Státní rozpočet směřuje podle očekávání k lepšímu výsledku (Komentář)
Státní rozpočet hospodařil ke konci
listopadu s deficitem 341,5 mld. Kč. Oproti
předchozímu měsíci se hospodaření zhoršilo o 67,5 mld. Kč, což je největší
letošní meziměsíční nárůst. Zatímco příjmová strana postupně snižuje své tempo
meziročního propadu (-2,8 % y/y), výdajová strana naopak pod tlakem druhé vlny
koronaviru opět zvyšuje svou dynamiku (19,1 % y/y).
Na příjmové straně pokračuje státní rozpočet v předchozích trendech. I nadále největší meziroční propad ve výběru zaznamenávají přímé daně v čele s DPPO (-17,6 %). V závěru roku by však situaci mohla zlepšit poslední platba zálohy na dani, která v minulém roce dosahovala zhruba 25 mld. Kč. I přes dvouciferný propad však celkový výběr na této dani přesahuje očekávání Ministerstva financí o 10 mld. Kč. Z opačného pohledu ministerstvo oproti novelizovanému plánu státního rozpočtu ztrácí pouze na DPH (3,4 mld. Kč) a pojistném na sociální zabezpečení (6 mld. Kč). Ve spojení s vyššími nedaňovými příjmy je tak státní rozpočet ke konci listopadu oproti plánu bohatší o 45 mld. Kč
Zajímavější situace je na výdajové straně, kde se na plno projevila druhá vlna pandemie a dočerpávání investičních výdajů. I přes téměř dvacetiprocentní meziroční nárůst jsou však výdaje státu výrazně nižší oproti plánům Ministerstva financí. Na platech státních zaměstnanců vláda doposavad ušetřila 15 mld. Kč, což ale může změnit výplata prémií v závěru roku. Naopak již nezvratná úspora vyplývá i z obsluhy státního dluhu (10 mld. Kč), kterou podporují jak příznivé podmínky na finančních trzích, tak i nižší zadlužení státu oproti původnímu plánu. Největší úsporu však lze nalézt v transferech podnikatelským subjektům (20 mld. Kč), která pravděpodobně plyne z nižšího čerpání podpory ze strany firem. V oblasti investic dochází k tradičnímu dočerpávání výdajů v závěru roku. I přes rekordní objem již realizovaných investic (143,5 mld. Kč) však podle nás nedojde k naplnění celkového plánu 173,2 mld. Kč a vznikne tak další úspora. Celkově tak stát ušetřil oproti plánu Ministerstva financí 72 mld. Kč.
Bez druhé vlny pandemie bychom očekávali letošní deficit státního rozpočtu ve výši 350 mld. Kč. Nicméně aktuální opatření vlády a slabší výkon ekonomiky se podle očekávání negativně podepisují na hospodaření státu. Aktuální vývoj tak podle nás směřuje k deficitu v rozmezí 370-400 mld. Kč. Prosinec na příjmové straně přinese finální zálohu na dani z DPPO a další příjmy. Na druhou stranu dojde k dočerpávání investičních výdajů a zaúčtování mimořádného vyplacení důchodů schválených vládou. Obecně lze ale současný vývoj považovat za optimističtější oproti původním očekáváním. Pro finanční trhy však zůstává otázkou podoba státního rozpočtu pro příští rok.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Státní rozpočet:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?