Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  12.01.2021 08:02:25

Finanční trhy dostihla americká politika (Ranní zpráva z finančního trhu)

Finanční trhy začaly druhý týden letošního roku na negativní vlně. Investoři s odstupem vstřebávají zemětřesení na americké politické scéně a možné odvolání dosluhujícího prezidenta. Rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů podporují silnější dolar, který nehraje do karet středoevropskému regionu. Tomu nepřidává na popularitě ani nelepšící se pandemická situace.

Francouzky průmysl pokračuje v růstu

Francouzská důvěra v průmyslu za prosince podle nás dále vzrostla, obdobně jako v případě PMI. Tamní průmysl po konci října setrvale roste. Oproti PMI je průzkum tamní centrální banky proveden ke konci měsíce. V prosinci však tou dobou už byly opět zaváděny některá vládní opatření. I tak ale předpokládáme, že tamní ekonomika ke konci roku fungovala na úrovni 92 % normálu, resp. období před koronavirem.

Koruna na úvod týdne ztrácí své letošní zisky

Druhý týden letošního roku začal na trzích korekcí předchozích zisků a dozvukem nedávných nepokojů v americkém Washingtonu. Tamní zákonodárci diskutují možné odvolání prezidenta Donalda Trumpa. Toto téma se se zpožděním přelilo i na akciové trhy, kde se hlavní technologické firmy snaží distancovat od aktivit dosluhujícího prezidenta na sociálních sítích. Výsledkem tak je téměř jednoprocentní ztráta na evropských trzích a obdobný obrázek nabízí i americký trh. I nadále rostou výnosy státních dluhopisů v USA i eurozóně. Ty reflektují vidinu návratu inflace a začátek emisní sezóny na trzích.

Na devizových trzích z těchto podmínek vyšší rizikové averze a rostoucích sazeb těží americký dolar, který umazal další ztráty vůči euru a během včerejška se dostal na nejsilnější úrovně od poloviny prosince. Silnější dolar je špatnou zprávou i pro středoevropský region, který po celý den ztrácel. Polský zlotý ztratil vůči euru 0,3 % a maďarský forint dokonce 0,6 %. Koruna v závěru dne část ztrát umazala a dnes ráno otevírá na úrovni 26,24. Vrátila se tak na hodnoty, kde letošní rok zahájila. V neprospěch ji hrají jak nižší tržní úrokové sazby, tak i nelepšící se pandemická situace v zemi. Zhoršení nálady na globálních trzích tak ukončilo poslední faktor, který bránil koruně v oslabení. I nadále očekáváme, že by se koruna měla obchodovat na silnější straně jejího současného pásma 26,10-26,30, nicméně domácí vývoj ji pravděpodobně bude bránit v návratu k těmto hodnotám.

Autor: František Táborský

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688