Reflační šílenství rozšiřuje propast mezi USA a Evropou
Evropa zůstává ve stínu tak jako nikdy předtím, a to díky reflačnímu šílenství napříč Atlantikem. Rostoucí náklady na energie sice zvyšují výnosy jak amerických státních dluhopisů, tak německých bundů, ale tržní inflační očekávání v USA předhánějí ta v eurozóně nejmasivněji za více než deset let. Zatímco Bílý dům připravuje stimulační balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů na podporu růstu, v unii se odehrává zcela jiný příběh, v němž váznoucí očkování hrozí dalším zesílením recese.
To manažerům peněz, jako je BlueBay Asset Management a Aberdeen Standard Investments, nabízí historické možnosti divergenčních obchodů mezi USA a Evropou. „V roce 2021 se zaměřujeme na reflační téma, to vnímáme v USA jako nejvýraznější díky expanzivní fiskální politice,“ řekl portfolio manažer Mark Dowding z BlueBay Asset. "Ale spíše se domnívám, že se inflace v eurozóně vrátí po dočasném růstu dolů, i když se inflace v USA letos posune výše.“
Dluhový ukazatel budoucí inflace v Německu klesá oproti svému americkému protějšku na historické minimum. Křivky amerických státních dluhopisů a bundů se od sebe oddalují na úrovně nevídané už deset let.
Společnosti s malou kapitalizací na evropském kontinentu, které jsou propojeny s hospodářským cyklem, zaostávají ve srovnání se svým americkým benchmarkem. Podobně i investiční strategie napojené na ekonomickou expanzi v eurozóně silně zaostávají za svými americkými protějšky, i když minulý týden zaznamenaly velké pohyby.
Výnosy německých 30letých dluhopisů se poprvé za pět měsíců přehouply do pozitivního teritoria a jejich americké ekvivalenty dosáhly jednoročního maxima. Pětileté evropské forwardy a pětileté evropské inflační swapy (klíčový ukazatel dlouhodobých cenových očekávání) vzrostly na úroveň roku 2019.
I po datech o spotřebitelských cenách minulý týden vzrostly dluhopisové ukazatele amerických inflačních očekávání na nejvyšší hodnotu od roku 2014. Výnosová křivka, barometr ekonomického zdraví, testovala nejstrmější úrovně za posledních pět let.
Zažehnutí zde bylo dvojí: výzva ministryně financí Janet Yellenové ke stimulu, který vyvede USA z koronakrize, a snaha dosadit bývalého prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho na post italského premiéra. Přesto zvažované přísné lockdowny, opožděné očkování a deflační tlaky dopadly na nezáživné evropské trhy a rozvířily reflační obchody. Minulý týden Evropská komise snížila prognózu růstu na rok 2021 na 3,8 % z 4,2 %, zatímco v roce 2022 předpokládá růst cen o průměrných 1,3 %. A Mezinárodní měnový fond hodnotí tento region jako zaostávající za svými mezinárodními kolegy.
„Eurozóna se po zavedení vakcín poněkud zotaví, ale strukturální problémy tohoto regionu přetrvávají,“ uvedl Charles Diebel ze společnosti Mediolanum International Funds. Tento portfoliový manažer sází na to, že 10letý spread mezi americkými státními dluhopisy a bundy dosáhne 200 bazických bodů oproti současným přibližně 160.
Reflační skeptici jako Steven Major mezitím říkají svým klientům, aby sázeli proti nedávnému pokroku na tržních cenových očekáváních. "Zdá se divné, že trh nacenil ECB tak, že dosáhne svého inflačního cíle, a to v době, kdy míra ekonomické stagnace argumentuje pro udržení akomodativní politiky," uvedl v komentáři globální vedoucí výzkumu dluhopisů u HSBC. "Navrhujeme opačné pozice."
Na jednu stranu jsou rodící se reflační obchody v Evropě jednoduše přeléváním americké rally, přičemž ta se řídí nedávnými prohlášeními Fedu, že bude tolerovat dočasné přestřelení inflace. "Pokud by byly trhy v USA a eurozóně od sebe zcela izolované, vsadili bychom se, že by na této straně Atlantiku nedocházelo k žádným reflačním obchodům," uvedli stratégové z ING Groep.
A výsledek? Americké cenové tlaky se zatím zdají omezené, ale je tu víra, že hospodářský cyklus ve Spojených státech půjde nahoru, zatímco v Evropě se očekává jeho stagnace. "USA právě teď procházejí masivní kreativní destrukcí - ale víme, že se tvrdě odrazí," řekl manažer portfolia Luke Hickmore ze společnosti Aberdeen Standard Investments. "Rád bych, aby tomu tak bylo i v Evropě, ale nevidím k tomu mnoho důkazů."
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory