MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Stát  |  13.11.2020 10:30:00

Parlament schválil novelu, která omezí černé duše ve státní správě

Senát dnes schválil novelu zákona o rozpočtových pravidlech. Návrh z dílny Ministerstva financí přináší systémové řešení dlouhodobých problémů s využíváním prostředků na platy za neobsazená místa ve státní správě. Předloha současně upravuje oblast programového financování. Nově bude mít Ministerstvo financí ucelený přehled o všech dotacích poskytovaných ze státního rozpočtu. Novela také snižuje penále za porušení rozpočtové kázně z 1 promile na 0,4 promile denně a stanovuje, že případný přebytek státního rozpočtu bude použit pouze na snížení státního dluhu.

„Jako vůbec první vláda důsledně řešíme problém vysokého počtu neobsazených míst ve státní správě. Změníme současný systém, který nahrává jejich kumulaci. Část prostředků na plat související s příslušným místem bude po druhém měsíci jeho neobsazenosti zavázána. Díky tomu odpadne motivace úřadů úmyslně udržovat určitou část míst neobsazených a prostředky používat k vylepšování platů jiných zaměstnanců,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Navrhované opatření přináší systémové a spravedlivé řešení problematiky neobsazených míst a představuje roční úsporu cca 2 mld. . Hlavním cílem opatření je zamezení dalšího generování neobsazených míst ve veřejném sektoru.

„Vázání se bude týkat prvního platového stupně v tarifní třídě, do které je místo zařazeno. K motivaci pracovníků, kteří musí agendu za nepřítomného zaměstnance vykonat, tak zůstane úřadu zhruba 50 % nákladů spojených s tímto místem a zbytek se zablokuje,“ upřesňuje Alena Schillerová. Zavázané prostředky budou moci být následně použity na neočekávané výdaje během roku nebo na vládní priority.

Mechanismus vázání prostředků se nebude uplatňovat u zaměstnanců příspěvkových organizací či pedagogických i nepedagogických pracovníků v regionálním školství. Rovněž se nebude vztahovat na místa, která jsou neobsazená z důvodu dlouhodobé nemoci zaměstnance, který je k místu přiřazen.

„Problém černých duší řeším od svého nástupu do čela rezortu. Za poslední 2 roky jsem v rozpočtech redukovala počet neobsazených míst o 4 300, což přineslo úsporu ve výši cca 3,5 miliard,“ doplňuje ministryně financí.

Novela také zásadně upravuje i oblast programového financování. Návrh rozšiřuje evidenci rozpočtového informačního systému programového financování o neinvestiční dotace a návratné finanční výpomoci poskytované ze státního rozpočtu. Dnes tento systém eviduje pouze investiční dotace. Programové financování bude zajišťovat dohled nad všemi investičními i neinvestičními opatřeními financovanými ze státního rozpočtu.

Předloha zároveň začleňuje programové financování do rozpočtového informačního systému. Díky tomu dojde ke sjednocení evidence veškerých dotací na jediném místě, a to v rámci jednoho systému spravovaného Ministerstvem financí. Zveřejňování informací o dotacích bude přeneseno na již existující specializovaný informační portál státní pokladny MONITOR.

„Poskytovatelům dotací odpadne povinnost odesílat data o dotacích do několika informačních systémů. Informace o udělených dotacích se budou na portál Monitor vkládat přímo z rozpočtového systému Ministerstva financí. Půjde o aktuální data, která budou odpovídat platným vydaným rozhodnutím o poskytnutí dotace a budou ověřena státní pokladnou,“ uvádí náměstek pro veřejné rozpočty Karel Tyll.

Novela také snižuje penále v případě porušení rozpočtové kázně. V současné době je penále stanoveno ve výši 1 promile z částky odvodu za každý den prodlení s úhradou odvodu. Nově to bude 0,4 promile denně. „Takto stanovené penále bude plnit svoji sankční funkci bez toho, aby bylo vůči porušiteli příliš zatěžující či likvidační. V současné době je navíc velká část penále promíjena,“ vysvětluje Karel Tyll.

Předloha přináší také úpravu v oblasti poskytování dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu a řízení o jejich odnětí. Návrh nově obsahuje možnost převodu práv a povinností z poskytnuté dotace ze státního rozpočtu při prodeji obchodního závodu. Při prodeji části obchodního závodu tak nebude nutné vracet dotace poskytnuté prodávanému obchodnímu závodu, pokud s tím bude poskytovatel dotace souhlasit.

V neposlední řadě novela počítá s tím, že případný přebytek státního rozpočtu bude použit pouze na snížení státního dluhu. Státní dluh je třeba udržet v rozumných mezích a je třeba využít každé příležitosti k jeho snížení. Pokud jde o schodek státního rozpočtu, postupy pro jeho úhradu se nemění,“ uzavírá Alena Schillerová. Účinnost novely zákona se u většiny ustanovení navrhuje od 1. ledna 2022. Povinnost vázat prostředky na platy v organizačních složkách státu za neobsazená místa bude účinná od 1. ledna 2021.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688