Víkendář: Poučení z Velké deprese pro současnou ekonomickou politiku
V letošním roce došlo k přerozdělení příjmů ve společnosti podobně, jako tomu bylo během Velké deprese třicátých let. Na stránkách VoxEU na to poukazují Joshua Hausman, Paul W. Rhode a Johannes Wieland s tím, že ve třicátých letech minulého století došlo také k poklesu cen zemědělských plodin, a to s sebou přineslo výrazný pokles příjmů farmářů. A právě tento vývoj tehdy následně výrazně přispěl k útlumu celé ekonomiky. Jaké poučení nese toto historické období pro současný vývoj?
I letos dochází k boomu některých sektorů, zatímco jiné kvůli pandemii a změně chování ekonomických subjektů trpí. Do druhé skupiny patří například restaurace a ubytování a výsledkem je oživení ve tvaru K, kdy část ekonomiky míří nahoru, zatímco druhá část strádá. Podle ekonomů tak dochází k tomu, že dobře si vedou zejména lidé s vyššími příjmy a vzděláním, opak platí o méně vzdělaných. V USA byla tato rozšiřující se mezera nejdříve pokryta vládní podporou, ale od července se již začala plně projevovat i na příjmech obou skupin. Podobný efekt, jako ukončení vládní podpory, mají i rostoucí ceny akcií, které neproporcionálně zvyšují bohatství bohatší části společnosti.
Hausman a jeho kolegové míní, že v určitém smyslu je tak situace podobná jako ve zmíněných třicátých letech, kdy se také objevila velká skupina lidí, jejíž příjmy ve srovnání se zbytkem společnosti trpěly znatelně více. Šlo o zmíněné farmáře, na které dolehl kolaps cen zemědělských plodin – například sezónně upravená cena bavlny klesla mezi koncem roku 1929 a koncem roku 1930 o 39 %. Podle ekonomů šlo pravděpodobně o výsledek propadu poptávky kombinovaného s málo elastickou nabídkou zemědělských plodin. Ve výsledku tak příjmy farmářů klesly mezi roky 1929–1930 v reálném vyjádření o 25 %, zatímco příjmy rodin mimo tento sektor klesly asi o 6 %.
Ekonomové tvrdí, že farmáři měli v době Velké deprese pravděpodobně vyšší sklon ke spotřebě než zbytek domácností. Patřili totiž k zadluženější části společnosti a podle ekonomů tak byli obdobou domácností s hypotékou, na které nejvíce dolehla krize roku 2008. Vyšší sklon ke spotřebě u farmářů by tak znamenal, že propad jejich příjmů se na spotřebě projeví více než pozitivní dopad nižších cen zemědělských komodit na příjmy a spotřebu ve zbytku ekonomiky. S tím, že „rozumný odhad vstupních parametrů vede k odhadu, podle kterého pokles cen zemědělské produkce vysvětluje asi 10 – 30 % celkového propadu ekonomické aktivity před říjnem roku 1930“.
Odvozovat přímá poučení z podobných událostí v historii není jednoduché. Nicméně výše uvedené podle ekonomů naznačuje, že podpora těch nejvíce postižených příjmových skupin má během ekonomické krize svůj smysl i z hlediska výkonu celé ekonomiky. Zejména proto, že právě tato skupina může mít nejvyšší sklon ke spotřebě a dobrá sociální politika se tu proto spojuje s dobrou politikou makroekonomickou.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- ARES - Administrativní registr ekonomických subjektů, informační registr
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Víkendář: Poučení z Velké deprese pro současnou ekonomickou politiku
- Víkendář: Poučení z Velké deprese pro současnou ekonomickou politiku
- ECB zhodnotí současný ekonomický vývoj, změna politiky se ještě čekat nedá (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Překonají ekonomické škody finanční krize Velkou depresi?
- Ekonomický nepravidelník XIII. - Velká deprese
- Víkendář: Několik poučení z evropských voleb
- Víkendář: Poučení z budoucnosti
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory