Globální optimismus posouvá trhy na nová maxima (Ranní zpráva z finančního trhu)
Globální finanční trhy pokračují na pozitivní vlně. Akciové indexy navyšují svá maxima a vzhůru se tlačí i výnosy a úrokové sazby na obou stranách Atlantiku. Cena ropy se přehoupla přes 60 USD/barel a je tak nejvyšší od začátku minulého roku. Koruna stále zpracovává vzestup úrokových sazeb na trhu z minulého týdne. V následujících dnech by tak měla dále posilovat. Rizikem zůstává páteční inflace, která by mohla optimistická očekávání trhu krotit.
Zahraničnímu obchodu Německa se i přes omezení daří
Oživení německého zahraničního obchodu probíhalo celou druhou polovinu minulého roku. Prosincová data by tak podle nás měla pouze potvrdit tento trend. Nová omezení v řadě evropských zemí platná právě od prosince však zanechají svou stopu a podepíšou se na meziměsíční dynamice.
Koruna včera posílila o 0,3 % a zakončila den na úrovni 25,70 za euro a prohloubila tak své nejsilnější hodnoty od března minulého roku. V průběhu dne se však krátce obchodovala i pod touto úrovní. Podle nás koruna stále plně nevyužila pátečního nárůstu úrokových sazeb na trhu a v následujících dnech se jí tak otevírá potenciál dále posilovat a to až k 25,60 za euro. Tomu nahrávají i globální faktory a obecně optimistická nálada na trzích. Naopak rizikem může být páteční zveřejnění domácí inflace za leden, které by mohlo zchladit očekávání trhu ohledně zvyšování úrokových sazeb ČNB.
Koruna benefituje z vyšších sazeb na trhu
Průmyslová výroba v prosinci opět rostla, a to dokonce lehce nad očekávání trhu. Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se v prosinci zvýšilo na 14,9 % z předchozích 3,6 %. Výroba aut tak opět byla hlavním tahounem růstu průmyslové výroby. Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku. Nicméně limitem budou problémy s dodávkami komponent, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Za první čtvrtletí čekáme mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby ČR. Poté předpokládáme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu čekáme růst průmyslové výroby o necelých 10 %. Celý komentář včetně analýzy dalších zveřejněných statistik zde https://bit.ly/3cRQWuk.
Podle očekávání skončila průmyslová produkce za prosinec v Německu. K lepšímu ale byla revidována čísla za listopad. Únorový sentix vykázal mírný pokles, zatímco trh očekával opačný směr. Na globálních trzích však vládla politická a pandemická témata, která podporovala současný optimismus. Akciové trhy podpořila zpráva o pokroku s fiskálním balíčkem nové americké administrativy a zároveň i zpomalení nárůstu nakažených koronavirem. Třicetiletý výnos amerických státních dluhopisů se poprvé od vypuknutí krize dostal na 2 % a inflační očekávání pro americkou ekonomiku se dostala na nejvyšší hodnoty od roku 2014. Cena ropy Brent se v úvodu týdne přehoupla přes 60 USD/barel a euro si vůči americkému dolaru dnes ráno pomohlo o dvě desetiny procenta, otevírá tak na úrovni 1,207 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory