Brexit a nejistá budoucnost Severního Irska
Když se v komplikovaném období let 2016 až 2020 jednalo o podmínkách brexitu, často se spekulace o budoucnosti Severního Irska obracely k hranici oddělující „šest hrabství” od zbytku ostrova – Irské republiky. Hranice mezi severem a jihem byla po mnoho let středem sporů a kriminality. Panovaly velké obavy, že odchod Británie z Evropské unie zničí křehký mír v Severním Irsku opětovným zavedením tvrdé hranice s celními kontrolami a za přítomnosti ozbrojených bezpečnostních sil.
Díky severoirskému protokolu sjednanému mezi Velkou Británií, Evropskou unií a Irskou republikou žádná tvrdá hranice mezi severem a jihem být nemusí; z praktického hlediska je Severní Irsko ústavně součástí Spojeného království, ale zůstává uvnitř evropské celní unie. Paradoxně však vyvstala nová otázka hranice, u níž podobným způsobem hrozí, že bude podkopávat mír a stabilitu v Severním Irsku. EU totiž v zájmu zachování celistvosti své celní unie a vnitřního trhu vyžaduje od britské vlády uvalení celních kontrol na obchod mezi ostrovem Velká Británie a Severním Irskem. Prakticky tedy mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království existuje obchodní hranice.
Uvalení celních kontrol v Severním Irsku způsobilo sklíčenost, frustraci a zlost. Zavedení nových celních kontrol vede ke zpožděním a nárůstu byrokracie. Mnohé britské firmy se rozhodly, že relativně malý severoirský trh nestojí za námahu, a už se neobtěžují vyvážet sem své zboží. Regály v supermarketech zůstaly prázdné a společnosti jako Amazon říkají svým severoirským zákazníkům, že jejich objednávky nemohou uspokojit. Pocity marnosti vedou ke graffiti útokům na celnice a ohrožení osobní bezpečnosti zaměstnanců celní správy.
Politicky jsou dopady na vnitřní záležitosti Severního Irska a širší vztahy mezi Londýnem, Dublinem a Bruselem potenciálně závažné. Demokratická unionistická strana jako dominantní strana unionistů dříve přijala brexit a protokol coby nutné zlo, které je možné zvládnout. Veřejné mínění nyní stranu přinutilo k tomu, aby zaujala mnohem kritičtější stanovisko. Unionismus vždy trval na neodmyslitelné britskosti Severního Irska. Z hlediska unionistů to nyní vypadá, jako kdyby Severní Irsko mělo hospodářskou unii spíše s Irskou republikou na jihu než s Británií. „Cizinci ve vlastní zemi“ – tak tento stav popisuje jeden z předních unionistů. Jsme proto svědky unionistického tlaku na severoirský protokol, který by mohl v příštím roce ve volbách do Severoirského shromáždění představovat velmi palčivý veřejný problém. Na druhé straně konkurenční nacionalistická (katolická) komunita protokol pochopitelně podporuje jako nejlepší způsob, jak se vyrovnat s brexitem a zachovat cenné vztahy s Irskou republikou na jihu. Existují tedy prvotní signály, že brexit a protokol způsobují oživení historického rozdělení Severního Irska mezi unionisty a nacionalisty.
Je čas zachovat chladnou hlavu, jednat pragmaticky a usilovat o kompromis. Unionismus představuje nebezpečí, že vyžadováním ekonomické jednoty s Británií ohrozí výdobytky mírového uspořádání. EU projevila malou ochotu uvolnit přísná celní pravidla, která jasně zakazují obchod mezi Británií a Severním Irskem a odhalují tak nebezpečné rozpory v politickém náhledu na místní identitu. Britská vláda vážně přemýšlí o uplatnění článku 16 severoirského protokolu a o jednostranném přijetí opatření, aby zajistila obnovu obchodování přes Irské moře, což je nebezpečný tah, kterým si znepřátelí EU a Dublin. V sázce je tu hodně. Hra s ohněm musí ustoupit kompromisu – a to dříve, než nastane kritický okamžik a znovu zavládne extremismus a násilí.
Gerald Power Autor vyučuje na Fakultě humanitních a sociálních studií Anglo-American University v Praze (AAU).
AAU
Anglo-americká vysoká škola, z.ú., užívající v angličtině název Anglo-American University, byla založena v roce 1990. Nabízí studentům ve svých studijních oborech (hospodářská správa, právo, mezinárodní vztahy, humanitní studia, žurnalistika a další) výuku v souladu s americkými vzdělávacími standardy v malých, interaktivně vedených studijních skupinách.
AAU jako první evropská vzdělávací instituce získala v roce 2016 prestižní americkou akreditaci WSCUC, která akredituje takové renomované vysoké školy, jako je Stanford University, University of California, Berkeley, nebo Chapman University, s níž AAU poskytuje společný MBA program.
Více informací na: www.aauni.edu
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Komise navrhla upravit protokol o Irsku/Severním Irsku a snížit negativní dopady brexitu
- Irsko - ekonomika a finance Irska
- Přehledně o protokolu o Irsku a Severním Irsku
- Irsko - cestování do Irska
- Pokrok ohledně Protokolu o Irsku/Severním Irsku: principiální politická dohoda o Windsorském rámci
- Brexit? Jaký Brexit? Pražská burza roste podeváté během posledních 11 dní
- ČR - souhrn 17.9. - selektivní růstová korekce, nejistý zahraniční vývoj = nejistý další osud
- Brexit znamená brexit
- Brexit znamená brexit
- Připravenost na brexit: EU dokončila přípravy na možný brexit bez dohody ke 12. dubnu
- 12.h - Evropa nejistá hlavně kvůli epidemii covidu, měny nejisté, ropa klesá, zlato zpět nad 1800 USD, BCPP v poklesu
- 12.h - Evropa nejistá, eurodolar nejistý, ropa dále posiluje, BCPP nejistá
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti