Tento týden již musí padnout rozhodnutí ohledně brexitu (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Minulý týden sice přinesl povzbudivé zprávy týkající se vakcíny proti covid-19, krátkodobé ekonomické vyhlídky ale příliš povzbudivé nejsou, jak ukazují téměř jednohlasně zveřejňované indikátory sentimentu. Většina evropských zemí je aktuálně v nějaké míře ochromena kvůli opatřením, jež mají bránit šíření viru, ekonomika USA čelí regulérní třetí vlně. Ekonomický kalendář bude tento týden relativně chudý, zveřejněna budou slabá data amerických maloobchodních tržeb. O mnoho zajímavější budě dění v geopolitice. Čtvrteční Evropská rada by měla rozseknout brexit. Kromě toho bude diskutován Evropský rozvojový fond.
Američtí spotřebitelé začínají vnímat vážnost situace
Euforie, kterou přinesly minulý týden zprávy ohledně významného pokroku v přípravě vakcíny, nemůže mít podle nás dlouhodobějšího trvání, což by mohl ukázat tento týden. Spojené státy se již potýkají s třetí pandemickou vlnou a zaváděním dalších restriktivních opatření. To se projevuje jak na vpředhledících indikátorech, tak i na snižující se ochotě domácností zvyšovat spotřebitelské výdaje, což potvrdí říjnová data maloobchodních tržeb. Nutno ale podotknout, že z pohledu úrovně se americké maloobchodní tržby nachází významně nad předpandemicou úrovní. V Evropě pravděpodobně dojde ke snížení listopadové spotřebitelské důvěry (vzhledem ke stále narůstající míře omezení kvůli stále se zvyšující podzimní vlně covid-19) a k potvrzení říjnových inflačních čísel na velmi nízkých hodnotách, a to včetně jádrové inflace. Obáváme se, že extrémně nízkoinflační prostředí vydrží v eurozóně až do jara.
Návrat obezřetnosti investorů při svém rozhodování se může negativně podepsat na kurzu eura vůči dolaru a samozřejmě i na kurzu středoevropských měn včetně české koruny. Ta tak po ataku na nejsilnější úrovně za poslední dva měsíce u 26,40 CZK/EUR může korigovat zisky z posledních dvou týdnů, které byly podle našeho názoru neadekvátní. Z domova se tento týden dočkáme pouze cenových statistik z primárních okruhů za říjen, a to již dnes. Poprvé za posledního půl roku předpokládáme, že meziroční dynamika cen průmyslových výrobců nebude v červeném. To ale nic nezmění na faktu, že jejich působení na spotřebitelskou inflaci je již delší dobu desinflační.
Zprávy o vakcíně zapůsobily minulý týden hlavně na trhy
Ekonomická data zveřejněná v průběhu minulého týdne naplnila naše očekávání – přinesla sérii velmi povzbudivých dat z reálné ekonomiky popisující však silný závěr již uplynulého třetího čtvrtletí, a naopak slabé sentiment indikátory varující před významným hospodářským zpomalením v průběhu závěrečného čtvrtletí letošního roku.
Na finančních trzích jsme se ale již druhý týden nesli na vlně optimismu, což se na devizovém trhu projevovalo zejména v síle eura vůči dolaru. Ta pramenila jednak z toho, že J. Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách. Od Bidena si zejména Evropská unie slibuje snadnější a pravděpodobně i rychlejší uzavření vzájemné dohody o zahraničním obchodě. Druhým významným faktorem podporujícím tržní euforii byly farmaceutické zprávy. Společnosti Pfizer a BioNTech totiž oznámily 90% úspěšnost jejich vakcíny v rámci klinických studií a zdá se tak, že jsou velmi blízko nalezení léku proti nemoci covid-19.
Z růstu investorského apetitu profitovala i česká koruna. Ta se v průběhu minulého týdne dostala na nejsilnější úrovně zhruba od začátku září, kdy v jednu chvíli dosáhla až na 26,40 CZK/EUR. Koruna tak navázala na úspěšný předchozí týden, kde sehrálo roli zasedání ČNB. Její nová prognóza totiž počítá až s trojím zvýšením úrokových sazeb v příštím roce. Trh tak toto interpretoval jako jestřábí signál o dalším vývoji tuzemské měnové politiky. Již na tiskové konferenci po rozhodnutí ČNB však bylo zřejmé, že samotná bankovní rada vidí stabilitu úrokových sazeb po delší dobu a v závěru minulého týdne zveřejněný záznam z jejího posledního zasedání to potvrdil (detailněji náš komentář zde https://bit.ly/2UksAyO).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory