebnictví a dále v průmyslu a ve službách (v sektoru služeb však celkově zůstává důvěra v rámci jednotlivých odvětví nejnižší). Zajímavé je, že důvěra v průmyslu je meziročně vyšší, což se rozhodně nedá říci o službách. Pokles důvěry naopak meziměsíčně zaznamenaly podniky v obchodu a spotřebitelé, kteří se více obávají zhoršení celkové ekonomické situace, vlastní finanční situace i nárůstu nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že sběr dat pro konjunkturální průzkum probíhal v období od 1. do 17. února, tak v něm není zachycen aktuální vývoj a lze tak předpokládat, že v březnu pro změnu dojde ke zhoršení sentimentu mezi podnikateli ve službách a dále poklesne i důvěra mezi spotřebiteli.
Vývoj USD/CZK
- Vůči americkému dolaru se koruna v tomto týdnu pohybovala primárně v rozmezí 21,20 – 21,60 CZK/USD. Ve druhé polovině týdne koruna oslabila. Vývoj koruny na začátku března znejišťuje aktuální vývoj pandemie v ČR. Z několikatýdenního nadhledu pokračuje obchodování v bočním trendu 21,10 – 21,70 CZK/USD.
- Šéf americké centrální banky (Fed) J. Powell v pravidelném půlročním projevu před výborem pro finanční služby prohlásil, že může trvat přes tři roky, než bude naplněn inflační cíl Fedu. Opět se tak potvrzuje, že Fed před výraznějším utahováním měnové politiky bude chtít inflaci vidět udržitelně nad 2 %, což je ostatně konzistentní s novým nastavením pohledu Fedu na inflační cíl. Čísla z americké ekonomiky v tomto týdnu opět vesměs pozitivně překvapily. Spotřebitelská důvěra v únoru vzrostla na 91,3 z lednových 88,9 bodu. Rychlejší růst oproti odhadům zaznamenaly lednové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (3,4 % m/m) a tempo nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti zpomalilo. HDP ve 4. čtvrtletí po zpřesnění vzrostl o 4,1 % anualizovaně.
Vývoj PLN/CZK
- Vůči polskému zlotému koruna v tomto týdnu oslabila a obchodování se přesunulo k hladině 5,80 CZK/PLN. Koruna se tak přiblížila letošním minimům zkraje ledna. Za oslabením koruny stojí primárně domácí vývoj pandemie Covid19 a avizování zpřísnění vládních opatření. Do té doby, než se nedostane pandemická situace v ČR více pod kontrolu, tak nelze příliš počítat s dalším posilováním koruny. Nejbližší vývoj koruny vůči polskému zlotému je o to komplikovanější, že v příštím týdnu zasedá polská centrální banka (NBP), která představí novou makroekonomickou prognózu. Zároveň nelze zcela vyloučit, že NBP sníží úrokové sazby, ačkoliv tento krok neočekáváme. Jasnější by mohl být i postoj NBP ke kurzu zlotého (udržování zlotého v blízkosti hladiny 4,50 PLN/EUR), respektive nastíněno, za jakých podmínek by NBP nechala zlotý posílit.
- Z makroekonomických statistik byl v Polsku zveřejněn zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí loňského roku (-0,7 % k/k a -2,7 % r/r). Pod mezikvartální pokles HDP se podepsal především sektor služeb, který nedokázal vykompenzovat kladný přírůstek produkce v průmyslu a ve stavebnictví.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se po větší část tohoto týdne dařilo euru, které ve čtvrtek posílilo až na úroveň 1,224 USD/EUR (nejsilnější hodnoty eura od 8. ledna). V závěru čtvrtečního odpoledne však došlo k prudkému oslabení eura a zkraje pátečního odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,21 USD/EUR.
- Pro posilování společné evropské měny i nadále hovoří expanzivní měnová a fiskální politika v USA, když v tomto týdnu šéf americké centrální banky (Fed) J. Powell opět zdůraznil potřebu držet uvolněnou měnovou politiku. Na straně druhé euru nepomáhá pomalu postupující vakcinace proti Covidu19 v eurozóně. Zatímco v USA je již proočkováno přes 20 % populace, tak v zemích EU je to necelých 7 %. AstraZeneca navíc podle všeho dodá evropským zemím i ve 2. čtvrtletí nižší počet vakcín, než bylo domluveno. Navíc se zvyšuje riziko, že část eurozóny bude muset opětovně přistoupit k tvrdším restriktivním opatřením kvůli britské mutaci viru. Výsledkem je, že hospodářské oživení v eurozóně se oproti USA dále opožďuje.
- Podle průzkumu německého Ifo institutu v únoru došlo k výraznějšímu zlepšení nálady německých firem. Index podnikatelského klimatu vzrostl na 92,4 b. a je tak nejvýše od loňského října. Firmy jsou optimističtější nejen co se týče vývoje do budoucna, mírně se zlepšilo také hodnocení současné situace. Méně pesimismu lze přitom zaznamenat ve všech sledovaných odvětvích, ačkoli je patrné, že nyní vše stojí zejména na německém průmyslu. Zpracovatelskému sektoru se totiž daří i navzdory probíhající pandemii covidu-19, index podnikatelské nálady zde vzrostl nejvíce od listopadu 2018.
- Výkon německé ekonomiky v závěru loňského roku byl výsledně o něco lepší (0,3 % k/k a -3,7 % r/r), než naznačoval předběžný odhad a mezičtvrtletní růst o 0,3 % lze vzhledem k restriktivním vládním opatřením považovat za solidní výsledek. Detailnější pohled na německý HDP ukazuje, že mezičtvrtletní pokles spotřeby domácností byl vyvážen růstem investic a pozitivním příspěvkem zahraničního obchodu. Z nabídkové strany pozitivně přispěl průmysl a stavebnictví, zatímco služby a obchod negativně.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla