Rozbřesk: Služby v Česku se loni propadly o skoro 12 %
Zatímco průmyslu se v závěru roku dařilo dohánět ztráty z prvního pololetí a meziroční produkce i zakázky byly dokonce nad úrovní předloňského prosince, služby zůstávaly dál pod tlakem. Pár týdnů tzv. rozvolnění se sice do výsledků stravovacích a ubytovacích služeb propsalo, šanci ovlivnit celková čísla za uplynulý rok však už byla jen minimální. Nepřekvapí proto výrazné dvouciferné propady v oblasti cestovního ruchu, který omezeními trpí nejvíce. Cestovní kanceláře tak loni přišly o zhruba 70 % tržeb, hotely a restaurace o polovinu, respektive třetinu. Tržby v letecké dopravě, které jsou z cestovním ruchem úzce spojeny, se zkrátily o přibližně dvě třetiny.
Včera zveřejněná čísla o vývoji cestovního ruchu vlastně už jen doplnila celkový chmurný obrázek celého odvětví, které v důsledku restrikcí čekají ještě hodně perné měsíce. Jak navíc bylo vidět v létě a na začátku podzimu, ani rozvolnění automaticky neznamenalo návrat k dřívějším tržbám, protože ochota domácích i zahraničních návštěvníků cestovat byla v časech korony výrazně nižší, byť se to tak místnímu cestovateli nemuselo až tak zdát. Nicméně statistiky hovoří v tomto směru naprosto jasně. Třeba ve třetím (uvolněném) čtvrtletí u nás nerezidenti utratili méně než polovinu toho, co ve stejném období o rok dříve.
Korona-krize však samozřejmě nedopadla na všechny obory služeb drtivě. Pro některé dokonce vytvořila příležitost pro expanzi, jak ostatně ukazují výsledky třeba poštovních a kurýrních služeb. Zejména díky příklonu spotřebitelů k internetovým obchodům zaznamenaly doručovací služby nárůst reálných tržeb o více než 13 % a jejich obrat tak loni dosáhl nového maxima. Vyšší výnosy zaznamenaly i telekomunikační a IT firmy, kterým zase napomohl přesun zaměstnanců na homeoffice, školáků a studentů k distanční výuce a firmám zase k rychlému hledání „nových“ cest fungování v době korony.
I na začátku letošního roku musí česká ekonomika vzhledem k pokračujícímu lockdownu spoléhat primárně spoléhat na průmysl. Jak ukázala loňská zkušenost, ani uvolnění restrikcí automaticky nevrací postižené služby na výchozí úroveň, a tak i letošní tolik očekávaný restart bude spíše otázkou celé měsíců. Kdy vůbec začne, není vzhledem ke stále nepříznivým číslům o počtu nakažených vůbec jasné.
*** TRHY ***
Zahraniční forex
Eurodolar pokračuje v umazávání nedávných ztrát, přičemž těžko vystopovat konkrétní důvod tohoto pohybu.
Dnes se dostanou do americká inflační data za leden což může být zajímavé s ohledem na nedávný posun úrokových sazeb vzhůru. Inflace by měla skončit na úrovni 1,5% a je vcelku jasné, že dno v této recesi bylo dosaženo.
Eurodolarový trh bude však muset sledovat i vystoupení šéfa Fedu Powella a to, zda se jeho rétorika od posledního zasedání FOMC nezměnila (k méně holubičímu postoji).
Ropa a zlato
Ropa Brent pokračovala v růstu již sedmý den v řadě a cena se dnes ráno již dostala i krátce nad hranici 61 USD za barel. Fundamentální důvody podporují ropu ze všech stran - tzn. je to restriktivní politika OPEC, naděje na oživující poptávku (zejména v Číně a USA) a nakonec i velmi tuhá zima v Evropě.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?