Finanční trhy dostihla americká politika (Ranní zpráva z finančního trhu)
Finanční trhy začaly druhý týden letošního roku na negativní vlně. Investoři s odstupem vstřebávají zemětřesení na americké politické scéně a možné odvolání dosluhujícího prezidenta. Rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů podporují silnější dolar, který nehraje do karet středoevropskému regionu. Tomu nepřidává na popularitě ani nelepšící se pandemická situace.
Francouzky průmysl pokračuje v růstu
Francouzská důvěra v průmyslu za prosince podle nás dále vzrostla, obdobně jako v případě PMI. Tamní průmysl po konci října setrvale roste. Oproti PMI je průzkum tamní centrální banky proveden ke konci měsíce. V prosinci však tou dobou už byly opět zaváděny některá vládní opatření. I tak ale předpokládáme, že tamní ekonomika ke konci roku fungovala na úrovni 92 % normálu, resp. období před koronavirem.
Koruna na úvod týdne ztrácí své letošní zisky
Druhý týden letošního roku začal na trzích korekcí předchozích zisků a dozvukem nedávných nepokojů v americkém Washingtonu. Tamní zákonodárci diskutují možné odvolání prezidenta Donalda Trumpa. Toto téma se se zpožděním přelilo i na akciové trhy, kde se hlavní technologické firmy snaží distancovat od aktivit dosluhujícího prezidenta na sociálních sítích. Výsledkem tak je téměř jednoprocentní ztráta na evropských trzích a obdobný obrázek nabízí i americký trh. I nadále rostou výnosy státních dluhopisů v USA i eurozóně. Ty reflektují vidinu návratu inflace a začátek emisní sezóny na trzích.
Na devizových trzích z těchto podmínek vyšší rizikové averze a rostoucích sazeb těží americký dolar, který umazal další ztráty vůči euru a během včerejška se dostal na nejsilnější úrovně od poloviny prosince. Silnější dolar je špatnou zprávou i pro středoevropský region, který po celý den ztrácel. Polský zlotý ztratil vůči euru 0,3 % a maďarský forint dokonce 0,6 %. Koruna v závěru dne část ztrát umazala a dnes ráno otevírá na úrovni 26,24. Vrátila se tak na hodnoty, kde letošní rok zahájila. V neprospěch ji hrají jak nižší tržní úrokové sazby, tak i nelepšící se pandemická situace v zemi. Zhoršení nálady na globálních trzích tak ukončilo poslední faktor, který bránil koruně v oslabení. I nadále očekáváme, že by se koruna měla obchodovat na silnější straně jejího současného pásma 26,10-26,30, nicméně domácí vývoj ji pravděpodobně bude bránit v návratu k těmto hodnotám.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?