ČNB hodlá více kontrolovat poskytovatele půjček
Ani současná pandemie nezabránila rekordnímu nárůstu zadlužení českých domácností. ČNB proto hodlá kontrolovat i nebankovní poskytovatele půjček a zamezit tak předlužování spotřebitelů.
Současná situace
Pandemie uvrhla řadu lidí kvůli ztrátě zaměstnání do problémů se splácením jejich závazků. Bohužel řada věřitelů k nim není vstřícná a mnoho lidí si tak bere jakékoliv půjčky, i přestože jsou často velmi nevýhodné.
Proto se některé neziskové organizace snaží nabádat věřitele, aby svým klientům umožňovali snížení splátek a zabránili tak dalšímu zadlužování spotřebitelů u mnohdy lichvářských společnostech, které účtují při pozdních platbách vysoké penále nebo neberou ohled na záznamy osob v registrech dlužníků. Kromě toho jednají s ministerstvem financí i poskytovateli úvěrů o možných individuálních úlevách pro klienty dotčené pandemií.
Statistiky potvrzují vážnost situace. Dle exekutorské komory České republiky je v exekuci téměř 760 000 lidí. Česká národní banka uvádí, že zadlužení domácností pouze ve spotřebě od května do září t. r. vzrostlo o 2,8 miliardy korun. Podobná data eviduje také Bankovní a nebankovní registr klientských informací – dluh obyvatel překročil na konci druhého čtvrtletí poprvé v historii hranici 2,5 bilionu korun.
Jaké konkrétní kroky hodlá ČNB učinit?
Kvůli současné situaci se ČNB rozhodla poskytovatele půjček (i těch nebankovních) více kontrolovat a zamezit tak dalšímu nárůstu dluhů spotřebitelů. Hodlá se proto po ukončení státem nařízeného moratoria, (resp. odkladu splácení závazků) více zaměřit na posuzování úvěruschopnosti žadatelů a na to, jak probíhají procesy a jak přistupují poskytovatelé úvěrů ke spotřebitelům v případech, kdy se ti dostanou do problémů se splácením dluhů.
Někteří odborníci vidí problém především v nedostatečné osvětě a vzdělávání obyvatel v oblasti finanční gramotnosti. Proto by bylo vhodné se této edukaci více věnovat a odstranit tak tyto příčiny.
Zdroj: euro.cz
Markéta Kadeřábková
Psaní textů se věnuje již od dob studií na vysoké škole, kdy začala v roce 2015 psát do lifestylového magazínu. První pracovní zkušenosti získala v digitálních agenturách, v nichž pronikla do světa online marketingu, získala dovednosti v oblasti SEO a linkbuildingu. V roce 2019 se stala redaktorkou ve společnosti Orange Academy s.r.o. a od té doby pravidelně přispívá na firemním blogu. Oblasti jejího zájmu jsou personalistika, daně a rekvalifikační kurzy účetnictví.
Orange Academy
Orange Academy s.r.o. poskytuje jazykové a rekvalifikační kurzy pro jednotlivce i firmy. Školí přední české společnosti, jako jsou ČEZ, RegioJet, RWE a má tisíce spokojených individuálních klientů. Akreditované formy vzdělání pořádá po celé České Republice. Od roku 1990 má více než 20 000 absolventů ve 34 městech. Zaměřuje se na kurzy účetnictví, mzdové účetnictví, personalistiku, daně a online marketing. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?