Makroekonomika  |  01.12.2020 11:22:28

PMI ve výrobě překvapil, hlásí zrychlení expanze

Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru přinesl příjemné překvapení, když navzdory probíhající druhé vlně ekonomických restrikcí vykázal za měsíc listopad nárůst o plné dva body a zakotvil na hodnotě 53,9. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2018 a ukazuje na slibné vyhlídky zpracovatelů v nadcházejícím období. Že se index udrží v pásmu expanze, tedy nad 50 body, jsme sice předpokládali, ovšem shodně se zbytkem trhu jsme měli o něco střídmější naděje. 

Na dosažené hodnotě se kladně podílel hlavně růst nových zakázek, a to jak z tuzemska, tak i ze zahraničí. Za tímto vývojem patrně stojí dohánění předchozích karanténních výpadků i snaha o předzásobení pro případ opětovného ztížení výroby a přepravy výrobních vstupů. S tím souvisela i jejich cena, která narostla nejvýrazněji od února 2019. Naopak opatrně podniky přistupují k personální politice. Vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně budoucího vývoje omezují firmy nabíraní nových zaměstnanců, k čemuž je v některých případech tlačí i nutnost omezovat náklady. Celkové vyznění aktuálních dat je ovšem spíše povzbudivé, jelikož zpracovatelé evidentně navzdory složité situaci v souhrnu věří v lepší zítřky.

Je ovšem otázkou, jak dlouhého trvání bude aktuálně pozorovaná euforie mezi českými výrobními podniky vlastně mít. Konjunkturální průzkum z dílny Českého statistického úřadu hlásí opětovné zhoršování ekonomické důvěry napříč odvětvími a předchozí rostoucí trend ztrácí dynamiku i u zahraničních partnerů. Přesto se zdá být pravděpodobné, že během druhé vlny pandemie bude český výrobní sektor oporou celé ekonomiky. Navzdory mírnému poklesu se PMI v Německu drží stále pevně v pásmu expanze, když naposledy vykázal 57,9 bodu. Podobný vývoj byl pozorován v celé eurozóně, která si aktuálně drží skóre 53,6 bodu.

Poněkud rozporuplné výsledky listopadových „měkkých“ indikátorů čteme tak, že ačkoliv má tuzemská ekonomická situace k ideálu daleko, výrobní sektor nebyl druhou vlnou pandemických omezení zasažen zdaleka tak silně, jako na jaře. Zároveň se ho nedotýkají tak drtivě, jako je tomu u služeb. Výroba je pak do velké míry tažena zahraniční poptávkou, hlavně z rozjetého Německa, které šlape na plyn již několik měsíců. Indikátor PMI navíc hodnotí hlavně změnu oproti předchozímu období a těží tak z nízké srovnávací základny.

I přesto se jedná o neklamný signál toho, že jindy proklínaná silná česká orientace na export průmyslových artiklů, které nezřídka míří do Německa, se tentokrát vyplácí. A jelikož například asijské trhy již koronavirus prakticky neřeší, a i v Evropě se zatím neopakují uzavírky, které by průmysl výrazněji brzdily, můžeme si od něj slibovat i další měsíce ve slušné kondici.

Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688