Pět podhodnocených akcií s rostoucí dividendou
V posledních dvou týdnech jsem se tu intenzivněji věnoval dividendovým akciím. Viděli jsme, že (i) letos si zatím nevedly nejlépe (ve srovnání s akciemi dividendu nevyplácejícími), ale (ii) podle některých názorů a tezí může přicházet obrat (viz i „Nejlepší čas pro nákup dividendových akcií?“). Dnes bych se rád zaměřil na relativně čerstvou související tezi od Morningstar, v níž hovoří o, v nadpise zmíněných, pěti podhodnocených akciích s rostoucí dividendou.
Susan Dziubinski z Morningstar před necelými dvěma týdny tvrdila, že minimálně o 20 % jsou podhodnocené společnosti Citi, Chevron, Intel, Cisco a Merck. A zároveň jde o firmy s rostoucími dividendami. S poměrem cena/odhadovaná hodnota na tom je z hlediska atraktivity nejlépe Citi a Chevron (0,63 a 0,64), nejhůře Merck a Cisco (0,8 a 0,78). Chevron přitom má dividendový výnos nad 7 %, naopak Merck kolem 3 %. Pro detailnější pohled jsem vybral Intel.
Abhinav Davuluri z Morningstar se věnuje přímo této firmě, poslední výsledky podle něj působí smíšeným dojmem: Silná je poptávka po cloudových službách a počítačích, firemní a vládní datacentra ale jdou dolů a to samé platí o maržích v tomto segmentu. Dlouhodobý výhled je podle analytika celkově stále povzbuzující. Pokud se podíváme na čísla, zjistíme, že tržby firmy, její provozní tok hotovosti i volný tok hotovosti FCF (to, co zbude po investicích) rostou. Za posledních 12 měsíců dosáhlo FCF Intelu 20,3 miliardy dolarů (dvojnásobek FCF z roku 2017). Co to říká o valuaci?
Výše uvedené samo o sobě naznačuje, že na tezi od Morningstar něco může být. Dobré je tu zmínit, že mé kalkulace implicitně předpokládají, že FCF tu celé patří akcionářům (FCF = FCFE). Pokud by to čtenářovi připadlo jako příliš silný předpoklad, můžeme se podívat na věc z druhého extrému, čistě z pohledu dividendy. Podle mých kalkulací by současnou kapitalizaci ospravedlnilo, pokud by dividenda z posledních 12 měsíců (5,6 miliardy dolarů) rostla ročně asi o 1,8 %. Tedy ani ne o inflaci (respektive inflační cíl). A navíc firma po investicích vydělá mnohem více (oněch cca 20 miliard dolarů). Prostor pro zvýšení dividendy je tedy z tohoto pohledu značný*.
Na popsaný hrubý a první pohled výše uvedená čísla vypadají zajímavě. Ale nabízela by se samozřejmě otázka, jak by velká, známá firma jako Intel mohla být nějak výrazněji podhodnocená. Pokud se podívám na projekce S&P Global Market Intelligence, tak ty počítají se slušným dlouhodobým růstem, ovšem pro příští rok s poklesem tržeb i ziskovosti na úrovni EBITDA. A skeptici ohledně dlouhodobějšího vývoje poukazují mimo jiné na podcenění konkurenční hrozby ze strany AMD a NVIDIA. Nebo na (podle nich) příliš malé investice, problémy ve výrobě a naopak zbytečně vysoké odkupy (viz i níže).
* Intel rozdíl mezi FCF a dividendami (a ještě o něco více) směřuje na odkupy. Ty tak za posledních 12 měsíců dosáhly 17,7 miliardy dolarů. Můžeme tedy namítnout, že pokud by firma zvyšovala dividendy, musela by osekat odkupy a šlo by o přendávání peněz z jedné kapsy do druhé (změna jednoho toku peněz k akcionářům na druhý). Není tomu ale tak a plánuji to někdy příště rozvést.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory