Německo připravuje zákon o dodavatelských řetězcích, který má garantovat globální odpovědnost firem
Německo připravuje zákon o dodavatelských řetězcích, který má garantovat globální odpovědnost firem
26.02.2021 / 10:12 | Aktualizováno: 26.02.2021 / 10:16
Klíčoví koaliční ministři německé spolkové vlády se koncem února po několikaměsíčním vyjednávání shodli na hlavních bodech nového zákona o dodavatelských řetězcích, jehož cílem je ochrana lidských práv a životního prostředí v globální ekonomice. Po legislativním projednání by zákon měl platit od ledna 2023.
Německé firmy se doposud ve svém globálním podnikání zabývají lidskými právy a environmentálními normami pouze na dobrovolné bázi. Nedávno provedený vládní průzkum ukázal, že z 2.250 dotázaných společností pouze 455 z nich sleduje u svých obchodních partnerů kritéria jako např. dětská práce, vykořisťování, diskriminace, nedostatek pracovních práv a nedodržování ekologických norem, proto spolková vláda nyní přichází s návrhem nového zákona, který by to měl změnit.
Cílem nového zákona bude přimět německé společnosti s více než 3.000 zaměstnanci, aby zajistily, že jejich dodavatelé v zahraničí dodržují minimální sociální a ekologické standardy. Ministr práce a sociálních věcí Heil (SPD) uvedl, že nový zákon by měl „chránit práva lidí, kteří vyrábějí zboží pro Německo“, a kromě jiného by měl „zabránit otrocké a dětské práci“. Zákon proto požaduje, aby společnosti kontrolovaly, kde a jak jsou nakupovány jejich suroviny či komponenty. Od roku 2024 se měla působnost zákona rozšířit i na firmy s více než 1.000 zaměstnanci.
Kontrolu dodržování nového zákona bude mít na starosti Spolkový hospodářský úřad pro kontrolu vývozu (BAFA), který bude mít kompetenci v případě jeho porušení udělovat pokuty až do výše 10 % ročního obratu provinilé firmy.
Podnikatelské svazy (Svaz německého průmyslu - BDI, Německá průmyslová a obchodní komora – DIHK a další) navrhovanou regulaci odmítají. Kritizují především fakt, že firmy by měly být odpovědné za chování třetích osob, na které nemají přímý vliv. To je dle jejich názoru v rozporu s pravidly OSN, která výslovně vylučují odpovědnost pouze kvůli „existenci obchodních vztahů“.
Naproti tomu více než 60 renomovaných společností (např. Tchibo, Rewe, Nestle, Alfred Ritter) označilo návrh zákona o dodavatelských řetězcích za prospěšný. Tyto firmy již obdobnou regulaci dodržují a dlouhodobě se obávají konkurenčních nevýhod, pokud by jiné společnosti obdobná pravidla dodržovat nemusely.
Návrh zákona by měl projednat spolkový kabinet v průběhu března a následovat bude legislativní proces ve Spolkovém sněmu a ve Spolkové radě. Očekává se, že během schvalovacího procesu se mohou změnit některé technické parametry, nicméně zákon jako takový velmi pravděpodobně přijat bude a měl by začít platit od ledna 2023. Ministři Müller (pro hospodářskou spolupráci a rozvoj za CSU) a Heil novou regulaci označili za budoucí „nový mezinárodní standard v hospodářských vztazích“ s tím, že jí v budoucnu chtějí prosadit i na úrovni celé EU.
Autor: Ondřej Karas, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Velvyslanectví České republiky v Německu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?