Americké svátky přinesly na finanční trhy klid (Ranní zpráva z finančního trhu)
Se svátkem v USA přišel klid i na finanční trhy. Ani dnešní kalendář nenabízí příliš důvodů k pohybu. Důvěra v eurozóně dále poklesne díky lockdownu většiny ekonomik a obdobný trend se očekává až do druhé poloviny příštího roku, kdy by mohl být patrný vliv vakcíny proti koronaviru. Regionální měny mírně korigují předchozí zisky. Vzhledem k poklesu korunových úrokových sazeb v posledních dvou dnech očekáváme, že koruna bude následovat a posune se k mírně slabším úrovním.
Důvěra v eurozóně pod vlivem lockdownu dále klesá
Celý listopad prožila většina zemí eurozóny v lockdownu. Očekáváme tak pokles celkového ekonomického sentimentu o 5,3 b. na 85,6 b. Tím by se tak dostal indikátor na 1,2násobek standardní odchylky od historického průměru. Stejně jako v případě PMI lze předpokládat, že největší tahounem směrem dolů je sektor služeb, kde by měla podle nás důvěra klesnout nejvýrazněji. Celkově předpokládáme, že rychlost, s jakou dostanou země pandemickou situaci pod kontrolu, bude hlavním klíčem k tomu, jak rychle se vrátí ekonomická aktivita k předchozím vyšším úrovním. Podle nás se efekt potenciální vakcíny projeví až v druhé polovině příštího roku a do té doby již většina vlád rozšířila i své podpůrné programy, které by měly tlumit propad ekonomického sentimentu.
Korekce úrokových sazeb předznamenává slabší korunu
Česká národní banka včera rozhodla ponechat stávající limity poskytování hypotečních úvěrů a proticyklickou kapitálovou rezervu beze změny. Podle guvernéra Rusnoka zůstává bankovní sektor odolný vůči dopadům současné krize. Za tím podle něj stojí částečně i kroky vlády, které zabránily skokovému nárůstu úvěrů v selhání. Nicméně v následujících měsících lze očekávat další zhoršení včetně řady rizik. V současné době však kapitálová přiměřenost celého bankovního sektoru dosahuje historicky rekordní úrovně 23,2 %. Bankovní rada je tak připravena v případě problémů dále snížit proticyklickou kapitálovou rezervu. Aktuální kapacity tak dovolují bankovnímu sektoru poskytnout až 2,5 bilionů korun. Rozhodnutí, resp. ponechání současných podmínek beze změny, nebylo překvapením vzhledem k tomu, že k potřebným změnám přistoupila bankovní rada již v předchozích měsících.
Včerejší obchodování se neslo spíše v klidném duchu, a to zejména ve srovnání s předchozími dny. Evropské i americké akciové trhy ukázaly spíše smíšený obrázek, za čímž stojí i svátek v USA. Euro ztratilo 0,1 % vůči americkému dolaru a mírně tak korigovalo předchozí zisky. Obdobné pohyby byly viditelné i v regionu, z čehož nejhůře vyšel polský zlotý se ztrátou 0,2 %. Koruna oslabila o 0,1 % a aktuálně se obchoduje na úrovni 26,14 za euro. Na trhu korunových úrokových sazeb však druhý den pokračovala korekce předchozího rychlého nárůstu, který stál za posílením koruny. To by podle nás mělo v nejbližších dnech vést i k jejímu mírnému oslabení zhruba na úroveň 26,25 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?