2020 nebyl
rokem epidemie, ale syndemie. Setkali se totiž
dvě epidemie: covid a desinformace. Covid napadá naše tělo a desinformace náš informační systém a schopnost myslet. První se závistí kouká na reprodukční číslo toho druhého.
“Science is our exit strategy.” V případě covidu to platí
jednoznačně. Věda zafungovala neuvěřitelně dobře a rychle, ať už šlo o vývoj testování, léků nebo vakcíny. V potlačení desinformační epidemie úspěch neslavíme. Naopak. A superspreadery najdeme ve všech oblastech: politici, média, často i mluvící hlavy… Já to třeba pozoruji na LinkedIn: to bylo místo, kde si dříve lidi oprašovali své CV a vytvářeli iluzi dokonalosti. Dnes je to místo urputných hádek a desinformací. Covidu se zbavíme, ale dezinformace budou ohrožovat naši schopnost zvládat další problémy, kterým čelíme.
Takže vítejte ve
2021, přejeme vám i vašim blízkým vše
nejlepší, mnoho zdaru, zdraví a (chcete-li) vakcínu, co nejdříve.
Proočkování populace totiž přinese ukončení neustálého
zavírání, ještě většího zavírání, otevření a hned za týden zase zavření ekonomiky. A mnoho investorů začalo vehementně sázet na to, že dojde nejen k oživení ekonomik, ale bude se dařit i sektorům, které byly covidem tvrdě zasažené. Čína dokázala zatočit v koronavirem velmi rychle a svými prostředky a ekonomice to očividně prospělo: průmysl roste o 7 a maloobchod o 5 procent v meziročním srovnání. Země, které se dokáží rychle proočkovat, také získají ekonomickou výhodu, sníží nejistotu, což se projeví i na investicích. Izrael tuto šanci chytil pořádně za pačesy. Den předtím, než český premiér představil ve svém „Čau lidi“ očkovací strategii České republiky, tak Izrael proočkoval už více než 12% své populace. Ekonomové proto začínají zvyšovat odhady růstu izraelské ekonomiky řádově o procentní body. Náběh v Evropě je zpožděný pozdějším schválením vakcíny a mixu objednaných vakcín od různých výrobců. O to větší výhodu budou mít země, které už mají postavené očkovací centra, vyřešenou logistiku, jasno v prioritizaci a rozjetou komunikaci a budou tedy schopni očkovat skutečně masově, jakmile se počet dodaných vakcín zvýší. Pokud v poslední větě cítíte „na rozdíl od nás“, tak máte pravdu. Výhodou nebude jen rychlejší růst ekonomiky, ale i nižší míra nezaměstnanosti, méně insolvencí, vzpruha především pro horeka sektor, nebo nižší finální dluhy. Ale především méně ztracených životů.
Covid totiž nečeká, až získáme imunitu díky
proočkování.
Objevila se totiž nová mutace, která sice nemá vyšší smrtnost, zdá se, že nesnižuje účinnost vakcíny, ale je více nakažlivá. Podle odhadů UK, kde nyní řádí, zvyšuje nová mutace reprodukční číslo o 0,4 bodu = nakažlivost je vyšší o cca 70%. V exponenciále je to skutečně hodně, a pokud chcete tento nárůst eliminovat, tak musíte přijít ještě s důraznějším uzavřením ekonomiky a zpřetrháním kontaktů. Pokud se podíváte na parametry covidu, tak vyšší nakažlivost o 70% je ve finále násobně nebezpečnější, než potenciální zvýšení smrtnosti o 70%. Proto například UK a další země (včetně) mění nebo zvažuje změnu v přístupu k
očkování: prioritou je první
dávkou proočkovat co největší množství lidí a raději odložit druhou
dávku.
Nová mutace ještě více zvyšuje důležitost prioritizace ohrožených skupin a schopnost rychle
očkovat, aby nedošlo k přetížení
zdravotního systému.
Mimochodem: ode dneška bude UK
očkovat i
vakcínou AstraZeneca vyvinutou ve spolupráci s Oxford University. Te je snadno skladovatelná a levná. UK má připraveno 530 tisíc
dávek a během několik měsíců budou dodány desítky
miliony dávek.
David Navrátil
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz