(Kurzy.cz)
Pražskou burzu v roce 2020 nakonec s náskokem ovládly akcie výrobce lihovin. Z indexu PX ztráty utrpěla polovina emisí aneb celková statistika roku.
- pražská burza zažila nejpozitivnější prosinec od roku 2010
- objem akciových obchodů meziročně vzrostl o 15 %, celkem se v roce 2020 uzavřely obchody za 125,3 mld. Kč
- včetně vyplacených „čistých“ dividend, a tedy dle indexu PX-TRnet, dosáhla celková výkonnost pražské burzy v roce 2020 negativních 5,58 %
- propadákem roku banky v čele a s akciemi ERSTE
V prosinci se z pravidelně sledovaných emisí kurzově nedařilo nakonec jen akciím TMR, nováčka CZG a PFNONWOVENS. Zatímco zmiňovaný slovenský titul již poslední roky není součástí indexu PX, zbrojní titul se naopak stal nově jeho součástí při poslední prosincové aktualizaci. Má však podobně zanedbatelnou váhu (0,28 %) jako výrobce netkaných textilií, kterého v příštím roce navíc čeká dle všeho derniéra v indexu, resp. vzhledem k avizovanému vytěsnění minoritních akcionářů konec obchodování.
Ostatní emisím se tedy již v prosinci dařilo. Svou vahou byly hlavním motorem s dvouciferným nárůstem zejména akcie KB a ČEZ. Zatímco bankovní titul se v závěru roku dostal na nejvyšší úrovně od března, a tedy jen zmírnil letošní dvouciferné ztráty, energetický titul se dostal do zelených čísel. Po proražení technických rezistencí u hranice 500 Kč, začal následně dokonce atakovat letošní lednová maxima. Vzhledem i k vyplacené dividendě 34 Kč tak akcionáři mohou být spokojeni.
V návaznosti na koronavir a psychické vypětí nejeden obyvatel nejen České republiky letos sáhl ve větší míře po alkoholu. Jakoby se to odrazilo právě na akciích STOCK. Ty byly z indexu PX nejen nejrůstovější v prosinci, ale nakonec i za celý rok. Ocitly se na více než 2,5 letých maximech, navíc byly další jednou z mála společností, která letos akcionářům vyplatila dividendy. Kdo navíc k nákupu využil jejich březnového propadu (až na 38,20 Kč), vydělat mohl přes 100 %.
Za nejvolatilnější emisi roku, ale poměrně pravidelně také z intradenního vývoje, lze však vyhlásit druhého londýnského zástupce – Avast. Ten nejprve v lednu navázal na „rallye“ z předchozích měsíců růstem nad 160 Kč, aby od maxim následně v březnu odepisoval přes 50 %. V létě však již softwarový titul vytvářel nová historická maxima, když se obchodoval i za 177 Kč. V listopadu jej pak šlo koupit zpět v blízkosti hranice 130 Kč, konec roku nakonec zakončil nad 155 Kč. Z hlediska výkonnosti tak po loňském vítězství obsadily akcie Avast v roce 2020 nakonec druhé místo.
Investory ještě letos jistě potěšily akcie O2, když telekomunikační titul se v závěru roku vyšplhal na nová 20 měsíční maxima. Navíc se akcionáři letos dočkali opět výrazného celkového požitku 21 Kč.
Meziročně jen nevýrazně nižší dividendu 1 560 Kč vyplatil PHILIP MORRIS. Akcionáři tabákové společnosti tak nejsou v konečném výsledku letos ve ztrátách. Říci to, i přes rovněž vyplacenou dividendu, nemohou akcionáři nápojové společnosti KOFOLA ani pojišťovny VIG.
Propadákem roku a hlavním negativním článkem se však staly zejména bankovní tituly, od kterých se navíc akcionáři dividend po „tučných“ letech tentokrát nedočkali. A vzhledem k ekonomickým dopadům lockdownů, a postoji regulátorů, lze v příštím roce z hlediska dividend u nich predikovat maximálně jen částečný návrat k normálu.
K úplnosti statistik letošního roku nutno také vzpomenout na akcie CETV, které po divokém vývoji nakonec v říjnu opustily pražskou burzu s kurzem 104,60 Kč. Od počátku roku tedy se sotva 3 % ziskem, když však v březnu naopak nečekaně propadaly o hrozivých téměř 50 %.
Z hlediska historických statistik lze do roku 2021 pohlížet pozitivně. Od roku 2014 totiž index PX udržuje meziroční volatilitu - po negativním roce zažil vždy pozitivní a následně pak zase naopak. Kromě zmiňovaného očekávaného odchodu akcií PFNONWOVENS lze pro příští rok vyhlížet lednový přechod z Free Market na hlavní trh akcií PHOTON ENERGY. Ty lze vlastně druhý rok v řadě vyhlásit za celkového vítěze pražské burzy. Po zhruba 383 % kurzovém posunu v roce 2019 si letos polepšily nakonec „jen“ o 90,5 %. Rok zakončily na 80 Kč, když se však v létě obchodovaly i za 115 Kč.
Investorskou veřejnost však letos oslovil hlavně asi říjnový příchod akcií PILULKA. Ty oproti své upisovací ceně v primární emisi (424 Kč) zakončily rok na trhu START s cenou 585 Kč, tedy s 38 % zhodnocením. Pražská burza se jistě v příštím roce dočká dalších nových emisí. Ať už především na trhu START, tak nejspíše i na „Standard“ trhu. Zřejmě již na konci ledna sem plánuje vstup v devizových obchodech působící společnost SAB Finance finančníka Radomíra Lapčíka. Zájem deklaroval také provozovatel sítě italských restaurací Coloseum. Podrobnosti přineseme v lednu v samostatném článku.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?