Evropské akcie zaznamenaly výrazné ztráty
"Investoři si dnes začali vybírat zisky, které na akciových trzích v posledních týdnech nashromáždili. To vede k výrazným poklesům na burzách. Nejvíce trpí letecké společnosti, které citlivě reagují na zprávy o mutaci koronaviru," říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Začátek nového týdne přinesl výrazné ztráty na akciových trzích. Po oznámení, že koronavirus zmutoval, se řada investorů zalekla dalšího vývoje. Jejich obavy byly podpořeny novými omezeními, která vznikají při cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií. V důsledku restrikcí je ostrovní stát obklíčen kamiony, které nemohou doručovat náklady. Dalo by se to připodobnit k tréninku na tvrdý brexit.
Největší ztráty zaznamenávají letecké společnosti. Například Lufthansa utrpěla při startu obchodování ztráty kolem 9 procent. Ještě hůře dopadla společnost EasyJet. Její akcie se v pondělí začaly obchodovat téměř o pětinu levněji než v pátek. O něco lépe dopadl provozovatel Eurotunelu Getlink se ztrátami kolem 7 procent.
Všem zmíněným společnostem se během pondělního obchodování daří odmazávat ztráty, což ukazuje na velký apetit investorů. Jakýkoliv propad využívají k dokupování akcií. Jsou si totiž vědomi, že ve Spojených státech bude s velkou pravděpodobností schválen balík ve výši 900 miliard dolarů na podporu ekonomiky. K tomu navíc centrální banky po celém světě dál uvolňují měnovou politiku a tím motivují investory k nákupu aktiv.
Obnova ekonomiky po koronaviru by mohla být rychlá. Mnozí lidé, kteří při pandemii nezaznamenali příliš velké výkyvy v příjmech, dnes disponují vysokými úsporami. Ty by se postupně mohly dostávat do ekonomiky a vytvářet její růst. V současné době je již patrné oživení v Asii. Například čínský vývoz v listopadu vykázal meziroční růst o 21 procent.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?