AKCENTA CZ (AKCENTA CZ)
Investice  |  26.02.2021 16:25:17

Vývoj na devizovém trhu v 8. týdnu (22.2.-26.2.2021)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v únoru vzrostla o 2,4 bodu m/m na hodnotu 89,7
DE - Index podnikatelského klimatu Ifo v únoru vzrostl na 92,4 z lednových 90,3 bodu
PL - Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí poklesl o 0,7 % k/k a o 2,7 % r/r
US - Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 4,1 % anualizovaně

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu


CZ - Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
EZ - Index spotřebitelských cen (únor) - předběžný odhad
PL - Zasedání tamní centrální banky (NBP)
US - Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (únor)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

  • Na měnovém páru koruny s eurem bylo v závěru února pořádně živo. Koruna prudce oslabila nad hranici 26 CZK/EUR a zkraje pátečního odpoledne se nacházela těsně pod hladinou 26,20 CZK/EUR. Za aktuálním oslabováním koruny stojí primárně zhoršující se vývoj pandemie Covid19 v ČR a avizované zpřísňování vládních restriktivních opatření. To je zaměřeno především na volný pohyb osob a přerušení sociálních kontaktů, ale v případě dalšího zhoršování epidemické situace nelze v březnu zcela vyloučit ani dočasné zastavení výrobní činnosti jako loni na jaře. Zhoršení epidemické situace a vládní kroky si žádají i nový pohled na vývoj koruny. Pro březen se zvyšují šance, že se bude koruna pohybovat vůči euru na slabších hodnotách nad hranicí 26 CZK/EUR. Nejistota spojená s vývojem pandemie a intenzitou vládních opatření však může oslabení koruny akcelerovat až směrem k hladině 26,50 CZK/EUR. Ve výhledu na posilování koruny v několikaměsíčním nadhledu se však nic nemění, když klíčovým předpokladem je pokračující vakcinace a účinnost vakcín proti novým mutacím.
  • S ohledem na současnou epidemickou situaci je nutné počítat s výraznějším poklesem domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí oproti původním předpokladům, když další ránu dostane sektor služeb. Hospodářské oživení se pravděpodobně posune hlouběji do 2. čtvrtletí. Zároveň je velmi nepravděpodobné, že by bankovní rada ČNB ve 2. čtvrtletí začala zvyšovat úrokové sazby a cyklus utahování měnové politiky tak nezačne dříve než ve 3. čtvrtletí. I to je však s otazníkem. Z centrálních bankéřů v tomto týdnu viceguvernér M. Mora prohlásil, že se do léta ke zvyšování sazeb ČNB nemusí dostat, když argumentoval silnějším kurzem koruny (bylo to ještě těsně před tím, než koruna oslabila nad hranici 26 CZK/EUR). A. Michl prohlásil, že do doby, než bude Covid19 pod kontrolou, nelze očekávat zvýšení úrokových sazeb.
  • Z domácích makroekonomických statistik stál v tomto týdnu za pozornost konjunkturální průzkum. Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v únoru oproti lednu vzrostla o 2,4 bodu na hodnotu 89,7, avšak meziročně je téměř o 10 bodů nižší. Detailnější pohled ukázal, že v únoru nejrychleji rostla důvěra ve stavebnictví a dále v průmyslu a ve službách (v sektoru služeb však celkově zůstává důvěra v rámci jednotlivých odvětví nejnižší). Zajímavé je, že důvěra v průmyslu je meziročně vyšší, což se rozhodně nedá říci o službách. Pokles důvěry naopak meziměsíčně zaznamenaly podniky v obchodu a spotřebitelé, kteří se více obávají zhoršení celkové ekonomické situace, vlastní finanční situace i nárůstu nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že sběr dat pro konjunkturální průzkum probíhal v období od 1. do 17. února, tak v něm není zachycen aktuální vývoj a lze tak předpokládat, že v březnu pro změnu dojde ke zhoršení sentimentu mezi podnikateli ve službách a dále poklesne i důvěra mezi spotřebiteli.

Vývoj USD/CZK


Vývoj PLN/CZK

  • Vůči polskému zlotému koruna v tomto týdnu oslabila a obchodování se přesunulo k hladině 5,80 CZK/PLN. Koruna se tak přiblížila letošním minimům zkraje ledna. Za oslabením koruny stojí primárně domácí vývoj pandemie Covid19 a avizování zpřísnění vládních opatření. Do té doby, než se nedostane pandemická situace v ČR více pod kontrolu, tak nelze příliš počítat s dalším posilováním koruny. Nejbližší vývoj koruny vůči polskému zlotému je o to komplikovanější, že v příštím týdnu zasedá polská centrální banka (NBP), která představí novou makroekonomickou prognózu. Zároveň nelze zcela vyloučit, že NBP sníží úrokové sazby, ačkoliv tento krok neočekáváme. Jasnější by mohl být i postoj NBP ke kurzu zlotého (udržování zlotého v blízkosti hladiny 4,50 PLN/EUR), respektive nastíněno, za jakých podmínek by NBP nechala zlotý posílit.
  • Z makroekonomických statistik byl v Polsku zveřejněn zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí loňského roku (-0,7 % k/k a -2,7 % r/r). Pod mezikvartální pokles HDP se podepsal především sektor služeb, který nedokázal vykompenzovat kladný přírůstek produkce v průmyslu a ve stavebnictví.


Vývoj EUR/USD











Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688