Příběh Fordu v Brazílii jako poučení pro české firmy
Automobilka Ford zhruba po sto letech končí s výrobou automobilů v Brazílii. Některé z příčin neúspěchu Fordu v době, kdy například Fiat dokázal v největší zemi Jižní Ameriky zvyšovat výrobu a zisky, mohou být poučné i pro české podniky se zájmem o brazilský trh.
Podle brazilského tisku bylo základní chybou Fordu to, že jeho nejvyšší vedení chtělo řídit tamní aktivity „z daleka“ na základě jednotné globální strategie. Brazilský trh má svá specifika, která vyplývají z hluboce zakořeněných vzorců kulturního chování. Úspěšné podnikání zahraniční firmy vyžaduje vyškolit odborníky, kteří nejen perfektně ovládají brazilskou portugalštinu, ale rovněž jsou detailně obeznámeni s historickými, kulturními a daňovými odlišnostmi nejen Brazílie jako federace, ale rovněž jejích jednotlivých států. Ty se od sebe navzájem dost liší.
26 STÁTŮ FEDERACE
Vytváření strategie podnikání a výroby by mělo vycházet z detailních znalostí rozhodovacích mechanismů, institucí, daňových systémů a zvyklostí v každém ze 26 jednotlivých států (a jednoho federálního distriktu). Daňové úlevy a různé investiční pobídky nejsou většinou nijak federálně harmonizovány. Podle údajů brazilského tisku, který se odvolává na informace ministerstva financí, udělují 98 % daňových úlev pro sektor automotive vlády jednotlivých států federace. To znamená, že zahraniční firma, která hodlá otevřít nějakou výrobu v jednom z brazilských států, musí nejen vyjednat své daňové úlevy a pobídky s vládou dotyčného státu, ale rovněž věnovat značné prostředky a úsilí tomu, aby sledovala, zda třeba v sousedním státu nezískala lepší podmínky konkurenční firma.
Důvodem rozhodnutí společnosti Ford odejít z Brazílie byla především ztráta konkurenceschopnosti v porovnání s ostatními velkými výrobci. Nepomohlo ani to, že automobilka v uplynulých deseti letech získala různé daňové úlevy ve výši 20 miliard reálů (4 miliardy USD). Zahraniční firmy působící v brazilském automobilovém průmyslu získaly a získají za léta 2020 a 2021 celkově daňové úlevy ve výši 69 miliard reálů (téměř 14 miliard USD).
ŽÁDNÉ PŘEKVAPENÍ
Továrna Ford Motors Company v Camacari (stát Bahia) vyráběla modely KA a EcoSport, v Taubaté (stát Sao Paulo) se vyráběly motory a převodovky a v Horizonte (stát Ceará) automobily terénního typu Troller T4. Odborný automobilový tisk připomíná, že konec automobilky Ford v Brazílii odborníky nepřekvapil, protože vedení firmy již léta kupilo strategické chyby. Manažeři rozhodující o strategiích byli bez výjimky Američané, kteří neuměli portugalsky a po léta nebyli schopní vnímat změny v poptávce zákazníků. Oproti tomu výrobci z Německa, Francie a Japonska věnovali komunikaci se zákazníky stále větší pozornost.
Na připomínky brazilských nižších manažerů reagovalo americké ústředí Fordu podle odborného tisku stereotypně odpovědí, že nemá v plánu přizpůsobovat výrobu brazilským specifikům, protože firma vše podřizuje jednotné globální strategii. Zjevným příkladem byly aktivity Fordu v oblasti lehkých užitkových automobilů, zvláště u typů pick-up. Firma nedokázala reagovat na pružnější strategii konkurenční firmy Fiat, která nabídla cenově dostupný pick-up Toro. V roce 2020 firma Fiat ovládla 46,5 % trhu v oblasti lehkých užitkových vozů a na Ford, který dříve v tomto segmentu kraloval, zbylo jen necelých šest procent. Celkově podíl Fordu na prodeji automobilů v Brazílii klesl na sedm procent.
Ondřej Kašina, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Brasília
The post PŘÍBĚH FORDU V BRAZÍLII JAKO POUČENÍ PRO ČESKÉ FIRMY appeared first on MZV.
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- PLN, polský zlotý - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory